Menu Zamknij

Tajemnice rozmowy kwalifikacyjnej. Jak zabłysnąć i dostać pracę?

rozmowy kwalifikacyjnej

Temat rozmowy kwalifikacyjnej, nieodłącznie kojarzy mi się ze genialną reklamą PZU, w której potencjalna kandydatka, próbuje udowodnić, że umie rozmawiać z zwierzętami. Jeżeli jej nie pamiętasz, lub nigdy nie widziałeś, to koniecznie ją obejrzyj. Jest bardzo krótka, a sporo można z niej odczytać.

To wideo miało pokazać, że w PZU pracują najlepsi z najlepszych, ale pokazało również smutną stronę rozmowy kwalifikacyjnej, w której kandydaci usiłują udowodnić, że potrafią dokonać niemożliwego. Zupełnie niepotrzebnie. Nie musisz pokazać na rozmowie kwalifikacyjnej, że jesteś alfą i omegą. Wystarczy, że będziesz sobą.

W tym poście zdradzę Ci wszystkie znane mi tajemnice rozmowy kwalifikacyjnej i przekonasz się, że nie jest ona taka straszna jak niektórzy ją malują. Z moimi wskazówkami na rozmowę kwalifikacyjną przyjdziesz wyluzowany, pewny siebie i pokażesz siebie z najlepszej strony.

 

Gotowy by zmienić całkowicie swoje podejście do rozmowy kwalifikacyjnej? To do dzieła!

 

Jest taka jedna tajemnica rozmowy kwalifikacyjnej, która wywróciła moje poglądy do góry nogami. Jeżeli z mojego artykułu miałbyś wynieść tylko jedną, jedyną wartościową dla siebie rzecz, to chciałbym, żeby to było … przygotowanie!

 

Przygotuj się wcześniej do rozmowy kwalifikacyjnej!

 

Przygotowanie!? To jest ta wielka tajemnica? Przecież to jest takie…  Proste?! Oczywiste?! Banalne?! Właśnie nie! Nie mam twardych badań, by potwierdzić moją tezę, ale z przeprowadzonych przeze mnie rozmów z działami HR różnych firm, jasno wynika, że kandydaci, którzy aplikują na stanowisko, są zwyczajnie do niej nieprzygotowani.

Nie wiedzą czym zajmuje się spółka do której aplikują. Nie kojarzą przedsiębiorstwa z żadnymi akcjami marketingowymi. Nie wiedzą, ile chcą zarabiać, co chcą osiągnąć w przyszłości, czy nawet nie umieją odpowiedzieć dlaczego np. uważają, że są towarzyscy, pomimo tego, że wpisali tę cechę do swojego życiorysu.

Mało tego, pytani o fakty z CV, są złapani na zbytnim ubarwianiu lub nawet kłamstwie. Kłamanie w CV jest złym posunięciem, bo prawda prędzej, czy później wyjdzie na jaw i jeżeli już kłamiesz, to się do tego kłamstwa przygotuj. Nie zrozum mnie źle. Ja kłamania nie popieram, ale głupoty nie lubię jeszcze bardziej.

Przygotowanie jest czynnikiem, który może przechylić szale wagi na Twoją korzyść. To dzięki niemu odróżnisz się od pozostałych kandydatów i zabłyśniesz na każdej rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak i na czym polega przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Znajdź informację o firmie, do której aplikujesz. Informacje ogólne, czym się zajmuje, co produkuje, jaką ma pozycje na rynku, ale też ostatnie akcje marketingowe, reklamy, wydarzenia. Wszystko, co warto wiedzieć o tej firmie.
 • Przygotuj własne odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej, zadadzą Ci te same pytania. Twoim zadaniem jest napisanie najlepszej możliwej odpowiedzi, stawiającej Cię w dobrym świetle. Wiem, że wymaga to sporo trudu i czasu, ale jeżeli spiszesz te pytania na kartce lub w Wordzie to taka lista przyda Ci się wielokrotnie. Ja swoją zrobiłem kilka lat temu i tylko co jakiś czas ją aktualizuję. O tym, jakie to pytania i w jaki sposób na nie odpowiadać, będę pisał w następnym artykule.
 • Sprawdź jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać. Popytaj znajomych. Poczytaj na forach. Sprawdź w porównywarkach wynagrodzeń. Jak dostaniesz pytanie o to, ile pieniędzy chcesz zarabiać, to będziesz wiedział co odpowiedzieć.
 • Stwórz poprawne CV. Jeżeli jesteś na etapie tworzenia swojego CV i chcesz by było perfekcyjne, to przeczytaj post ,,Jak napisać CV i uniknąć błędów, które popełnia większość ludzi?”. Znajdziesz w nim parę cennych wskazówek.
 • Sprawdź wcześniej dojazd i czas potrzebny do podróży. Dzięki temu dotrzesz na czas i nie będziesz się zastanawiał, czy jesteś w odpowiednim miejscu.

 

Poznaj swoje CV

 

To może się wydawać oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że tak oczywiste nie jest. Wszystko co jest w Twoim CV musisz na rozmowie kwalifikacyjnej umieć wyjaśnić i wytłumaczyć. Każde doświadczenie, umiejętność, cechę czy zainteresowanie, powinieneś być w stanie opisać.

 • Wpisałeś do doświadczenia firmę A i opisałeś obowiązki jakie w tej firmie wykonywałeś – naucz się je opisywać. Możesz zostać zapytany na czym one polegały.
 • Napisałeś, że jesteś komunikatywny i w łatwy sposób nawiązujesz kontakty? Spodziewaj się pytania o to, czy możesz wyjaśnić dlaczego tak uważasz. I tak. W tym przypadku odpowiedź ‘’bo mam dużą liczbę znajomych na Facebooku’’ może okazać całkiem dowcipną odpowiedzią.
 • W zainteresowaniach wpisałeś książki? To przed rozmową kwalifikacyjną, przypomnij sobie jakie książki ostatnio czytałeś. Nie zliczę ile razy ktoś podał ‘’książki’’ w zainteresowaniach i później nie potrafił wymienić żadnej, którą przeczytał w ostatnim czasie.

Nie spóźniaj się

 

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że na rozmowę kwalifikacyjną nie powinni się spóźniać. Przez to wyglądasz nieprofesjonalnie, robisz nieprzyjemne pierwsze wrażenie, oraz im większe jest Twoje spóźnienie, tym mniejsze masz szanse na otrzymanie pracy.

Co więcej, spóźnienie także wpływa na Twój poziom stresu i wypadasz po prostu gorzej. Dlaczego, więc tyle osób spóźnia się na rozmowy kwalifikacyjne?

Często, dlatego że nie szanują czasu innych, ale czasami przez samo życie. Są takie sytuacje, że nawet jak wyjdziesz wcześniej niż powinieneś, to po drodze coś się wydarzy i przyjdziesz spóźniony. Wypadki chodzą po ludziach i wszyscy  to rozumieją. Nawet ludzie z HR’u. Pamiętaj tylko, żeby uprzedzić, że się spóźnisz i o której przewidujesz, że będziesz.

 

Uprzedzaj, że nie przyjdziesz

 

Lubisz tracić czas? Myślę, że nie. A teraz spróbuj sobie wyobrazić, że jesteś pracodawcą masz ważne obowiązki, a musisz czekać na kogoś, kto umówił się z Tobą na rozmowę kwalifikacyjną i nie przyjdzie. Albo odwoła w ostatniej chwili. Ten czas jest zmarnowany.

W mojej karierze nie raz i nie dwa się zdarzyło, że czekałem na kogoś, kto umówił się ze mną na rozmowę kwalifikacyjną i po prostu nie przyszedł. Często bez żadnych wyjaśnień, bo przecież nie warto, ale zdarzały się wyjątki.

Dostawałem wiadomość kilka godzin po spotkaniu, że ta osoba miała pogrzeb babci, była chora, a nawet … bardzo zajęta. Osoby, które wcześniej odwołały spotkanie mogę policzyć na palcach dwóch rąk.

Jeżeli Ci wypadło coś ważnego i nie możesz przyjść na rozmowę kwalifikacyjną, to zawsze, ale to zawsze uprzedź osoby, z którymi miałeś się spotkać, że nie przyjdziesz. Dzięki temu nie spalisz za sobą mostów i będziesz mógł się umówić na spotkanie w innym terminie.

 

Nie kłam

 

O tym, że nie warto kłamać pisałem w poprzednim poście ,,Jak napisać CV i uniknąć błędów popełnianych przez większość ludzi’’, które popełnia większość ludzi.

W artykule o rozmowie kwalifikacyjnej też chcę to mocno podkreślić. Kłamstwo ma naprawdę bardzo krótkie nogi i w stresujących warunkach rozmowy kwalifikacyjnej, wychodzi na jaw i przekreśla Twoje szanse na pracę w tej firmie.

O ile nic się nie stanie, gdy trochę przerysujesz swoje umiejętności w CV, to kłamanie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Nawet jeżeli nie wyda się na rozmowie kwalifikacyjnej, że czegoś nie umiesz, to w pracy gdy dostaniesz do zrobienia jakieś zadanie, szybko wyjdzie szydło z worka.

Nie wiem dlaczego, ale ludzie lubią często kłamać w zainteresowaniach. Jeżeli się czymś nie interesujesz to nie wpisuj tego do swojego CV! Nie ma to żadnego sensu. Nie wpisuj też takich zainteresowań jak książki, filmy i podróże. Co najwyżej możesz je uszczegółowić. Co mam na myśli? Jeżeli czytasz książki, to napisz konkretnie jaki gatunek np. książki fantastyczne.

Pamiętam taką sytuację, gdy prowadziłem rozmowę kwalifikacyjną i z ciekawości zapytałem się kiedyś jednej kandydatki, co ją interesuje w psychologii. Ale konkretnie. Jej odpowiedzi się nie spodziewałem…

Powiedziała mi, że się nad tym nie zastanawiała i nie wie co powiedzieć. Próbowałem jej trochę pomóc. Zestresowała się jeszcze bardziej. Ech…

Pamiętam jeszcze jednego kandydata. Zapytałem go o to, jaką książkę ostatnio czytał (w zainteresowaniach miał wpisane książki), a on mi powiedział, że on nie ma czasu na książki. Taką odpowiedzią mi nie zaimponował i podejrzewam, że książkami, to on się nie interesował.

 

Zdobywaj doświadczenie poprzez chodzenie na rozmowy kwalifikacyjne

 

Jak najszybciej zdobyć doświadczenie w rozmowach kwalifikacyjnych? Najlepiej, poprzez jak najczęstsze chodzenie na nie. Na pierwszych rozmowach bardzo się stresowałem. Robiłem chyba wszystkie błędy, o których wyżej napisałem.

Teraz dzięki temu, że przeszedłem wiele szkoleń oraz przeżyłem wiele rozmów, do sprawy podchodzę zupełnie inaczej. Moje rozmowy kwalifikacyjne, w większości są luźne i pozwalają mi się pokazać z najlepszej strony. Czasami zaskakuję nawet siebie.

 

Rady na koniec

 

 1. Nie oczerniaj byłego pracodawcy ani współpracowników. Wyjdziesz tylko na frustrata i rekruter będzie się zastanawiał, czy to z Tobą nie jest coś nie tak.
 2. Zapamiętaj imię, nazwisko i numer telefonu osoby, z którą będziesz rozmawiał. Jeżeli nie pamiętasz, to mogą z tego wyjść zabawne pomyłki. Niestety, dla Ciebie już nie będą zabawne.
 3. Zrób zdjęcie e-maila z datą i miejscem spotkania. Zwłaszcza, jak nie masz Internetu w smartfonie. Mi kilka razy uratowało to życie.
 4. Wymyśl przynajmniej dwa pytania na sam koniec rozmowy kwalifikacyjnej. Pokazuje to, że jesteś zaangażowany oraz zdobędziesz wiedzę, która Ci się może przydać przy ocenie, czy warto do danej pracy iść.
 5. Ubierz się odpowiednio. Nie zawsze musisz iść na rozmowę kwalifikacyjną w garniturze. Czasami nawet będzie to szkodliwe. Dowiedz się wcześniej jaki strój obowiązuje Cię na rozmowie kwalifikacyjnej.
 6. Uśmiechaj się. Uśmiech potrafi rozładować niejedną sytuację i sprawi, że pozostawisz po sobie lepsze wrażenie.
 7. Nie bądź burakiem. Raz miałem nawet sytuację, że ktoś przyszedł godzinę, po swoim czasie podczas, gdy rozmawiałem z kimś innym. Nie dość, że przerwał mi spotkanie, to jeszcze powiedział, że ma mało czasu i zapytał czy mógłbym przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną teraz. Odpowiedziałem mu, że nie ma takiej potrzeby, bo mam lepszych kandydatów. Widać było, że nie umiał postępować z ludźmi.
 8. Nie jedz niczego z czosnkiem i koniecznie umyj zęby przed spotkaniem. Niestety, nie wszyscy o tym pamiętają. Albo wiedzą, że trzeba 🙂
 9. Pokaż, że znasz swoją wartość i to firma powinna chcieć Ciebie zatrudnić. Byle jakie warunki nie są dla Ciebie.
 10. Przed rozmową kwalifikacyjną jeszcze raz przeczytaj ten artykuł. Możeszmi wierzyć, że ja sobie czytam 😛

A jakie są Twoje doświadczenie z rozmowami kwalifikacyjnymi? Pamiętasz może jakieś zabawne historie? Może Ty też próbowałeś udowodnić, że rozumiesz język zwierząt? Koniecznie napisz o tym w komentarzu!

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
LIEBSTER BLOG AWARD
Q&A czyli Liebster Blog Award

Zazwyczaj nie bawię sięw żadne łańcuszki. Uważam, że nie jest to ani śmieszne, ani ciekawe. Ale Liebster Blog Award, to...

Zamknij