Menu Zamknij

Co to FOMO? – Czy jesteś niewolnikiem swojego smartfona?

fomo

Fomo – Czy masz nieustannie włączone powiadomienia z Messengera, Snapchata lub Instagrama? Czy prawie natychmiast sprawdzasz każdą wiadomość, którą dostałeś? Czy rzadko kiedy wyciszasz telefon?

Jeśli opowiedziałeś twierdząco na wszystkie powyższe pytania, to możliwe, że cierpisz na FOMO.

FOMO (fear of missing out) to w wolnym tłumaczeniu: strach przed ominięciem czegoś ważnego. Czujesz FOMO np. wtedy, gdy zostajesz w sobotę w domu, a Twoimi znajomi wychodzą na imprezę.

Dla mnie, jako kogoś z typem osobowości achiever, FOMO to duża przeszkoda, z którą muszę nieustannie walczyć. Za każdym razem, gdy pojawia się przede mną możliwość pochwycenia jakiejś okazji, to po prostu nie mogę się jej oprzeć. Rzucam się na nią jak dziecko na cukierka i prawie fizycznie muszę ze sobą walczyć.

Dlaczego warto walczyć z FOMO?

Steve Jobs powiedział kiedyś:

,,Ludziom wydaje się, że skupienie się oznacza mówienie „tak” rzeczom, na którym chcemy się skupić, ale skupienie się znaczy kompletnie coś innego. Skupienie się oznacza mówienie „nie” 100 innym dobrym pomysłom, które się przed nami pojawiają.

Musisz wybierać ostrożnie. Jestem bardziej dumny z tego, czego nie zrobiłem niż z tego, co zrobiłem. Innowacja, to mówienie ,,nie” 100 innych rzeczy.

Ta prawda pomaga osiągnąć sukces w życiu.”

FOMO sprawia, że nie wiemy na co się zdecydować i ciągle zastanawiamy się czy opcja, którą wybraliśmy jest dla nas najlepszym możliwym wyborem.

Boimy się stracić okazję, dlatego chwytamy się wszystkiego i w związku z tym, wychodzi nam jedno wielkie nic.

Mówimy tak:

– nowym klientom, ponieważ boimy się, że utracimy możliwości zarobku.

– zaproszeniom na imprezy, czy różnego rodzaju wyjściom, naet jeśli mamy do zrobienia coś innego.

– uczeniu się nowych rzeczy, porzucając stare.

Niestety, czas jest ograniczony. Mamy 24 godziny dziennie, 168 godzin tygodniowo i ani chwili dłużej. To oznacza, że każde tak, które powiesz, jest wymianą. Im więcej zobowiązań na siebie weźmiesz, tym bardziej Twoja uwaga będzie podzielona.

Kiedy zajmujemy się kolejną niesamowitą okazją do poprawienia swoich zarobków, polepszenia statusu czy poznania nowych ludzi, to robimy to kosztem czasu, który moglibyśmy poświęcić na nasze najważniejsze projekty i najbardziej znaczące relacje.

Jak nie dać się FOMO?

#1 Ustal wyraźne priorytety

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Jakie zadania będą dla Ciebie najbardziej korzystne?

Pamiętaj – liczba godzin w ciągu dnia jest ograniczona. Zajmując się danymi celami nadajesz im priorytet w swoim harmonogramie.

#2 Ustal klarowne SMART cele

Swoje cele ustal zgodnie z zasadmi SMART. Jeżeli masz ustalone mierzalne cele, to one niejako filtrują pojawiające się okazje.

Wystarczy, że zadasz sobie pytanie czy to pomoże ci osiągnąć Twoje cele czy nie. Więcej o celach SMART możesz przeczytać tutaj.

#3 Sprawdź koszty

Za każdym razem, gdy czujesz chęć powiedzenia tak, policz ile Cię to będzie kosztowało. Zapytaj sam siebie „co musisz odpuścić, żeby powiedzieć temu tak?” Czy to jest tego warte? Czy pomoże Ci zrealizować już zdefiniowane cele.

Pewnie nie. Jeśli będziesz szczery ze sobą.

#4 Bądź asertywny i mów nie

Każde tak, wiąże się z zobowiązaniem i ze startą czasu. Zbyt dużo obowiązków jest kulą, która ciągnie Cię na dno.

Daj sobie pozwolenie do zajmowania się swoimi sprawami, a nie sprawami wszystkich dookoła. Im bardziej będziesz asertywny, tym łatwiejsze to się stanie.

Podsumowanie

FOMO każe nam postrzegać każdą okazję jako niepowtarzalną i taką która szybko zniknie jeżeli jej nie pochwycimy. Dlatego racjonalizujemy sobie powody, dla których powinniśmy taką okazję wykorzystać i próbujemy.

Tylko, że okazje zawsze będą się pojawiać. Musisz być tylko gotowym do łapania tych najlepszych, które są zgodne z Twoimi priorytetami.

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
zasada pareto
Pareto – Rób mniej i osiągaj więcej

Zasada Pareto to jedna z tych metod, które znacznie wpływają na Twoje wyniki i na Twoją produktywność. Najlepsze w tej...

Zamknij