• A może jakiś artykuł o liście motywacyjnym? Z pewnością też by się przydał. 🙂

 • Ja bym dodała do tego wszystkiego, że CV musi się wyróżniać. Fajnie jak jest dodane trochę koloru i ma inny „szablon”, niż wszystkie 😉

  • To zależy do jakiego typu pracy tworzymy CV. Tam gdzie wymagana jest kreatywność, ciekawe CV się lepiej sprawdzi niż regularne. Ale do pracy np. księgowego już nie koniecznie. Trzeba też pamiętać, że szablon powinien być przede wszystkim czytelny, a dopiero później przyciągać uwagę.

 • Bardzo przydatne informacje, podane w klarowny i przystępny sposób, z pewnością wykorzysta je wiele osób. 🙂

 • Ja z doświadczenia wiem, że im mniej przekombinowane CV tym lepiej. Zdarzało mi się wspierać dział HR w wyborze kandydatów na rozmowy i muszę przyznać, że przeglądanie dziesiątek CV to katorga. Na każdy życiorys poświęca się tylko kilka sekund, więc kandydat już od samego początku powinien zainteresować rekrutera. Niestety wiele osób popełnia błąd i korzysta z bardzo nieczytelnych szablonów, starając się wzbogacić je jakimiś grafikami czy wykresami. Nigdy nawet nie starałam się określić co kandydat miał na myśli i dyskwalifikowała go już w przedbiegach.

 • Czerwone Okulary

  Bardzo ciekawy artykul – mam nadzieje, ze komus pomoze w dostaniu wymarzonej pracy 🙂

 • Kiedy skończę uczelnię (inżyniera), to planuję na prawdę porządnie napisać CV oraz zaprojektować jego wygląd graficzny 😉 To bardzo ważna kwestia – najważniejsza podczas szukania pracy – więc zrobię to na samym początku.
  Twoje rady na pewno wykorzystam. Nie wiedziałam na przykład które szkoły wpisać do CV, a teraz owszem 😉

 • Roberta Ka

  Pracując w sklepie napatrzyłam się na masę CV i czasem aż nie wierzyłam, że coś takiego można stworzyć i puścić w obieg… Przyznaję, czasem mieliśmy kupę śmiechu. 🙂

 • Na studiach uczono mnie, że jeśli nie posiadam doświadczenia zawodowego, dobrze jest napisać profil zawodowy. Taki list motywacyjny, ale innymi słowami i w inny sposób. Ćwiczyliśmy to i powiem szczerze, nienawidziłam tych zajęć.
  Niemniej, materiał bardzo przydatny! Fajnie, że o nim napisałeś, podeślę kilku osobom.

  • Napisanie ciekawego i wyróżniającego się profilu zawodowego jest dosyć ciężkie ponieważ musimy zastanowić się nad sobą i swoimi mocnymi stronami oraz odpowiednio to opakować. Ale masz rację. To ciekawa opcja dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia

 • LeonSiPL

  Pracując w HR widziałam różne kwiatki. A mogłoby się wydawać, że napisanie CV nie powinno być trudne 😉

 • Święta zasada times new roman, wyjustowanie, interlinia 1,5 lub 2… Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Pracowałam w korporacji jako rekruter, oglądałam dziennie tyle CV, że zasypiając ciągle miałam je przed oczami (zwłaszcza będąc w masówkach). Bardzo fajnie napisany tekst, ale ja na przykład uważam, że niekiedy przydaje się liceum, zwłaszcza jak było ono dobre i miało jakiś konkretny kierunek/specjalność, która pokrywa się ze stanowiskiem, o które w danym momencie ubiega się kandydat. Dodatkowo, co ważne, najlepiej nie mieć jednego CV i Listu motywacyjnego, modelować go i zmieniać, zwłaszcza nie szukamy pracy tylko w jednej dziedzinie. Zawsze wtedy rekruter będzie mógł uściślić jakie doświadczenia czy umiejętności posiada osoba i jak przydadzą się one na tym konkretnym stanowisku. Mając to już wypunktowane wie, że kandydat jest sumienny, wie czego chce, a i nam będzie łatwiej wszystko potwierdzić i powiedzieć że jest to prawda 🙂 I chyba co najważniejsze, wypisywanie znajomość języków obcych w skali europejskiej (A1-C2) warto poświęcić chwilę, sprawdzić sobie na stronach www i wpisać to w CV ile ja miałam życiorysów z wypisanym zdanie „j.angielski – bardzo dobry A2” 😀 Ale podobnie jak ty o CV też na pewno napiszę na swoim blogu, kiedyś 😀

  • Jeżeli liceum było jakieś specjalne, a my nie mamy zbyt dużo doświadczenia zawodowego to rzeczywiście można wpisać. Ale np. w moim przypadku tylko by zabierało niepotrzebnie miejsce. Zgadzam się co do reszty. Jeżeli chcemy się zatrudnić u dobrego pracodawcy warto się postarać i napisać CV i list motywacyjny konkretnie pod tego pracodawcę. Jeżeli wysyłamy CV i list motywacyjny masowo to łatwo to wyczuć.

   P.S.
   Daj znać jak napiszesz wpis na swoim blogu 🙂

  • zgadzam się – mam kilka wzorów CV, do różnych firm różne wysyłam. Poza tym cv po angielsku ma trochę inny układ.

 • Moje pierwsze cv to była tragedia. Paradoks polega na tym, że teraz sama rekrutuję i uwielbiam przeglądać cv innych. Niestety jeszcze wiele osób ma z tym problem. A wystarczyłoby zaglądnąć do Ciebie.

  • To całkiem normalne. Ja bardzo lubię przeglądać pierwsze CV moje i moich znajomych. Mamy z nich kupę śmiechu 🙂

 • Dorota Para

  świetne rady !:)

 • I tak wszystko zależy jakiej pracy się szuka. Jako pracodawca nie zwracam uwagi na to, czy jest ono w 100% poprawnie napisane, tylko czy z listu motywacyjnego rzeczywiście wynika, że dana osoba jest zainteresowana pracą i czy jej podoła. Ortografia i literówki oczywiście obniżają wartość CV – ale nadal – zależy jakiej pracy się szuka. Lepiej mieć stolarza, który dobrze zna swój fach niż tak sobie, ale za to nie robi błędów ortograficznych. Wolę jeśli ktoś jest szczery i sam pisze CV, które wyróżnia się od dziesiątków innych – niż ściąga gotowe z internetu lub z biura pośrednictwa pracy i tylko zmienia swoje dane.
  Prawidłowy i profesjonalny adres email? Anna czy Jan Kowalscy nie mają szans na taki – na świecie jest ich tysiące 😉

  • Te wskazówki, które napisałem nie są wzięte z sufitu, tylko z dziesiątek rozmów i szkoleń, które odbyłem przez ostatnie kilka lat z różnymi osobami z działu HR oraz pracodawcami (głównie Warszawa). Ty prowadząc własną firmę masz może inne doświadczenie i naprawdę chciałbym żeby większość pracodawców oceniała w podobny sposób jak Ty, ale niestety tak nie jest.

   Nie do każdej pracy trzeba pisać list motywacyjny, więc jeżeli rekruterzy mają tylko CV to kandydata oceniają na podstawie CV. Dopiero po tej wstępnej ocenie zaproszą go na rozmowę kwalifikacyjną. A czy nie głupio byłoby odpaść z powodu błędów ortograficznych, które ktoś mógł sprawdzić?

   To jaki wybierzesz szablon CV zależy od rodzaju pracy do jakiej się zgłaszasz. Jeżeli ta praca opiera się na kreatywności to lepiej jest stworzyć bardziej nietypowe CV, którym się wyróżnisz.

   Co do stolarza. Jest tak jak napisałem. Pracodawca najpierw patrzy na doświadczenie, a później na inne rzeczy. Jeżeli stolarz pokaże, że ma fach w ręku to nikt nie będzie parzył na błędy w CV. Ale co w przypadku, gdy będziesz miała dwóch stolarzy o porównywalnych umiejętnościach, a tylko jeden będzie robił błędy?

   Możesz myśleć co chcesz, ale jeżeli chodzi o e-mail to zawsze jan.kowalski@gmail.com będzie lepszy niż słodkakaczusia@wp.pl.

   Po za tym CV jest tematem rzeką i żeby opisać wszystkie aspekty potrzebowałbym napisać książkę, a nie artykuł.

   • Bardzo się cieszę, że poświęcasz tyle czasu, by odpowiedzieć na mój wpis. Nie często się to zdarza 🙂 Absolutnie nie twierdzę, że te wskazówki są z sufitu. I oczywiście nie twierdzę, że należy robić błędy ortograficzne.
    I nie twierdzę, że jan.kowalski@gmail.com nei jest lepszy niż słodkakaczusia@wp.pl. Są jeszcze inne formy adresów gdzieś tam po środku – bądźmy realni – spróbuj założyć dzisiaj na gmail adres jan.kowalski@gmail.com.
    Ale wiesz – jeśli już znajdę kogoś z idealnym CV, bez błędów ortograficznych i z idealnymi umiejętnościami i osoba z mailem „słodkakaczusia” będzie wśród nich, to zaproszę ją na rozmowę, by ją bliżej poznać. Jest to być może osoba z poczuciem humoru, z którą może się przyjemnie pracować 🙂
    Stolarza bez błędów i z błędami też (oczywiście nie jeśli robi tylko błędy, ale jeden?). W końcu bardzo ważne jest także jakim jest człowiekiem, a tego z CV nie widać.

    • Swoim czytelnikom zawsze poświęcam czas. Rzeczywiście ciężko jest teraz założyć taki e-mail by był sam jan.kowalski@gmail.com, ale chodzi mi żeby było bliżej tej nazwy niż dalej.

     My podchodzimy inaczej do sprawy. Ja podchodzę bardziej ogólnie opisując rzeczy, które sprawdzą się lepiej w większości przypadków. Ty podchodzisz bardziej indywidualnie. Po za tym to co napisałem to są raczej wskazówki czego unikać. Nie mówię, że sprawdzą się w każdej możliwej sytuacji.

     Możesz przeczytać komentarze poniżej. Kilka osób napisało, że CV bardzo często sprawdza się masowo. W takich przypadkach nikt się nie będzie zastanawiał czy słodkakaczusia ma poczucie humoru. Tylko czy ma odpowiednie doświadczenie.

     Z doświadczenia wiem, że słodkiekaczusie nie mają idealnego CV. Wszystkie osoby z takim adresem e-mail miały jedne z najgorszych CV jakie widziałem. A widziałem ich sporo. Jak taką spotkasz to napisz do mnie e-maila bo inaczej nie uwierzę.

     P.S.
     Powinienem był sprecyzować, że jest tylko jedno miejsce na stolarza:-)

     • Twoje rady oczywiście są bardzo dobre i na pewno wielu osobom pomogą, to po prostu ja jestem niekonwencjonalna 😉

 • Myślałam, że te zdjęcia… to taka miejska legenda 😀 W CV umieszczam swoje zdjęcie z dyplomu… i zawsze [no, niemal zawsze :P] działa 🙂

 • Dobry poradnik, ja czasem zaglądam na strony polskie i zagraniczne z poradnikami jak napisać CV, żeby być na bieżąco – może pojawiły się jakieś „nowości” w sprawie ich tworzenia? Na przykład dzięki tym poradnikom dodałam do CV takie podsumowanie o mnie. Ale najważniejsze jest to, o czym pisałeś – trzeba być szczerym. Brak szczerości wyjdzie na jaw prędzej czy później. I wyjdzie nam na niekorzyść.

 • aschaaa

  jejku nie pisalam juz wieki cv, od prawie 6 lat pracuje w jednej firmie i ja nawet nie pamietam gdzie to moje VC jest, bo w miedzy czasie zmienialam laptopy i czesc danych sie pogubilo. Zawarlas w poscie mase waznych informacji dla kogos kto pisze albo zamierza napsac cv 🙂

  • Czarek Nowicki

   Ja znam takich, którzy wcale nie pisali CV a pracę zmieniali kilka razy 😉

 • Sylwia

  Pożyteczne informacje. Jest mnóstwo poradników, jak pisać CV.

 • Szczerze, to nie jestem w stanie tego pojąć. Wszędzie trąbią o tym jak napisać poprawne CV. Wystarczy wklepać takie zapytanie w wyszukiwarkę i kliknąć dowolny link… A mimo to zdarzają się takie kwiatki, że włos się jeży na głowie 🙂

 • mam nadzieję, że kiedyś mi się przyda ten artykuł… ogromną mam nadzieję! 😉 bardzo wartościowy artykuł!

 • Ania Mania

  Witam, artykuł z pewnością otworzył mi oczy i jestem wdzięczna za tą pomoc. Mam jeszcze pytanie, dość dziwaczne, obecnie kończę liceum, a muszę napisać CV (zakończenie odbędzie się za ok. 2 tyg). Czy mam wpisać szkołę jako ukończoną, czy jako tą w której nadal jestem?

  • Wpisz jako ukończoną. Nikt się Ciebie nie będzie o to pytał i nie będziesz musiała później zmieniać swojego CV przez taką drobnostkę 🙂

   • Ania Mania

    Dziękuję serdecznie 😀

 • Pamiętam, że przy swoim pierwszym strasznie się stresowałam… Tymbardziej, że jedyne co mogłam wpisać w pozycji „praca” to kelnerowanie 🙂 Ale to było daaawo temu 🙂

  • Ty przynajmniej miałaś jakąś realną pracę do wpisania. Ja do swojego pierwszego CV z braku lepszych rzeczy wpisałem zorganizowanie wyprawy ,,Around Europe”. Nie było to takie głupie bo nasza inicjatywa(moja i kolegi) zdobyła dosyć spory rozgłos i pojawiliśmy się w gazecie, radiu i telewizji. Co było dosyć zabawne. Ale to też było dawno temu 🙂

 • Super, wielu osobom może się to przydać 🙂

 • PRI

  Bardzo dobre rady. My jeszcze dodalibyśmy jedną – załączyć raport potwierdzony przez specjalistę, na temat naszych kompetencji miękkich. Kompetencje miękkie mogą być kartą przetargową, aby być lub nie być w danej firmie 🙂 Zapraszamy do lektury wpisu wyjaśniającego, dlaczego warto skorzystać z psychodiagnostyki 🙂 (http://blog.psychodiagnostyka-pri.pl/3-powody-dla-ktorych-warto-skorzystac-z-psychodiagnostyki/)