Menu Zamknij

5 rzeczy, które niszczą Twoją produktywność

produktywność

Czas to nasz najcenniejszy zasób i nie możesz go ani uzupełnić ani dokupić.

Banał? Może, ale dlaczego w takim razie muszę Ci o tym przypominać? 😛

Czasy, w jakich żyjemy obfitują w mnóstwo zabójców produktywności, przez których skupienie się na jednym zadaniu, jest ogromnym wyzwaniem. A właśnie umiejętność skupienia się na pracy i wejście w tzw. flow pozwala osiągnąć dobre rezultaty.

W tym artykule przyjrzymy się 5 rzeczom, które niszczą Twoją produktywność i temu, jak ich uniknąć?

#1 Facebook, Instagram i inne zło

Pracujesz i w końcu udało Ci się złapać odpowiednie flow! Praca dosłownie pali Ci się rękach i …

Bzzz! Dostałeś smsa, szybko odpisujesz i dzielnie wracasz do pracy.

Znowu wpadasz we flow, ale Twój telefon znowu zaczyna wibrować i wydawać dźwięki – to Twój znajomy wysłał Ci śmieszne zdjęcia kotów. Wpadłeś na 10 minut.

Po powrocie musisz przypomnieć sobie, co robiłeś i znowu wdrożyć się do pracy, ale nie chce Ci się. Idziesz zrobić sobie kawę…

Rozwiązanie: Trzymaj ciągle wyciszony telefon. Mając włączone sygnały i dźwięki nie da się produktywnie pracować, a w 99,99% sytuacji, wiadomości nie są na tyle ważne, żeby odpowiadać na nie natychmiast.

#2 Sprawdzanie nowych e-maili

E-mail to ważne narzędzie zarówno w pracy, jak i w biznesie, ale jest również zabójcą produktywności. Pokusa sprawdzenia nowego e-maila i przerwania tego, co robiłeś jest ogromna. 

Rozwiązanie: Ustal sobie zasady, kiedy i jak często sprawdzasz skrzynkę pocztową. To zredukuje pokusę ciągłego sprawdzania nowych wiadomości i pozwoli Ci na odpowiadanie na emaile, które są niezbędne do pracy.

Sam mam ustawione automatyczne reguły, które sprawiają, że e-maile wpadają do wybranych przeze mnie folderów.

#3 Praca w zbyt długich blokach czasu

Praca, bez żadnych przerw, nie jest  produktywna. Według Tony’ego Schwartza autora książki ,,Taka praca nie ma sensu” powinniśmy pracować maksymalnie przez 90 minut, a później wziąć szybką przerwę.

Dlaczego?

Gdy pracujemy powyżej 90 minut zaczyna się wkradać zmęczenie. Przestajemy szybko myśleć, pojawia się ból głowy i pewnej nieszlachetnej części pleców zwanej pośladkami. Spada rówież nasza zdolność do skupienia się.

Rozwiązanie: Pomidoro! To fajna apka, która po 60 – 90 minutach przypomni Ci, że czas zrobić sobie przerwę. Eksperymentując możesz wydłużać i skracać czas pracy zgodnie z tym, co u Ciebie najlepiej sprawdza.

#4 Multitasking

Multitasking zabija Twoją produktywność, zmniejsza jakość Twojej pracy i jej wydajność, bo ciągle przestawiasz się z jednego zadania na drugie i musisz przypominać sobie, co właściwie robiłeś.

Multitasking można wykorzystywać tylko w określonych sytuacjach. Kiedy w jednej wykorzystujesz swój mózg, a w drugiej ciało. Dla mnie to np. sprzątanie i słuchanie podcastów.

Rozwiązanie: Skup się na jednej rzeczy i rozwiązuj problemy po kolei. Nie przeskakuj pomiędzy zadaniami. Zobaczysz, jak bardzo wzrośnie Twoja produktywność.

#5 Zmień formy odpoczynku

Według badań przeprowadzonych przez Washington Post czas spędzany w Internecie, skutkuje spadkiem produktywności, jakości snu i produktywności w codziennym życiu.

Rozwiązanie: Wiem, że to straszne, ale czas przestać oglądać w ramach odpoczynku memy, koty, czy pandy 😛 Oglądaj je, kiedy chcesz się pośmiać. W ramach odpoczynku najlepiej zrobić sobie spacer, poleżeć czy popatrzeć w okno.

A Ty w jaki sposób zwiekszasz swoją produktywność?

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
2017
Działo się! Czyli, co robiłem w 2017?

Cześć, Koniec roku to naturalny okres do tworzenia pewnych podsumowań, myślenia o tym, co ważnego wydarzyło się przez ostatni rok...

Zamknij