Menu Zamknij

Jak zaliczyć egzamin ustny? Etyczne i nieetyczne sposoby na sesję.

egzamin ustny

W poprzednim artykule pisałem o tym jak przetrwać sesję, minimalizując włożony w nią wysiłek i maksymalizując swoje wyniki. W tym artykule napiszę wszystko co wiem o tym jak przetrwać każdy egzamin ustny.

Ten rodzaj egzaminu ma wśród studentów zdecydowanie złą reputację. Wielu studentów uważa egzamin ustny za jedno z najbardziej stresujących doświadczeń na studiach.

Boją się stanąć oko w oko z profesorem, który ma całkowitą władzę nad ich losem i cały czas nie mogą przestać myśleć, co zrobić, jak zada im pytanie, na które nie będą znali odpowiedzi. Zapominają jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy…  Na egzaminie ustnym liczy się czynnik ludzki! A to można wykorzystać!

Na egzaminie pisemnym jesteś oceniany za to co napisałeś i nie ma zmiłuj. To, że masz ładne pismo, w niczym Ci nie pomoże, jak nie napisałeś niczego konkretnego. Zupełnie inaczej jest na egzaminie ustnym. Tu ma znaczenie nie tylko jak się prezentujesz, ale także jak bardzo są rozwinięte Twoje zdolności interpersonalne.

W tym artykule pokażę Ci pewne psychologiczne sztuczki, dzięki którym zwiększysz swoją szansę na dobrą ocenę, a nawet podsuniesz profesorowi pytania, na które samemu będziesz chciał odpowiedzieć. Te sposoby nie zdadzą za Ciebie egzaminu, ale bardzo Ci w tym pomogą.

5 sposobów na egzamin ustny

#1 Stwórz odpowiednie pierwsze wrażenie

 

Profesorowie też są ludźmi i jak każdy człowiek oceniają studenta na podstawie pierwszego wrażenia. Jak cię widzą, tak cię piszą. Dlatego na każdy egzamin ustny, ubierz się jak rasowy kujon. Zrób sobie odpowiednią fryzurę, załóż elegancką koszulę i pożycz od kogoś okulary. Od razu będziesz wyglądał mądrzej.

egzamin ustny

Nie, to nie żart. Sam wygląd nie zapewni Ci zaliczenia, ale dzięki temu, że wyglądasz inteligentniej, tak samo będzie Cię podświadomie postrzegał Twój rozmówca. Z tego powodu egzaminator będzie skłonny wybaczyć Ci więcej pomyłek oraz masz szansę na łatwiejsze pytania.

 

#2 Przełam lody i spraw, by egzaminator postawił się w Twojej sytuacji

 

Czy wiesz co jest najlepszym sposobem, by przełamać lody podczas różnych spotkań? Śmiech. Ale jak wywołać go u profesora, który jest już poddenerwowany kolejnymi studentami, którzy nic nie wiedzą? Poprzez umiejętne wejście.

Jeżeli wejdziesz z uśmiechem i rzucisz jakąś zabawną uwagę atmosfera od razu się rozluźni. Najlepiej jak rzucisz uwagę sytuacyjną, ale możesz też użyć mojej uniwersalnej.

Zawsze jak wchodzę na egzaminy ustne jestem uśmiechnięty i rzucam pytanie ,,Czy już mogę zacząć się bać?’’ Zazwyczaj dostaję odpowiedź, że nie ma czego ponieważ pytania są proste. Teraz możesz wejść w delikatną dyskusję, że część zagadnień była dosyć wymagająca i podajesz przykłady trudnych zagadnień, których się NAUCZYŁEŚ.

Bardzo często w takich przypadkach właśnie o te zagadnienia byłem pytany. A jak nie o to, to i tak dostawałem prostsze pytania, ponieważ profesor podświadomie miał zakodowane, że się stresuję i pytał mnie o coś prostszego.

 

#3 Jeżeli masz wybór idź jako jeden z ostatnich

 

Jest kilka powodów dlaczego warto się przemęczyć i iść jako ostatni student na egzamin ustny. Po pierwsze dowiadujesz się od pozostałych studentów, jakie pytania zadawał i co chciał usłyszeć w odpowiedzi. Będziesz też w stanie wydedukować, jakie pytania powtarzały się najczęściej i się lepiej do nich przygotujesz.

Drugą zaletą bycia ostatnim jest to, że będziesz miał więcej czasu na naukę i powtarzanie. Dla mnie takie ostateczne powtórzenie materiału, jest bardzo ważne, ponieważ wtedy, nie zacinam się na jakimś słówku, które wypadło mi z głowy.

Po trzecie, egzaminator będzie już zmęczony i będzie chciał jak najszybciej skończyć rozmowy. Dostaniesz krótsze pytania i profesor przywiąże mniejszą uwagę do Twoich wypowiedzi.

To jest ta rada, do której się nigdy nie stosuję, a później zawsze żałuję 🙂

 

#4 Udawaj, że wiesz więcej niż w rzeczywistości

To jest prostsze niż się wydaję. Wystarczy nauczyć się kilku fachowych słówek oraz zdań i już wszyscy dookoła Ciebie myślą, że jesteś znawcą tematu.

Oczywiście, o ile nie palniesz czegoś głupiego w międzyczasie. Ale udawanie, że się wie więcej niż jest w rzeczywistości jest sztuką i najlepiej się w niej sprawdzą osoby, które potrafią dobrze improwizować.

 

#5 Nastaw się pozytywnie

 

Twoje nastawienie jest bardzo ważne. Profesor inaczej na Ciebie będzie patrzył jak wejdziesz spokojny i uśmiechnięty niż ze spuszczoną głową i trzęsącymi się dłońmi.

Jak wprowadzić się przed wejściem w odpowiedni nastrój? Posłuchaj muzyki, które pozytywnie nastraja Cię do życia, dodaje Ci siły i pewności siebie. Działa w każdym przypadku.

 

Dziękuje za uwagę 🙂

 

To są moje sposoby na egzamin ustny, które pozwoliły mi zaliczyć każdy egzamin ustny jaki miałem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak przetrwać sesję to zapraszam Cię na wpis o 7 sposobach na sesję. Poradnik weterana. 

A jeżeli przed Tobą szykuje się sesja na 2 kierunkach to koniecznie przeczytaj artykuł: Jak przetrwać sesję na dwóch kierunkach?

Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł to proszę udostępnij go lub polub fanpage Marzenia w cele. Dajesz mi tym samym motywację do działania i jednocześnie pomagasz swoim przyjaciołom, którzy mogą być również zainteresowani tą tematyką.

A jakie Ty masz sposoby na zaliczenie egzaminu ustnego? Może masz jakąś ciekawą historię związaną z egzaminem ustnym, którą chciałbyś się podzielić? Zapraszam do komentowania!

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
sposoby na sesję
Jak przetrwać sesję? 7 Porad weterana

Sposoby na sesję. 7 porad weterana na efektywne zaliczenie sesji Sesja to dla studentów czas wojny. Czas miecza i topora....

Zamknij