wyznaczanie celów

10 NAJWIĘKSZYCH BŁĘDÓW, które popełniasz wyznaczając cele

Dzisiaj bez przydługich wstępów. Biegniemy prosto do celu. Gotowy?

#1 Czekasz na idealny moment

Zacznę blogować. Napiszę książkę. Zacznę oszczędzać. Nauczę się francuskiego. Zacznę zdrowo się odżywiać. Zacznę chodzić na siłownię. Nauczę się tańczyć. Ale nie teraz…

Teraz…

  • mam ciężki okres w pracy,
  • nie mam czasu,
  • nie mam na to pieniędzy,
  • mam studia.

Brzmi znajomo?

Idealnego momentu nigdy nie będzie. Zawsze będziesz miał coś do zrobienia. Zawsze będzie coś ważnego, co nie pozwoli Ci na realizację celu. Dlatego zacznij dzisiaj! Nie od jutra, przyszłego tygodnia, miesiąca czy roku. Dzisiaj! Teraz!

#2 Masz za dużo celów

Jeżeli miałeś do tej pory problemy z zrealizowaniem trzech czy pięciu celów, to trudno byś zrealizował wszystkie dwadzieścia, które wypisałeś. Zastanów się, które Cię najbardziej pociągają i skup się na nich.

Naucz się tworzyć priorytety i wybierać te cele, na których najbardziej Ci zależy. Jeżeli podzielisz swoją uwagę na zbyt wiele celów, to nie zrealizujesz żadnego. Jak mówi stare chińskie przysłowie: Człowiek, który goni zbyt wiele królików, ostatecznie nie upoluje żadnego.

Chcesz dowiedzieć się jak zrealizować swój najważniejszy cel? Wpadnij do tego artykułu. Znajdziesz w nim kilka wskazówek.

#3 Nie zapisałeś swoich celów

Większość ludzi nie zapisuje swoich celów, tylko o nich ,,myśli” albo opowiada swoim przyjaciołom. Tymczasem, badania przeprowadzone przez Dr. Gail Matthews z Dominican University of California, pokazują, że wystarczy zwyczajne ZAPISAĆ CEL, by szanse na jego zrealizowanie wzrosły aż o 42%! To bardzo dużo!

Z czego to wynika? Zapisując cel, przekształcasz swoje myśli w działanie, nadajesz im strukturę i zaczynasz podświadomie skupiać się na tym, by dany cel osiągnąć.

Parę lat temu, pod wpływem motywacyjnego filmu, napisałem na małej karteczce pięć celów, które chciałbym w przyszłości zrealizować. Jak to zwykle w życiu bywa, karteczkę schowałem i o niej zapomniałem. Po roku okazało się, że 3 z tych 5 celów zrealizowałem. A to nie były małe cele 🙂

Więcej na temat badań Dr. Gail Matthews napisałem w artykule: Jak sprawić, by Twoje cele były SMARTER?

#4 Twoje cele nie są SMART

– Zrzucę na wadze.

– Będę więcej zarabiał.

– Chcę spędzać więcej czasu z rodziną.

Te cele mają kilka rzeczy wspólnych. Jedną z nich jest to, że nigdy ich nie zrealizujesz! Dlaczego? Bo nie są konkretne i… napisałem już o tym kiedyś artykuł. Kliknij i przekonaj się dlaczego.

#5 Skupiasz się tylko na jednym obszarze swojego życia

Czy masz cele, które dotyczą czegoś więcej niż kariery? To dobrze. Wielu nie. A to niezwykle istotne 🙂

Jeżeli chcesz, by Twoje życie było niesamowite, to oprócz celów związanych z karierą, zacznij stawiać sobie cele zdrowotne, dotyczące Twoich relacji z bliskimi, finansów czy pragnień osobistych.

Więcej o tym jak wyznaczać sobie cele w życiu, napisałem w artykule: Wyznaczanie celów – Metoda Brian’a Tracy’ego.

#6 Twoje cele są za bezpieczne

Najlepsze cele to takie, które leżą odrobinę za Twoją strefą komfortu. Za małe cele są po prostu zwyczajne. Osiągasz je od tak i pomimo tego, że wnoszą jakąś poprawę do Twojego życia, to mógłbyś osiągnąć znacznie więcej. Takie cele nie są pociągające.

Powiedzmy, że Twoim celem jest w ciągu 2 miesięcy przebiec 1 km. Co to za wyzwanie? Większość ludzi mogłaby pobiec taki dystans następnego dnia.

Natomiast, jeżeli wyznaczysz sobie cel, którego nie jesteś pewny, bo leży trochę za granicą Twoich możliwości, to świetnie! Będziesz musiał spróbować czegoś nowego, spojrzeć na ten cel z innej perspektywy i rozwiniesz się próbując osiągnąć ten cel.

To właśnie o to chodzi przy celach. Wynik jest oczywiście ważny, ale to w jaki sposób się zmieniamy próbując dany cel osiągnąć jest ważniejsze. Dzięki temu stajemy się najlepszą wersją siebie.

#7 Nie planujesz następnego kroku

Wiesz co jest najtrudniejsze w realizowaniu celów? Początek… Jak już zaczniesz, to uzyskasz odpowiednie momentum i będzie z górki. Dlatego przy każdym z moich celów, zawsze ustalam pierwszy krok,może być mały, ale ma przybliżać mnie do realizacji mojego celu.

Więcej o tym napisałem w artykule – Jak spełnić marzenia? 7 kroków do spełnienia marzeń.

#8 Twoje cele nie są pociągające

Pociągające cele to takie, które sprawiają, że przechodzą Cię dreszcze, dostajesz gęsiej skórki i marzysz o tym, by je zrealizować. O tym, co się wydarzy jak Ci się powiedzie 🙂

Tymczasem cele, które Cię nie motywują do działania, wykonujesz jak obowiązek. Utrzymanie ich, będzie Cię kosztowało dużo wysiłku i uwagi. To potrafi mocno zniechęcić i nadszarpnąć nasze zasoby silnej woli.

Dwa lata temu chciałem zacząć regularnie medytować. Dużo słyszałem o pozytywnych skutkach medytacji i chciałem samemu spróbować. Ale nie pociągało mnie to.

Jako, że jestem straszliwie uparty, walczyłem ze sobą cały rok, próbując wprowadzić nawyk regularnej motywacji i poległem. Wkładem w zrealizowanie tego celu dużo wysiłku, a efekty były mizerne. Dlatego ustalając cele na kolejny rok zrezygnowałem z medytacji. Nie na wszystko jesteśmy gotowi.

#9 Nie masz celów na widoku

Ten błąd jest dosyć powszechny. Tworzysz cele, zapisujesz na komputerze, a nawet drukujesz, ale tracisz je z widoku. Gdzieś Ci uciekają, zastępowane przez codzienne trudy życia i zapominasz o nich. Zmień to!

Moje cele umieszczam na specjalnej tablicy korkowej, która wisi przed moim łóżkiem. Codziennie budzę się patrząc na nie, oraz codziennie zasypiam patrząc na nie. To jak taka tablica wygląda i jakie mam cele na ten rok możecie zobaczyć w tym artykule.

#10 Czekasz na olśnienie

Wiele osób czeka na magiczny moment olśnienia, w którym dowiedzą się jak zrealizować swój cel. Wiesz jak często to się zdarza? Zgadłeś – prawie wcale.

– To co mam zrobić!? Przecież nie wiem jak ten cel osiągnąć!

Nie musisz wiedzieć. Wystarczy, że zrobisz następną najlepszą rzecz, która Cię do tego celu przybliży. Z czasem jak będziesz robił krok po kroku, ujrzysz resztę drogi i metę.

Moim celem jest zbudowanie źródła dochodów pasywnych. Mam różne pomysły jak to zrobić, ale wszystkie są… skomplikowane i baaardzo długotrwałe. Nie mam żadnego planu, który od A do Z, by mi powiedział co mam robić. Dlatego robię, to co mogę – następny krok. A po nim następny. Coraz lepiej widzę swoją ścieżkę i wiem, że kiedyś mi się uda ją przejść.

Nie ważne, że nie wiesz, jak zrealizować dany cel. Jestem pewien, że wiesz jaki następny krok powinieneś wykonać. Po prostu go zrób.

>>><<<

Jeśli podoba Ci się ten artykuł lub inne na blogu, to pomóż mi walczyć z Facebookiem, który notorycznie ucina mi moje zasięgi. Kliknij „lubię to”, lub udostępnij artykuł na Facebooku. To będzie dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens i Ci w czymś Ci pomoga.

Z góry dzięki,

Dawid