Menu Zamknij

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. II

jak żyć
Cześć,

Ten artykuł jest kontynuacją poprzedniego wpisu Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie. Podam w nim kolejne 8 rad na niesamowite życie. Ale nie przedłużam już 🙂

#11 Przejmij stery

 

Nie wierzę w przeznaczenie.

Nie wierzę, że przyszłość jest z góry ustalona.

Nie wierzę w niemożliwe.

Powiem Ci za to w co wierzę:

Wierzę, że jestem kowalem własnego losu.

Wierzę, że mam wpływ na to jak będzie wyglądało moje życie.

Wierzę, że każda porażka czy sukces zależy tylko ode mnie i od nikogo innego.

Nie zwalam winy na zbiegi okoliczności, pecha czy innych ludzi. Za swoje porażki biorę pełną odpowiedzialność. Tak samo jak za sukcesy.

#12 Odnajdź swoją pasję

 

Moje całe życie było jednym, wielkim poszukiwaniem pasji. Zawsze chciałem odnaleźć to coś, co sprawiłoby, że zapomniałbym o upływającym czasie, coś na co czekałbym z niecierpliwości każdego dnia i coś z czego mógłbym żyć. Znalezienie pasji, jest jednym z moich trzech wielkich marzeń, które opisałem w tym artykule.

I wiecie co? Wydaje mi się, że właśnie to znalazłem! Tym czymś stało się dla mnie blogowanie.

Odpalenie bloga marzeniawcele.pl i praca nim to pierwsze i ostatnie co robię każdego dnia, przez ostatni rok. Przykładowo pisząc te słowa, patrzę na zegarek i widzę godzinę 23:53. To ostatnie co dzisiaj zrobię. Później już idę spać. Rano pierwsze co zrobię to odpalę bloga i sprawdzę czy wszystko jest w porządku.

Blogowanie stało się moja pasją.Każdą wolną chwilę, poświęcam na pracę nad blogiem lub naukę tego jak być lepszym blogerem. Zdarzały mi się dni (zwłaszcza na początku), w których nad blogiem spędzałem po 12 h i nie czułem upływu czasu. To naprawdę niesamowite uczucie, robić coś z pasją.

Dlatego chciałbym pomóc Tobie w znalezieniu swojej pasji. Może pomoże Ci w tym mój poradnik ,,Jak znaleźć pasję?”? Wystarczy, że klikniesz w obrazek 🙂

marzeniawcele

#13 Odkrywaj świat

 

Jednym z moich największych dziecięcych marzeń było zwiedzenie świata. Miałem plan, który zakładał, że uratuję świat, zdobędę rękę księżniczki i będę miał masę przygód po drodze.

Ręki księżniczki jeszcze nie dostałem, ale podczas podróży przeżyłem mnóstwo niesamowitych przygód i już niejednokrotnie uratowałem świat przed pewnym końcem 🙂

Podróże zmieniły w moim życiu bardzo wiele. Ukształtowały mój charakter i otworzyły mnie na świat. Stałem się znacznie bardziej tolerancyjny i odważny. Częste radzenie sobie z problemami, (podróżuję w ekstremalnych warunkach) sprawiło, że stałem się elastyczny i mniej podatny na stres. Mało co jest w stanie mnie zestresować.

Jeżeli chciałbyś zacząć podrózować to polecam Ci mój cykl artykułów o podrózowaniu.

#14 Zacznij słuchać podcastów

 

Podcasty to coś, co wkradło się do mojego życia niepostrzeżenie i całkowicie je wypełniło. Jeżeli kiedykolwiek mnie spotkasz i będę szedł w słuchawkach, to na 90% słucham właśnie jakiegoś podcastu 🙂

Jadę na zajęcia – słucham podcastów. Czekam w kolejce do kasy – słucham podcastów. Jadę na rowerze – słucham podcastów. Sprzątam – słucham podcastów. Czekam na kogoś – słucham podcastów.

Dlaczego to robię?

Podcasty są niewyczerpanym źródłem wiedzy o wszystkim co Cię ineteresuje. Jeżeli znasz angielski znajdziesz podcast na każdy temat. W Polsce podcasty dopiero raczkują, ale ten rynek szybko się rozwija i podejrzewam, że niedługo będziemy mieli wysyp podcastów.

Powodów by słuchać podcastów jest znacznie więcej. Opisałem je w oddzielnym artykule – tutaj.

 

#15 Wyznaczaj sobie cele

 

Jak mogłeś przeczytać w moich poprzednich wpisach, wyznaczanie celów, było zawsze obecne w moim życiu. Już dawno zauważyłem, że jeżeli chcę spełnić swoje marzenia, to najlepszym sposobem na to, będzie wyznaczanie sobie celów.

W tym miejscu chcę Cię odesłać do kilku moich artykułów, w których opisałem wszystko, co wiem, o tym dlaczego warto wyznaczać cele i jak je realizować. Mam specjalny schemat działania i myślę, że może on również Tobie pomóc  w realizowaniu swoich celów.

#16 Nie bój się otworzyć przed przyjaciółmi

 

Otwieranie się przed ludźmi zawsze przychodziło mi z trudem. Jako typowy introwertyk, wolałem słuchać innych, niż mówić o sobie i swoich problemach. Przyjaciele zawsze mogli mi się wygadać, ale ja nigdy tego nie robiłem. Wydawało mi się, że z każdym problemem poradzę sobie samemu. I przez długi czas tak było…

Wtedy pojawił się problem, który mnie przerósł. Coś co totalnie mnie zniszczyło i z czym nie potrafiłem poradzić sobie samemu. Chociaż próbowałem. Oj próbowałem…

Przez pierwsze dni, dzielnie walczyłem ze natłokiem uczuć i myśli, ale musiałem skapitulować. Potrzebowałem pomocy innych.

Pomoc nadeszła i to wielu stron. Moi przyjaciele pozwolili mi się wygadać, wsparli dobrą radą i byli dla mnie w momentach, w których najbardziej ich potrzebowałem. Po tym zdarzaniu nasze przyjaźnie były znacznie silniejsze i wiedziałem, że nie ma takiego sztormu, z którym nie poradziłbym sobie z moimi przyjaciółmi.

 

#17 Zadbaj o finanse osobiste

 

Mówi się, że pieniądze szczęście nie dają.  Może i nie, ale zdecydowanie pomagają te szczęście osiągnąć. Osobiście wychodzę z założenia, że lepiej być bogatym i nieszczęśliwym, niż biednym i nieszczęśliwym. Ale może się mylę ;-P

Brak pieniędzy powoduje:

  • stres – zwłaszcza kiedy nie wiesz, czy dasz radę zapłacić następną ratę kredytową za mieszkanie,
  • przyczynia się do podejmowania głupich decyzji – wzięcie chwilówki, która jest bardzo mocno oprocentowana na wypasione wakacje.
  • kryzysy w związkach – podobno to o pieniądze najczęściej się kłócimy w związkach i to one są najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństw (National Survey of Families and Households”).

Dlatego ja o swoje finanse osobiste dbam bardzo mocno. Nie zajmuje mi to specjalnie dużo czasu, ponieważ udało mi się wykształcić odpowiednie nawyki finansowe, o których częściowo już napisałem w artykułach:

#18 Podejmuj trudne decyzje

 

Co jakiś czas w naszym życiu pojawiają się rozdroża. Takie alternatywne ścieżki, których wybór będzie miał niebagatelny wpływ na nasze życie. Takimi rozdrożami mogą być:

  • przedmioty zdawane na maturze,
  • studia na jakie się dostaniesz,
  • to czy podążysz za swoją pasją,
  • wybór pierwszej pracy,
  • wybór drugiej połówki.

Każda ścieżka wiedzie w innym kierunki, który może oznaczać dla nas sukces lub porażkę, ale nie tylko…

Widzę po sobie, że każda z tych trudnych decyzji odcisnęła na mnie piętno i czasami się zastanawiam co by było, gdybym poszedł na inny kierunek studiów. Czy moje życie byłoby tak samo udane? Czy byłbym tym samym człowiekiem, którym jestem teraz?

Te pytania sprawiają, że w przełomowych momentach mojego życia, zastanawiam się nie tylko nad korzyściami z danej decyzji, ale również nad tym, jak dany wybór może wpłynąć na moją osobowość.

 

Znowu się rozgadałem…

 

Mam nadzieję, że nie macie mi za złe, że znowu się rozgadałem i każdy z punktów chciałem dokładniej opisać. Obiecuję, że nastepny artykuł będzie ostatnim z tej serii 🙂

 

P.S. Aktualizacja – ciąg dalszy już jest.

Pozostałe rady możesz przeczytać tutaj:

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie.

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. III

 

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak żyć
Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie

W tym tygodniu skończyłem 25 lat. To okrągła data, która wprawia w refleksje na temat tych lat, które ma się...

Zamknij