Menu Zamknij

5 złotych zasad blogowania. Pierwsze urodziny bloga :-)

Cześć,

Nie mogę w to uwierzyć, ale minął już ponad rok, od kiedy po raz pierwszy wystartowałem z blogiem Marzenia w cele. Ale ten czas niesamowicie szybko zleciał! Tyle rzeczy się wydarzyło w moim życiu od tamtego momentu.

Pamiętam, jak jeszcze niedawno, musiałem się mierzyć z problemami, które kiedyś wydawały mi się niemożliwe do przeskoczenia, a które z czasem udało mi się rozwiązać.

Ba, pamiętam nawet jak bardzo byłem przerażony, gdy po raz pierwszy kliknąłem publikuj i posłałem w sieć mój debiutancki artykuł ,,7 kroków do spełnienia marzeń. Jak zacząć spełniać marzenia?” W tamtym momencie byłem z niego bardzo dumny. Uważałem, że to moje szczytowe osiągnięcie i wtedy rzeczywiście tak było.

Patrzę na siebie sprzed roku i widzę jak wielką przeszedłem przemianę. Jak bardzo zmieniło się moje podejście do blogowania, do pisania i do życia.

W tym artykule chciałbym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami w temacie blogowania. Napisałem o 5 rzeczach, które moim skromnym zdaniem są w blogowaniu najważniejsze i które mają olbrzymi wpływ na sukces.

Oczywiście, wszystko o czym tu przeczytasz, to wyłącznie moja subiektywna opinia. Nie jestem żadnym guru blogowania i możesz się ze mną nie zgadzać, w którymś z punktów. Jeżeli tak będzie to chętnie z Tobą podyskutuje na ten temat 🙂

 

5 złotych zasad blogowania

 

#1 Bądź autentyczny

Bądź sobą i mów swoim własnym głosem. Nie udawaj kogoś innego niż jesteś. Odnajdź swój autentyczny głos i wykorzystaj go.

Pisz o czymś co Cię szczerze pasjonuje. Nie pisz o czymś, tylko dlatego, że ten temat ma większy potencjał zarobkowy.

W masie innych blogerów najlepszym sposobem, by się wyróżnić jest bycie sobą. Przedstawianie własnych opinii, własnych historii, swoim własnym głosem, jest czymś co Cię wyróżni od innych.

Bo nikt inny nie jest Tobą. Nikt inny nie ma takich doświadczeń jak Ty. To jest ten istotny czynnik, który sprawia, że ludzie przyjdą do właśnie Ciebie, a nie do kogoś innego.

Moje najlepsze, najbardziej komentowane i udostępniane wpisy to te, w których zawarłem całego siebie. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie to artykuły, to wklejam linki poniżej.

W tych artykułach oddałem całą swoją osobę i jestem z nich bardzo dumny.

Za każdym razem, gdy udało mi się napisać artykuł z głębi serca, w którym zawarłem całego siebie, moi czytelnicy pokazywali mi, że dobrze zrobiłem.

Dlatego zastanów się kim naprawdę jesteś i daj się usłyszeć i zobaczyć innym. Nie bój się tego. Nie bój się, że inni Cię odrzucą, jak zobaczą prawdziwego Ciebie.

Wiem, że ten punkt brzmi bardzo sloganowo, ale bycie sobą, jest moim zdaniem najważniejsze w blogowaniu. W byciu blogerem.

#2 Pisz regularnie

Przyznaję się bez bicia, że nie zawsze regularnie publikuję nowe artykuły na tym blogu. Nie mniej zawsze jest to moim celem.

Regularne pisanie pozwala utrzymać mi jako pisarzowi pewne momentum. Jeżeli wiem, że mam opublikować nowy artykuł w niedzielę, to moja motywacja do pracy jest znacznie większa, niż gdybym mógł swobodnie decydować, kiedy opublikować nowy artykuł.

Jeżeli chcesz blogować na poważnie, musisz być systematyczny. Twoi czytelnicy dostosowują się do Twojego rytmu i wchodzą na bloga, wtedy kiedy Ty publikujesz swoje posty.

Ostatnio zauważyłem, że coraz częściej wpadacie do mnie w niedzielę wieczorem zaraz po opublikowaniu przeze mnie nowego artykułu. Bardzo mnie cieszy fakt, że tak wielu z Was chętnie odwiedza moją stronę, by przeczytać ciepły jeszcze artykuł 🙂

Bardzo ciekawy artykuł o tym dlaczego warto regularnie (klik) pisać znajdziesz na blogu Beaty Redzimskiej z Vademecum blogera. Zaglądam tam co jakiś czas i już nie raz znalazłem sporo przydatnych porad 🙂

Dodatkowo w regularnym publikowaniu, bardzo pomaga harmonogram publikacji. Sam taki prowadzę i dzięki niemu, nigdy nie panikuję, że nie mam pomysłu na nowy artykuł 🙂

To jak w prosty sposób opracować taki kalendarz redakcyjny znajdziesz w tym wpisie Tomka Adamca. Oprócz tego, jest tam masa praktycznych wskazówek, które przydadzą się każdemu początkującemu blogerowi. Szczerze polecam!

#3 Najważniejszy jest czytelnik

Nikt nie prowadzi bloga tylko i wyłącznie dla siebie. A przynajmniej, ja nie znam żadnego blogera, któremu nie przeszkadzałoby to, że nikt go nie czyta. Już chyba taki nasz blogerzy los, że lubimy mieć czytelników i chcemy, by łechtali oni naszego wybujałe ego 🙂

Jednak, mam wrażenie, że często o tym zapominamy. Tworzymy artykuły, które nam się podobają. Z takiej perspektywy z jakiej my chcemy dany problem zobaczyć, nie patrząc na to, że nasz czytelnik chciałby czegoś innego.

Z tego co zauważyłem blogerzy, którzy osiągnęli największy sukces i których ja chciałbym naśladować to Ci, którzy zawsze słuchają tego co ich czytelnicy mają do powiedzenia. Często pytają swoich czytelników o problemy z jakimi się zmagają i je rozwiązują.

Myślę, że to sprawia, że czytelnicy chcą im się odwdzięczyć i w ten sposób powstaje zaangażowana społeczność wokół danego blogera. A stąd już łatwiej jest zbudować popularny blog.

Dlatego ja też mam prośbę do Ciebie. Napisz mi jakie masz problemy w tematyce spełniania marzeń, realizowania swoich celów, zdrowego odżywiania, podróży czy rozwoju osobistego. Odpowiem w miarę swoich możliwości.

#4 Zbuduj społeczność wokół swojego bloga

Czy kiedykolwiek czułeś, że tworząc nowe artykuły przemawiasz w eter? Ja wielokrotnie.

Nie raz i nie dwa, zdarzało mi się tak, że w pocie czoła pracowałem nad nowym artykułem przez długie godziny, by po publikacji zastać tylko… świerszcze.

Nie dostawałem żadnego komentarza, nikt nie wchodził na bloga, by sprawdzić czy pojawił się nowy artykuł i nikt nie udostępniał moich artykułów. Czułem się jakbym napisał jakiegoś gniota. To były dla mnie mroczne czasy.

Budowa społeczności pomoże Ci to zmienić. Jeżeli zbudujesz społeczność wokół swojego bloga to:
  • Poczujesz, że nie piszesz w próżnie i będziesz miał motywację do pisania i pomagania swoim czytelnikom rozwiązać ich problemy.
  • Zwiększysz przydatność swojego bloga. Twoi czytelnicy mogą znać odpowiedzi na pytania, na które Ty nie znasz odpowiedzi.
  • Łatwiej Ci będzie się dowiedzieć o czym Twoi czytelnicy chcieliby przeczytać na Twoim blogu, czy nawet jaki produkt spełniałby ich potrzeby.
  • Buduje tzw. social proof (uwaga link z definicją). To tak jakbyś miał do wyboru dwie restauracje: jedna pęka w szwach, a druga jest całkowicie pusta. Większość ludzi wybierze restaurację, która jest pełna, bo będzie im się wydawało, że tyle ludzi nie może się mylić.
  • Czytelnicy chętniej wejdą z Tobą w dyskusję i przedstawią swoją opinię na dany temat.
  • Zwiększy się liczba wyświetleń Twojej strony i poczytność archiwów. Czytelnicy chętniej będą do Ciebie wracali i chętniej też zapiszą się na Twój newsletter.
Jak więc zbudować społeczność wokół bloga?

Wykorzystaj wszystkie moje poprzednie rady. Powinny one pomóc Ci wytworzyć zaangażowana społeczność, która chętnie wejdzie z Tobą w interakcje, skomentuje czy udostępni Twoje artykuły.

Bardzo merytoryczny artykuł o budowaniu audytorium napisał też Tomasz Adamiec z bloga Zenmarketing. Zawarł w swoim artykule świetne porady, które w przyszłości będę próbował wykorzystać u siebie.

Jak zbudować audytorium? (Klik)

#5 Zadbaj o SEO

Na moim blogu Google odpowiada za ponad 40% mojego ruchu. To dzięki wysokim pozycjom w wyszukiwarkach miesięcznie znajduje mnie kilka tysięcy ludzi, których następnie staram się zamienić w swoich regularnych czytelników.

Z tego powodu odpowiednie zoptymalizowanie swojej strony wykorzystując tajniki SEO jest dla mnie niezwykle ważne. Ale nie jestem specjalistą od SEO i nie będę ukrywał, że to dla mnie czarna magia.

Znam tylko podstawowe zaklęcia i wiem jak optymalizować swoje artykuły, zwiększać CTRy czy polepszyć swoją pozycję w wyszukiwarce, ale tylko na tyle na ile pozwala mi Yoast SEO, Google Analitics oraz Google Serach Console.

Z tego powodu pozwól, że polecę Ci artykuły osób, które o SEO wiedzą znacznie więcej ode mnie. Dobre artykuły o SEO dla początkujących znajdziesz u:

Urszuli Phelep:

SEO dla początkujących

Justyny Zienkiewicz:

SEO dla blogerów

Serdecznie polecam Ci odwiedzić, któryś z tych blogów.

Dziękuje Ci!

 

Jeżeli jesteś moim regularnym czytelnikiem, to prawdopodobnie znasz mnie lepiej niż moi znajomi czy nawet rodzina. Dlatego chciałbym poznać również i Ciebie.

Proszę napisz mi w komentarzu kim jesteś i o czym chciałbyś u mnie przeczytać. Chciałbym, żeby mój blog spełniał Twoje oczekiwania, bo to Ty jesteś tu najważniejszy. Bez Ciebie nie ma mnie.

Pozdrawiam,

Dawid

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
metoda smarter
Jak sprawić by Twoje cele były SMARTER?

Cześć, Dzisiaj chciałbym wrócić do korzeni tego bloga i przedstawić Ci metodę pomagającą zwiększyć skuteczność realizowania swoich celów. W tym wpisie...

Zamknij