Menu Zamknij

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką i magisterską, którą obronisz na 5?

napisać pracę licencjacką

 Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Cześć,

Siedzisz przed komputerem i robisz wszystko poza pisaniem pracy licencjackiej? Chciałbyś wreszcie ją napisać i mieć ją z głowy? To mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i jeszcze gorszą.

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama. Nawet, jak bardzo będziesz tego chciał 🙂

Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy.

Chyba nie bardzo Cię pocieszyłem, co? Nie martw się. Mam plan, który pomoże Ci napisać pracę licencjacką lub magisterską szybko, sprawnie i co najważniejsze: bez większych poprawek ze strony promotora.

Ten plan opiera się na sztuczkach, stosowanych przez zawodowych pisarzy, które pomagają w efektywnej pracy. Dzięki radom, które przeczytasz poniżej, napisałem swoją pracę dyplomową (80 stron) w niecałe dwa tygodnie. A po drodze były święta Wielkanocne 😉

No, dobrze. Ale jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką i magisterską, którą obronisz na 5? Szczegóły poniżej 🙂

#1 Pogrupuj czynności

Praca dyplomowa, to duży projekt, na który składa się wiele różnego rodzaju czynności. Chcesz zacząć ją pisać szybko i sprawnie? To ułóż te czynności w kilka grup:

  1. Poszukiwanie źródeł i zaznaczanie stron.
  2. Pisanie.
  3. Edytowanie.
  4. Dostosowywanie pracy do uwag promotora.

Każdą grupę czynności wykonuj oddzielnie. Po co to wszystko?

Przy każdej z tych czynności wykorzystujesz inną część swojego mózgu i np. pisanie i edytowanie wzajemnie się wyklucza. Przy pisaniu myślisz kreatywne i wykorzystujesz swoją prawą półkulę, a przy edytowaniu uaktywnia się krytyczne myślenie i lewa pólkula.

Z tego powodu, ograniczenie tego co robisz, tylko do jednej grupy czynności sprawi, że nie będziesz marnował czasu na nieustanne wdrażanie się i przeskakiwanie między różnymi rzeczami.

Jak to wygląda w praktyce?

Gry piszesz pracę, to skoncentruj się jedynie na pisaniu. Nie edytuj pracy i nie staraj się poprawiać błędów. Najlepiej miej też zaznaczone źródła, z których korzystasz, by ich ciągle nie szukać.

#2 Przygotuj wcześniej materiały

Istotną częścią tego punktu jest konspekt, w którym masz już wypisane rozdziały i podrozdziały. Idziesz z nim do biblioteki, wypożyczasz odpowiednie książki i dopasowujesz je do swoich rozdziałów.

Przykład

Rozdział II Metodologia Customer Development

2.1. Czym jest Customer Development

  • 98 – 104, Podręcznik budowy startupów.
  • 17 – 20, Lean startup.

2.2. Czteroetapowy proces funkcjonowania startupów

  • 23 – 27, Podręcznik budowy startupów.
  • 45 – 46, Podręcznik budowy startupów.
  • 1 – 3, Raport Startup Poland

Osobiście uważam, że im więcej uda Ci się dopasować stron do rozdziałów, tym szybciej i sprawniej napiszesz swoją pracę. Przed rozpoczęciem pisania mojej pracy, miałem dopasowane jakieś 80% rozdziałów do literatury. Dlatego mogłem się skupić tylko na pisaniu i wyglądałem, jak kot na tym obrazku:

#3 Pracuj na dwa ekrany

Na jednym komputerze masz książkę, na podstawie, której piszesz, a na drugim otwartego Worda z pracą. I jedziesz!

Dzięki temu, nie przeskakujesz co chwila z trzymania książki na pisanie, czy z przeglądarki lub ebooka na Worda. Pisanie jest szybkie, przyjemne i nie zastanawiasz się, co chwila, gdzie jesteś i o czym właściwie pisałeś. Piszesz efektywnie.

napisać pracę licencjacką

#4 Rywalizuj

Chcesz napisać pracę licencjacką szybciej? To poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej stron (5-10) niż Ty. Nie może mieć za dużo, bo się zniechęcisz ani za mało, bo z łatwością go wyprzedzisz i stracisz motywację.

Pisząc swoją pracę dyplomową, ścigałem się z kilkoma różnymi osobami. Na pewnym etapie, każdego wyprzedzałem i musiałem ich zmieniać. Tak dobrze zmotywowała mnie mała rywalizacja 🙂 A czasami różnica pomiędzy nami wynosiła 20 stron.

Dzięki temu, że ścigałem się z kimś innym, co chwila byłem sprawdzany czy piszę i jakie są moje postępy. To bardzo motywuje do działania i sprawia, że chcemy napisać jak najwięcej.

#5 Wstań, zrób herbatę i załatw przekąski

Nie siedź przez nie wiadomo, jaką ilość czasu, tylko co 40 – 60 minut, wstawaj się przejść, zrobić sobie herbatę oraz przygotować sobie przekąski. Dlaczego?

Ile razy się zdarza, że przerywasz pracę, bo musisz się napić albo zgłodniałeś? Jeżeli jesteś normalną osobą, to pewnie sporo. Tym sposobem wyeliminujesz te ,,przymusowe” przerwy całkowicie. Będziesz miał wszystko pod ręką i pod kontrolą.

Warto też przejść się przynajmniej przez chwilę. Takie oderwanie się od pisania i rozprostowanie kości, jest bardzo ważne, bo człowiek ma ograniczone okienko skupienia.

Jeżeli, więc będziesz ciągle skupiał się na pisaniu, to z czasem staniesz się coraz mniej produktywny i bardziej zmęczony. No i kwestia tego, że zbyt długie siedzenie zabija.

Siedzenie zabija? Ale jak to? Więcej napisałem o tym tutaj.

#6 Wycisz telefon

Nic tak nie rozprasza, jak dzwoniący telefon, wiadomość z Messengera czy jeszcze inne dźwięki z smartfonowych aplikacji. Dlatego wiesz co musisz zrobić, prawda?

Wiem, że to trudne. Wiem, że to bolesne. Ale konieczne. Zawsze, gdy siadałem do pisania pracy, to wyciszałem swój telefon i go chowałem. Po jakimś czasie zapominałem o nim i spokojnie zajmowałem się pracą.

Myślę, że przez 2-3 godzinki ludzie poradzą sobie bez Ciebie i przeżyją jakąś tę dramatyczną sytuację.

 Jak napisać pracę licencjacką i magisterską? – Podsumowanie

To jest moje kilka sposobów, na to by szybko i efektywnie napisać pracę licencjacką czy magisterską. Spróbuj je wykorzystać, by napisać swoją pracę, a zobaczysz, że przyjdzie pójdzie Ci znacznie łatwiej i będziesz pracował w dużo szybszym tempie.

Masz jakieś swoje sposoby na to jak napisać pracę licencjacką lub magisterską? Podziel się nimi ze mną w komentarzach. Myślę, że przydadzą się wszystkim studentom, którzy będą ten artykuł czytali.

Dzięki!

Pzdr,

Dawid

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak odpoczywać
Jak odpoczywać, by szybciej się zregenerować?

 Cześć, W każdym tygodniu jest taki jeden, szczególny dzień, który wszystko zmienia. Cały tydzień na niego czekamy, a gdy wreszcie...

Zamknij