Menu Zamknij

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie

jak żyć

W tym tygodniu skończyłem 25 lat. To okrągła data, która wprawia w refleksje na temat tych lat, które ma się już za sobą oraz zmusza do zastanowienia się nad tym jak żyć dalej. 

Dzięki temu spojrzałem na siebie z szerszej, niż dotychczas perspektywy i powiem Wam, chociaż może zabrzmi to nieskromnie, że jestem naprawdę dumny z wyborów, których dokonałem, oraz z tego jakim jestem człowiekiem. 

Mam swoje wady (np. zbyt mocno wybujałe ego :-D) i zalety, ale generalnie lubię siebie i akceptuję takiego, jakim jestem. Ze wszystkimi słabościami. I upośledzeniami 😛

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami moimi 25 radami na to jak życ, by mieć szczęśliwe życie. Niektóre mogą się wydawać banalne, inne mniej, ale w każdą z nich całkowicie wierzę.

#1 Łam zasady…

Ci którzy dobrze mnie znają wiedzą, że nie lubię i nie szanuję zasad. Nie to żebym uważał, że zasady są po to żeby je łamać, czy, że jestem ponad zasadami. Nie.

Wierzę, że zasady to coś, co ma się sprawdzać w ogólnych przypadkach, i jako takie mogą okazać się zupełnie nie przystające do naszej konkretnej sytuacji.

Gdy po raz pierwszy powiedziałem, że chce wyjechać na autostopa, zamiast pozwolenia dostałem szlaban – za głupie pomysły. Wiedziałem, że moi rodzicie nigdy nie zgodzą się bym wyjechał na stopa, więc złamałem narzucone mi zasady i pojechałem.

Gdybym tego wtedy nie zrobił, prawdopodobnie nigdy nie wyjechałbym na Eurotripa. Autostop po Polsce był przełomowym momentem w moim życiu, po którym zacząłem wierzyć w siebie i swoje umiejętności.

Szerzej pisałem o tym w artykule: Jak pokonać strach i zacząć spełniać marzenia. (Uwaga link)

Uwaga!

Autor nie namawia do łamania prawa 😀

#2 …ale nie swoje

Tu jestem wyjątkowo rygorystyczny. O ile, nie mam problemów, by łamać zasady narzucone mi przez społeczeństwo, o tyle swoich zasad już nie łamię. Jeżeli coś sobie postanowię i moje sumienie mówi mi, że powinien się tego czegoś trzymać, to będę tak postępował. Nawet jeżeli bardzo utrudni mi to życie.

Tak jest np. w przypadku moich obietnic. Jeżeli komuś coś obiecam lub przysięgnę, to nigdy nie łamię danego słowa. Muszą pojawić się nadnaturalne przyczyny, bym nie spełnił swojej obietnicy. Tylko proszę nie wykorzystuj tego przeciwko mnie 😛

#3 Uśmiechaj się

Uśmiech towarzyszy mi zawsze i wszędzie. Jestem dosyć pozytywną osobą i wierzę bardzo mocno w moc uśmiechu.

Uśmiechając się, nie tylko poprawiamy sobie nastrój i zwiększamy ilość endorfin w naszym organizmie, ale także dzięki neuronom lustrzanym, sprawiamy, że inni także się do nas uśmiechają.

Dzięki uśmiechowi często wybroniłem się w trudnych sytuacjach i zawsze byłem milej traktowany, czy to w restauracjach czy w urzędach. Uśmiech otwiera wiele drzwi, więc postaraj się go wykorzystać!

#4 Naucz się angielskiego

Bardzo dobra znajomość angielskiego pozwoliła mi doświadczyć wiele niesamowitych rzeczy i baaaaaaaaaaaaardzo ułatwiła mi życie.

Angielski przydaje się:

  • W podróżach – dzięki niemu odbyłem mnóstwo inspirujących rozmów m.in. z mnichem buddyjskim o życiu, religiach i filozofii, ale także w pytaniach o to, co warto zobaczyć w danym mieście lub gdzie zjeść (moje ulubione dwa pytania).
  • Przy słuchaniu podcastów – większość interesujących mnie podcastów jest po angielsku. Gdybym nie znał tego języka, to nigdy nie nauczyłbym się tak wiele o blogowaniu, marketingu internetowym, zdrowiu czy finansach osobistych.
  • Przy szkoleniach – znając angielski masz do dyspozycji dużo większą pulę szkoleń na dowolny interesujący Cię temat. Często mogą nawet być za darmo.
  • W pracy – teraz w praktycznie każdej pracy wymaga się znajomości języka angielskiego. To ważna umiejętność i dzięki niej możesz mieć wyższe wynagrodzenie.

Przekonałem Cię do nauki angielskiego? Jeżeli nie, to wyjedź przynajmniej raz na jakiegoś Eurotripa, a wrócisz pełen zapału do nauki!

#5 Bądź odważny

Życie jest za krótkie, by bać się śmierci czy porażki. W swoim życiu miałem wiele momentów, w których czułem strach i zwątpienie. Wydawało mi się, że

  • jestem za słaby,
  • sobie nie poradzę,
  • poprzeczka jest ustawiona za wysoka,
  • że nie mam zielonego pojęcia jak coś zrobić.

W takich momentach zawsze próbowałem wykrzesać w sobie iskrę odwagi, by zrobić ten pierwszy krok. Dalej już sobie radziłem.

O tym, jak odważnie żyć napisałem we wpisie o filozofii Just do it.

#6 Porażki to naturalna część sukcesu

Nie zliczę, ile razy coś mi się w życiu nie udało. Czasami to były małe potknięcia, z których szybko się podnosiłem, a czasami porażka potrafiła mnie przytłoczyć i sprawić żebym wył z frustracji. Zwłaszcza, jeśli byłem blisko upragnionego celu.

Na szczęście jestem uparty. Baaaardzo uparty. Tak uparty, jak tylko możecie sobie to wyobrazić. Dlatego walczę.

Jak to powiedział Thomas Edison:

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.

#7 Pielęgnuj swoje wewnętrzne dziecko

Przyznaję się bez bicia, że to jedna z najbardziej lubianych przeze mnie cech. Wiele osób mi mówi, że zbyt często wierzę w niemożliwe.

Może to i prawda. Ale wiecie co?

Moim zdaniem to dzieci mają odpowiednie nastawienie do świata. One nieustannie są ciekawe, chcą go poznawać i smakować. To one zastanawiają się, dlaczego niebo jest niebieskie i w jaki sposób samoloty mogą latać. To one marzą i to one chcą swoje marzenia spełniać.

Dlatego chcę pielęgnować w sobie takie wewnętrzne dziecko. Być ciekawym świata, żyć chwilą, mieć otwarty umysł i wierzyć, że wszystko jest możliwe.

#8 Skup się na jednej rzeczy

W dzisiejszym świecie często można usłyszeć, że powinniśmy ,,multitaskingować”, czyli wykonywać wiele czynności naraz. 

Zgadzam się. Pewne czynności można wykonywać jednocześnie np. sprzątanie i słuchanie podcastów, ale przeskakując między różnymi zadaniami, wykonujesz je niedokładnie i tracisz czas na ciągłe wdrażanie się.

Jeżeli chcesz wykonywać swoje zadania naprawdę efektywnie, to skup się tylko na jednej rzeczy.

O tym jak i dlaczego warto to zrobić, napisał Gary Keller w genialnej książce ,,Jedna rzecz”. To jedna z lepszych książek o produktywności i sukcesie jakie przeczytałem, a trochę ich w moim życiu było.

#9 Zacznij pić smoothie

Smoothie jest łatwym i szybkim sposobem na wkomponowania ogromnej ilości warzyw, owoców i wszelkiej maści zieleniny do swojej codziennej diety. Pity regularnie, smoothie pomaga Ci dostarczyć odpowiednią ilość niezbędnych witamin i mikroelementów, których Twoje ciało potrzebuje. 
W dodatku robi się je dosłownie w 5 minut! 

Jeżeli dalej masz wątpliwości to przeczytaj artykuły:

Jeżeli miałbym wymienić tylko jeden zdrowy nawyk, który koniecznie powinniście spróbować to właśnie ten.

#10 Spełniaj swoje marzenia

O tym, jak spełniać marzenia napisałem już na łamach tego bloga z 10 różnych artykułów. Dlatego teraz przekieruję Cię do poradnika, w którym dowiesz się wszystkiego na ich temat.

Jak żyć? – kolejne części

Tak wiem. Obiecałem Wam 25 rad, a dałem tylko 10. Reszta pojawi się w następnych artykułach. Nie doceniłem swojego gadulstwa i nie miałem pojęcia, że z tego artykułu zrobi się taka duża kobyła 🙂

Aktualizacja – ciąg dalszy już jest.

Kolejne rady możesz przeczytać tutaj:

Jak żyć 25 porad na niesamowite życie cz. II

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. III

Jesteś: na: Jak żyć 25 porad na niesamowite życie cz. I

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak się zmotywować, gdy nic Ci się nie chce, a musisz…

Cześć, Każdy z nas ma takie dni, że najchętniej zwinąłby się w ,,kulkę” i nic nie robił. W takie dni...

Zamknij