Menu Zamknij

5 powodów dlaczego warto planować

planować

Planowanie jest jedną z ważniejszych czynności w życiu. Dzięki temu, że planuję większość swoich działań są one bardziej efektywne, konsekwentne i spójne. Oczywiście nie przewidzi się wszystkiego i zawsze zdarzy się coś nieoczekiwanego, czego nie przewidzimy lub przeoczymy.

Dlatego moje podejście do planowania przypomina podejście startupowe. Mam określone z grubsza plany, ale jak trzeba to robię pivoty (zwroty) w innym kierunku i dostosowuję koncepcję do rzeczywistości. Moim zdaniem to właśnie całe esencja planowania.

Nie dostosowuj rzeczywistości do planów, a plan do rzeczywistości. Jeżeli to Ci się uda zrobić to osiągniesz znacznie więcej niż sobie możesz wyobrazić. A teraz powiem Ci dlaczego warto planować:

#1 Przejmujesz inicjatywę

Planując nie zdajesz się na przypadek, jesteś kowalem własnego losu, odpowiadasz za to, co robisz i sam sobie wytyczasz szlaki. Nie czekasz, aż ktoś przyjdzie i powie Ci co masz robić i jak masz to zrobić.

,,Musimy żeglować czasem z wiatrem, czasem pod wiatr, ale żeglować, nie dryfować ani stawać na kotwicy.”

Oliver Wendell Holmes

Sam podejmujesz inicjatywy, które są zgodne z tym, co chcesz osiągnąć i z Twoją wizją przyszłości. Nie będziesz czekał, aż okazja przyjdzie sama do Ciebie, tylko będziesz jej aktywnie poszukiwał.

#2 Możesz stworzyć kilka scenariuszy i wybrać ten najlepszy

Planowanie daje Ci możliwość analizowania potencjalnych scenariuszy i wybór najkorzystniejszego z nich. Jest to przydatne zwłaszcza przy finansach 😛

#3 Zwiększasz szanse osiągnięcia sukcesu

Planowanie pozwala przewidzieć Ci, jakie przeszkody napotkasz na swojej drodze. Gdy przyjdzie czas na działanie, będziesz wiedział, jak reagować na daną sytuację, w jakiej kolejności rozwiązywać problemy i nie stracisz czasu na nieskuteczne, często chaotyczne działanie.

To sprawia, że zwiększasz swoje prawdopodobieństwo sukcesu. Przygotujesz się zarówno do wykorzystywania okazji, jak i do unikania kłopotów.

#4 Oszczędzasz czas

,,Każda minuta spędzona na planowaniu pozwala oszczędzić godzinę bezsensownego działania.” Jeżeli nie planujemy swoich działań, to często wykonujemy je chaotycznie i nieefektywnie.

Gdy idę do sklepu i nie wiem co kupić, to spędzam w nim dużo więcej czasu niż planowałem i co gorsza wydaję więcej pieniędzy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy mam listę rzeczy do kupienia. Idę jak robot od jednej rzeczy do drugiej i szybko kończę zakupy.

Dlatego właśnie opłaca się zaplanować wszystkie te czynności, by zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na ciekawsze rzeczy.

#5 Redukujesz swój poziom stresu

Jesteś przygotowany na to, co Ci się przydarzy, wiesz, co musisz zrobić i jak się zachować w danej sytuacji. Dzięki temu jesteś pewny siebie, mało co może Cię zaskoczyć i nie stresujesz się tak bardzo, jakbyś się stresował, nie przygotowując się.

Startupowe podejście do planowania

W tym artykule chciałem Ci pokazać, że właśnie na przekór życiu i nieprzewidywalności musisz wyznaczać sobie plany i dążyć do ich realizacji. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie swoje marzenia, to robienie planów jest nieodzowne.

Jeżeli nie robisz żadnych planów, nie starasz się przewidzieć i ukształtować swojej rzeczywistości, to płyniesz z prądem. A jak wiesz tylko martwe ryby płyną z prądem?

Pzdr,

Dawid

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
dziennik
Dlaczego warto prowadzić dziennik? 6 powodów

Zawsze, gdy słyszałem lub czytałem o tym, że powinienem założyć dziennik, to myślałem sobie, że dziennik prowadzą tylko nastolatki, które...

Zamknij