Eurotrip

10 praktycznych rzeczy o Eurotripie. Pytania od czytelników

Cześć,

Na samym początku chciałbym podziękować Wam za liczne pytania, które mi przesłaliście. Zostałem nimi dosłownie zalany i bardzo mnie to cieszy. To naprawdę niesamowite uczucie, gdy wiem, że mój artykuł na pewno okaże się Dla Was przydatny 🙂

Niestety, nie na wszystkie Wasze pytania odpowiem w tym artykule. Było ich tyle, że spokojnie mógłbym napisać co najmniej trzy artykuły, odpowiadając tylko na same pytania o Eurotripa. Ha, kto wie może tak zrobię.

Ale nie dzisiaj…

W tym wpisie poznasz odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych przez Was pytań. Te pytania są na tyle uniwersalne, że przydadzą się każdemu, kto chciałby zacząć jeździć na Eurotripy. Zaczynajmy!

Czy trzeba mieć doświadczenie wyruszyć na Eurotripa?

 

Nie! Każdy kto chce, jest w stanie wyruszyć na Eurotripa. Nie ważne, czy ma z kim pojechać, ile ma pieniędzy czy jak doświadczonym jest podróżnikiem.

W moim ostatnim artykule ,,Jak pokonałem strach i zacząłem spełniać marzenia” napisałem o swoich podróżniczych początkach i jak mogłeś się przekonać, ja ruszyłem w podróż po Europie, nie mając żadnego doświadczenia.

Oczywiście, doświadczenie bardzo mocno się przydaje. Swoje zbierałem na szlaku i z każdą podróżą uczyłem się coraz to nowych sztuczek podróżniczych. Gdybym kiedyś wiedział o podróżowaniu, to co wiem teraz, to moje podróże byłyby znacznie tańsze, wygodniejsze i mniej problemogenne 🙂

Dlatego nawet nie wiesz, jak Ci zazdroszczę tego, że masz dostęp do tak wielkiej liczby genialnych artykułów. Gdy ja zaczynałem jeździć na Eurotipy, blogosfera dopiero raczkowała i nawet nie myślałem żeby szukać informacji w Internecie.

Naprawdę dużo bym dał, by 5 lat temu przeczytać taki artykuł o tym Jak w prosty sposób zorganizować Eurotripa. Na pewno nie straciłbym roku na planowanie 😛

Ile wziąć ze sobą pieniędzy?

 

To jest dosyć problematyczna kwestia. W końcu jak przewidzieć przyszłość i wziąć dokładnie tyle pieniędzy, ile będzie się potrzebowało? Moim zdaniem nie da się tego zrobić. Dlatego opracowałem prostą formułę.

Moja formuła bierze pod uwagę moje preferencję – czyli to, że nie żyję na mielonkach i zwiedzam muzea i wygląda następująco:

X = 100 zł * ilość dni na jakie wyjeżdżam + 200 zł zapasu + (możliwość wypłaty z konta).

Na 10 dniowego Eurotripa biorę jakieś 1300 zł i w razie czego mam jeszcze możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatu jak mi zabraknie. To jeszcze mi się nie zdarzyło, ale lubię wiedzieć, że mam taką możliwość 🙂

Jeżeli chcesz podróżować po najniższych kosztach (mielonki, sam autostop, spanie pod gwiazdami) to myślę, że wystarczy Ci:

Y = 80 zł * ilość dni

Oczywiście każdy podróżuje w inny sposób i te formuły nie sprawdzą się u wszystkich. Ale na pewno sprawdzają się u mnie.

 

Jak obniżyć koszty podróżowania?

 

Wynajdywanie sprytnych sposobów na obniżenie kosztów podróżowania oraz zmniejszanie wagi plecaka, to moje dwa ulubione tematy rozmów z innymi podróżnikami.

Przez lata nauczyłem się kilku genialnych patentów, które zdradziłem już w swoim artykule ,,Jak tanio podróżować po Europie”Znajdziesz tam sposoby, które pozwalają mi podrózować za grosze.

 

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Darmowy ebook ,,Jak tanio podróżować? Sprawdzone sposoby”

tanie podróżowaniePobierz darmowego ebooka, który pokaże Ci w jaki sposób tanio podróżować. Dowiesz się z niego jak nie wydając milionów podróżować po całym świecie.

Jak go pobrać?

Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. Oprócz tego ebooka możesz bezpłatnie pobrać także inne ebooki i narzędzia m.in.: ebook ,,Jak w końcu zrealizować postanowienia noworoczne?”,,Jak wyznaczać cele metodą SMART? Zwiększ ilość zrealizowanych celów”. Pełną listę darmowych rzeczy do pobrania znajdziesz tutaj.

[/su_note]

Ile wziąć par butów?

 

Ja ze sobą biorę tylko dwie pary. Wygodne buty sportowe (najlepiej buty do biegania) oraz klapki. Więcej po prostu nie potrzebuję.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Zapamiętaj!

Zawsze, ale to zawsze kiedy macie okazję zdejmujcie buty. Tylko w ten sposób unikniecie morderstwa innych ludzi! 🙂

[/su_note]

Jaki sprzęt trzeba posiadać?

 

Sprzęt w dużej części jest uzależniony, od tego w jaki sposób podróżujesz. Jeżeli podróżujesz tak jak ja (czyli łączysz autostop z autobusami i pociągami), to musisz zadbać o jak najmniejszą wagę plecaka. Ma to ogromne znacznie!

Ciężki plecak potrafi zepsuć każdą, nawet najlepszą podróż, dlatego nie pakuj do niego wszystkiego, co uważasz, że może się przydać. Z mojego doświadczenia wynika, że tylko niewielka część tego, co ze sobą zabieramy się nam przydaje.

Z tego powodu moja lista niezbędnych sprzętów jest mocno odchudzona i wszystko, co mogłoby być lżejsze, jest lżejsze. Jeżeli chcesz pobrać moją listę, to zapisz się na mój newsletter. Otrzymasz ode mnie nie tylko moją listę rzeczy do spakowania na Eurotripa, ale także Tabelę marzeń, która pomoże Ci w pracy nad swoimi celami.

Z takich podstawowych sprzętów na pewno kup:

  • Namiot – wybierz jakiś model, który ma dobry stosunek cena/jakość/waga. Nie musi to być najlepszy i najdroższy sprzęt, ale jeżeli zamierzasz sporo podróżować, to warto zainwestować w namiot.
  • Karimatę – przydaje się zawsze i wszędzie. Nie ważne, czy chcesz na chwilę odpocząć czy idziesz spać. Moja karimata jest dwuwarstwowa, z cienką warstwą folii aluminiowej. Dzięki temu, jest bardziej wytrzymała oraz zapewnia lepszą izolację. Jedynym minusem jest to, że po złożeniu zajmuje sporo miejsca.
  • Śpiwór – od kilku lat mam jeden śpiwór (turystyczny quechua light) i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest lekki, ciepły i kompresuje się do niewielkich rozmiarów.
  • Ręcznik z mikrofibry – to moje ostatnie odkrycie. Ręczniki z mikrofibry są lekkie, niewielkich rozmiarów i szybko schną. Idealne na autostopową podróż.

To są moje podstawowe sprzęty autostopowe. Jeżeli chcesz zobaczyć, co dokładnie zabieram ze sobą w podróż, to pobierz moją listę rzeczy do spakowania.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Zapamiętaj!

Zanim coś spakujesz zastanów się dwa razy czy na pewno potrzebujesz trzecią parę skarpetek. Może wystarczy jedna? 🙂

[/su_note]

Czy trzeba się ubezpieczać?

 

Na pewno warto wyrobić sobie darmową kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Możesz ją od ręki wyrobić w delegaturze NFZ, po wypełnieniu prostego wniosku. To jest chyba jedyny urząd, gdzie sprawę można załatwić tak ekspresowo!

EKUZ to tak naprawdę jedyne ubezpieczenie jakie załatwiam sobie na podróż. 

Jednak, jeżeli ktoś ma większą potrzebę bezpieczeństwa, to polecam wyrobić sobie kartę ISIC lub Euro26. To która z tych kart będzie dla Ciebie lepsza, zależy od Twojego wieku, tego czy jesteś studentem oraz tego, co chcesz zobaczyć.

Jak przygotować się na pogodę?

 

Jest tylko jeden sposób, by być w miarę pewnym pogody – trzeba sprawdzić prognozę pogody dla poszczególnych miejsc i dni. Osobiście tego nie robię, ponieważ pogoda jest zbyt nieprzewidywalna, a po za tym za dużo z tym roboty 🙂

Jak jadę na Eurotripa, to jestem przygotowany na każdą pogodę. Mam jedną bluzę z kapturem, jeansy i jednorazowy płaszcz przeciwdeszczowy. Taki zestaw spokojnie wystarcza na letnie podróżowanie po Europie. Zwłaszcza, że urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą i deszcz mnie omija. Zazwyczaj podczas moich podróży w ogóle nie pada.

Gdzie trzymasz pieniądze?

 

Słyszałem o ludziach, którzy trzymają pieniądze w trzech różnych miejscach. Portfelu, plecaku i w butach na wypadek kradzieży wszystkich rzeczy. Rzeczywiście, zwiększa to bezpieczeństwo, ale ja aż tak ekstremalny nie jestem.

Osobiście trzymam pieniądze w dwóch miejscach – plecak i portfel. W portfelu staram się trzymać tylko tyle pieniędzy, ile będę potrzebował, ponieważ znacznie łatwiej ukraść portfel z kieszeni niż plecak 🙂

Co robić z bagażami?

 

Wychodzę z założenia, że zwiedzanie z ogromnym plecakiem, to żadna przyjemność. Zwłaszcza jak jest gorąco. Człowiek szybko się robi cały mokry i odechciewa mu się wszystkiego.

Pamiętam, że w Wiedniu mieliśmy być tylko na chwilę i jako że to był pierwszy dzień Eurotripa, myśleliśmy, że spokojnie sobie poradzimy. Było jednak gorąco i po godzinie zwiedzania mieliśmy po prostu dość. Pot z nas ściekał litrami i zamiast podziwiać architekturę miasta, skupialiśmy się na poszukiwaniu miejsc do odpoczynku.

Co więc zrobić z plecakiem kiedy nie masz go gdzie zostawić?

Odpowiedź jest naprawdę prosta. Zostaw rzeczy w skrytkach bagażowych (locker room), które można znaleźć praktycznie na każdym dworcu autobusowym lub kolejowym.

Jeżeli będziesz miał wybór pomiędzy dworcami, to warto wybrać dworzec kolejowy. Skrytki są większe, tańsze, dłużej otwarte i samoobsługowe.

Czasami jednak zdarzy się perełka i uda Ci się znaleźć prywatną firmę, której skrytki są 24 godzinne i można z nich korzystać wielokrotnie. To rozwiązanie jest droższe, ale znacznie wygodniejsze i czasami bardziej opłacalne.

Podczas pobytu w Barcelonie na 3 dni, wynajęliśmy sobie właśnie taką skrytkę (niedaleko placu La Rambla). Zachodziliśmy tam nieustannie pomiędzy plażowaniem, zwiedzaniem, a poszukiwaniami noclegu. Dzięki temu, że mogliśmy wielokrotnie z niej korzystać, to miejsce stało prawie naszym domem i obsługa zaczyna nas już kojarzyć 🙂

 

Chciałbyś się jeszcze czegoś dowiedzieć?

 

Jeżeli miałbyś dodatkowe pytania o Eurotripa – nie krępuj się! Chętnie odpowiem na każde Twoje pytanie. Zadaj swoje pytanie w komentarzu lub zagadaj do mnie fejsie.