Menu Zamknij

Jak napisać CV i uniknąć błędów, które popełnia większość ludzi?

jak napisać CV

Jak napisać CV i uniknąć błędów, które popełnia większość ludzi??

Moje pierwsze CV było bardzo zabawne (z dzisiejszej perspektywy). Jestem pewien, że gdybyś miał okazję zobaczyć efekty moich starań, to byś się uśmiechnął z rozbawieniem.

W tamtym czasie, byłem bardzo dumny ze swojego dzieła i byłem równie święcie przekonany, że czeka mnie świetlana przyszłość. W końcu jestem młody, chętny do pracy i jeszcze studiuję na najlepszym uniwersytecie w Polsce. Który pracodawca byłby na tyle nieinteligentny, by nie chciał mnie u siebie zatrudnić? Zatrudnią mnie z pocałowaniem ręki  – myślałem sobie w duchu.

Rzeczywistość okazała się zupełnie inna od moich oczekiwań. Okazało się, że takich ,,nieinteligentnych” pracodawców, jest więcej niż mniej i miałem bardzo twarde lądowanie.

Oczekiwałem na telefon przez kilka tygodni i żadna z interesujących mnie firm się nie odezwała. Nie mogłem zrozumieć dlaczego, więc postanowiłem poszukać odpowiedzi i dowiedzieć się jak napisać CV, które zwróci na siebie uwagę.

Od padawana do mistrza Jedi

Od tamtego czasu minęło kilka lat i bardzo dużo się zmieniło. Podjąłem się pracy w wydziałowym Biurze Karier na WZ UW, które jako jedyne Biuro Karier na całym UW, jest prowadzone w całości przez studentów.

Praca w BK, dała mi niesamowicie dużo doświadczenia, pewności siebie oraz praktycznych umiejętności, które przydają mi się do dziś.

Dzięki pracy w BK przeszedłem i sam organizowałem wiele szkoleń, w zakresie pisania CV i rozmowy kwalifikacyjnej, tworzyłem coraz to nowe życiorysy (dla siebie i dla innych), niejednokrotnie miałem okazję porozmawiać z rekruterami za kulisami, a nawet w pewnym momencie, to ja wybierałem kandydatów do BK, na podstawie ich CV.

Te wszystkie doświadczenia sprawiły, że nabrałem odpowiedniej perspektywy i swoją wiedzę mogę przekazać Tobie.

Jak napisać CV? – Struktura

Dane osobowe

W danych osobowych zawierasz swoje imię, nazwisko, adres email. Nie zamieszczaj stanu cywilnego. Pamiętaj też, aby adres email był profesjonalny. Co to znaczy? Adres email powinien zawierać kombinację Twojego imienia i nazwiska.

Adres email zdecydowanie nie powinien brzmieć: słodkakaczusia@wp.pl czy laskakarolina@buziaczek.pl! Tak, są ludzie, którzy tak robią. Taki adres z miejsca sprawia, że Twoje CV będzie odrzucone. Możesz mi wierzyć :-). Prawidłowy adres email powinien brzmieć: andrzej.krzewiński@gmail.com

Zdjęcie

W swoich pierwszych CV, nigdy nie dawałem swojego zdjęcia. Jakoś zawsze miałem wewnętrzne opory, ale ostatecznie przekonałem się, że zdjęcie, to bardzo ważny element CV.

 1. Ludzie w większości są wzrokowcami.

Dlatego zamieszczając w swoim CV zdjęcie, nie będziesz dla rekrutera, tylko kartką papieru z tekstem. Zdjęcie pozwala mu na skojarzenie CV z Twoją osobą. Podświadomie przypiszę Ci pewne cechy, ale na to możesz częściowo sam wpłynąć.

 1. Często popełnianym, a bardzo oczywistym błędem przy wyborze zdjęcia, jest wybranie takiego, które kompletnie się do CV nie nadaje.

Nie wiem dlaczego, ale ludzie dają zdjęcia ze swoich wakacji, z samochodem, dziećmi, z wesela, a nawet z innymi ludźmi. Wielokrotnie słyszałem, że niektóre zdjęcia są hitem działu HR i są wyśmiewane przez kilka tygodni. Dlatego nie popełnijcie tego błędu, bo możecie zostać na długo zapamiętanym i to niekoniecznie dobrze.

 1. Zdjęcie pokazuje czy profesjonalnie podchodzisz do rekrutacji.

Fotografia, na której wyglądasz schludnie i jesteś odpowiednio ubrany, zawsze będzie robiła pozytywne wrażenie i pomoże Ci zbudować profesjonalny wizerunek. Najlepiej, gdybyś u fotografa zrobił specjalne zdjęcie do CV. Zdjęcie robisz raz, a posłuży Ci przez wiele lat, dlatego warto w nie zainwestować.

 1. Zwracaj uwagę na jakość fotografii.

Zdjęcie, które będzie niewyraźne z widocznymi pikselami, w niczym Ci nie pomoże, a tylko zaszkodzi.

Wykształcenie

W tym miejscu nie musisz wypisywać, że uczyłeś się w podstawówce numer 8. Najlepiej zapisać ostatnie miejsce, w którym się kształciłeś. Będąc studentem nie wpisuj już liceum. Nikogo ono nie interesuje. Zazwyczaj Twój pracodawca, nie będzie miał pojęcia, czy to było dobre liceum czy nie. Jeśli masz ukończone studia wyższe, to warto podawać uczelnie na których kończyłeś poszczególne etapy studiów.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest tym, co rekruterzy i pracodawcy lubią najbardziej. Dział  doświadczenia zawodowego jest najwnikliwiej analizowany w całym CV! Nic dziwnego. Dla potencjalnego pracodawcy jest on po prostu najciekawszy.

Na podstawie Twoich doświadczeń zawodowych, rekruter tworzy sobie obraz Ciebie, jako pracownika. Sprawdza, czy Twoje obowiązki z poprzednich miejsc pracy, pokrywają się z tym, czym potencjalnie będziesz się zajmować i weryfikują, czy jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Szerzej o doświadczeniu zawodowym będę pisał w kolejnym artykule.

Umiejętności

Pod względem znaczenia ten dział jest na drugim miejscu w CV, zaraz po doświadczeniu zawodowym. Warto poświęcić trochę czasu, by dopieścić tę sekcję.

 1. W umiejętnościach wpisz te umiejętności, które naprawdę masz i które umiesz uargumentować.

Nie zawyżaj swoich umiejętności i nie wpisuj rzeczy, o których nie masz pojęcia. To też często popełniany błąd. Pamiętam historię o tym jak pewna kandydatka, ni w ząb nie mówiła po angielsku, a w CV wpisała jego znajomość na dobrym poziomie.

Zapytana na rozmowie w tym języku, nie umiała odpowiedzieć na żadne pytanie. Tłumaczyła się, że angielski miała dawno temu. Nie musze Ci mówić, że pracy nie dostała. Jeżeli więc Twój angielski jest na poziomie B1, to nie wpisuj C1. Bardzo łatwo można sprawdzić czy rzeczywiście mówisz tak płynnie po angielsku jak twierdzisz..

 1. Nie wpisuj też standardowych umiejętności i kursów.

Nie zliczę, ile razy widziałem w CV takie umiejętności, jak obsługa pakietu office czy obsługa sprzętu komputerowego i drukarki. Każdy to potrafi albo mu się wydaje, że potrafi. Takimi umiejętnościami się nie wyróżnisz, a zabierasz sobie tylko miejsce w CV.

Przykładowo: znajomość Excela, warto wpisać tylko w przypadku, w którym pracodawca konkretnie o to prosi.

 1. Jeżeli nie masz żadnych szkoleń możesz zrobić darmowe szkolenia online i je wpisać.

Polecam kursy na Udemy. Wiele szkoleń jest darmowych i stoi na bardzo wysokim poziomie. Prawdopodobnie znajdziesz tam jeszcze kilka szkoleń o tym jak napisać CV.

Zainteresowania

To jest bardzo niedoceniana część CV. Zupełnie niesłusznie. Rekruterzy lubią do niej zaglądać i jeżeli masz jakąś nietypową pasję, to zawsze Cię o nią zapytają. Zawsze.

W tej części:

 1. Nie umieszczaj takich ogólnych rzeczy jak książki, podróże, filmy czy muzyka.

To są cztery zdecydowanie najczęściej wpisywane zainteresowania i dla rekrutera są tak nudne, jak flaki z olejem. Ale jeżeli interesujesz się jedną z tych rzeczy, to musisz ją bardziej uszczegółowić. Przykładowo: jeżeli interesujesz się książkami, to napisz konkretnie jakim rodzajem książek. Może interesują Ciebie antyutopie lub kryminały?

 1. Najlepsze zainteresowania to unikalne zainteresowania.

Największy efekt osiągniesz, jeżeli wpiszesz unikalne zainteresowania. To może być jazda konna, myślistwo, ale także rycerstwo czy modelarstwo. Ale jak nie masz ,,dziwnych” zainteresowań to nie kłam. Rekruter może w łatwy sposób wykryć kłamstwo.

Rady na koniec

 1. Dbaj o wygląd i estetykę CV. Zastosuj jedną czcionkę i styl w całym dokumencie. Postaraj się żeby wszystko ze sobą współgrało i było równe.
 2. To jaki wybierzesz szablon CV zależy od rodzaju pracy do jakiej się zgłaszasz. Jeżeli ta praca opiera się na kreatywności, to lepiej jest stworzyć bardziej nietypowe CV, którym się wyróżnisz. Ale pamiętaj, że CV ma być przede wszystkim czytelne!
 3. Ortografia i literówki. Pozbądź się błędów. CV to nie książka, która ma kilkaset stron, gdzie czasami zdarzają się błędy. Nie chcesz chyba, żeby później się wszyscy z Ciebie śmiali, że napisałeś ból przez u zwykłe (bul).
 4. Skup się na doświadczeniu i umiejętnościach. Wpisz wszystkie posiadane certyfikaty i miejsca pracy.
 5. Naucz się swojego CV i przygotuj się, że możesz zostać zapytany o konkretne rzeczy.
 6. Nie kłam w CV. Rekruterzy bardzo nie lubią, jak ktoś kłamie lub koloryzuje w swoim CV. Jeżeli, więc złapią Cię na jednym, nawet małym kłamstwie, to z pracą możesz się pożegnać.
 7. Jeżeli chciałbyś przeczytać podobny post o rozmowie kwalifikacyjnej, to zapraszam Cię do artykułu Tajemnice rozmowy kwalifikacyjnej. Jak zabłysnąć i dostać pracę?.

Mam nadzieję, że po moim artykule będziesz wiedział, jak napisać CV bezbłędnie. Jeżeli jeszcze masz jakieś wątpliwości odnośnie tego jak napisać CV, możesz zapytać mnie o nie w komentarzu. Chętnie Ci pomogę!

Dodatkowo, jeżeli chciałbyś sprawdzić czy z Twoim CV jest wszystko w porządku, możesz mi je wysłać na mój adres e-mail: kontakt@marzeniawcele.pl. Tylko napisz w tytule e-maila: Jak napisać CV? W treści link do tego artykułu i nie zapomnij o załączniku 🙂

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
filtry percepcyjne
Filtry percepcyjne. Jak kreować rzeczywistość?

Filtry percepcyjne. Jak kreować rzeczywistość? Wszystko co dociera do Twojego mózgu, wszystkie informacje, wrażenia, odczucia, obrazy, smaki, dźwięki są filtrowane...

Zamknij