• Nie słyszałam o tej zasadzie wcześniej, ale te wyliczenia brzmią intrygująco! 🙂
  To naprawdę ciekawe. A jeśli chodzi o upraszczanie, ja stosuję je od dawna, ale robię to wręcz nieświadomie. Jestem stworzona do prostoty i braku komplikacji 😉

 • Sprawdza się to u mnie w przypadku ubrań i szminek – muszę popracować nad innymi dziedzinami życia, żeby ta zasada skutkowała produktywnym wykorzystaniem niewielkiej ilości czasu!

 • Marysia

  Wydaje mi się że większość ludzi stosuje nieświadomie tą zasadę 🙂

 • Nie słyszałem wcześniej o tego typu zasadzie, ale muszę przyznać, brzmi ona dość kusząco i intrygująco. W moim przypadku staram się najpierw robić rzeczy, które muszą być zrobione na już teraz, a dopiero potem te z bliżej nieokreślonym terminem. Do tej pory działo, ale chętnie spróbuje wprowadzić trochę Pareto do mojego życia.

  • Nie wszystko co jest pilne jest ważne . jak to ktoś mądry kiedyś powiedział 😛 Zdecydowanie polecam Pareto 🙂

 • Mi! Mi się przyda!

 • Słyszałam o tym wcześniej 🙂 w mojej dziedzinie to jednak 200% pracy na 99% sukcesu 😉 hehe

 • Sprawdza się w większości sytuacji w życiu. Dzięki za dobre wskazówki i ekstremalną wersję zasady Pareto.

 • Kasia Budzałek

  Brzmi pokretnie ale ciekawie 🙂 lepiej napisane niż słownie wytłumaczenie, to na bank 🙂 masz coraz ciekawsze tematy w artykułach 🙂

 • Problem z Regułą Pareto jest taki, że nikt nie jest się od niej w stanie uwolnić.
  Podstawowy problem jest taki, że to wcale nie jest takie proste ustalić które z zadań będą najskuteczniejsze. I nawet samo zidentyfikowanie najważniejszego celu w najmniejszym stopniu nie eliminuje Reguły Pareto — cel można osiągać na wiele sposobów, a one są nie rzadko z góry nieprzewidywalne do wymierzenia. Weźmy przykładowo, że naszym najważniejszym celem jest promocja produktu, strony, marki… Działań marketingowych można wdrożyć wiele i nigdy z góry nie będziemy wiedzieli, które dadzą nam 80% sukcesu, a które tylko 20%, żeby je odpuścić.
  Oczywiście, można porzucać działania o których już wiemy, że są mało skuteczne i koncentrować wysiłek na tych lepszych. Tyle, że tu znowu wraca Reguła Pareto. Wśród najlepszych działań (tych, na których się skoncentrowaliśmy) dalej będzie działała Reguła Pareto. Czy dalej „ciąć” czas na te zadania mniej skuteczne? W ten sposób dojdziemy do absurdu, że koncentrować się warto tylko na tym najlepszym działaniu a resztę odrzucić.

  Podsumowując, Reguła Pareto jest ważnym i ciekawym spostrzeżeniem, ale do życia, praktycznie, wcale niewiele nam wnosi.

  • Zgadzam się z Tobą – cel rzeczywiście można osiągnąć na wiele sposobów, ale właśnie po to wybierasz te najlepsze działania żeby osiągnąć najlepsze możliwe efekty mniejszym kosztem czasu. Czyli patrząc na Twój przykład tworzysz sobie strategię marketingową i realizujesz te działania, które Twoim zdaniem dadzą Ci najwięcej. Kluczowe jest tu Twoje zdanie. Ty nie musisz wiedzieć na 100%, ale przewidujesz, które działania są najbardziej opłacalne i później optymalizujesz w praktyce.

   Tak szczerze mówiąc, to nie jest absurd, a właśnie najbardziej ekstremalna wersja zasady Pareto. Nie zawsze będzie ona dobra, ale często się sprawdzi. Osobiście jeżeli widzę, że z jakiś moich działań mam lepsze efekty, to większość sił przekładam właśnie na te działania i jak już nie będę mógł ich polepszyć to dopiero przechodzę na inne kanały.

   Daj znać czy odpowiednio klarownie wytłumaczyłem Ci co mam na myśli 🙂

 • Marek Minimalista

  Każdy musi znaleźć swój „sposób” na osiągnięcie zamierzonego celu i być konsekwentny.

 • Ola Bednarek

  Uwielbiam tę zasadę. 🙂 Prosta i skuteczna!

 • Damian Wróbel

  Zasada Pareto, jedna z najważniejszych zasad, które rządzą światem. Tylko pytanie jak określić swoje najlepsze 20%?

 • Niezależnie od tego, jak nasze działania układają się w liczbach czy procentach – bo to rzeczywiście często niemierzalne – na pewno warto przyglądać się temo, co robimy i skupić na tym, co naprawdę ważne. Przy czym chodzi mi tu zarówno o ważne, bo robi nam wynik, jak i ważne, bo dla nas dobre i wartościowe.