planować

5 powodów dlaczego warto planować

Planowanie jest jedną z ważniejszych czynności w życiu. Dzięki temu, że planuję większość swoich działań są one bardziej efektywne, konsekwentne i spójne. Oczywiście nie przewidzi się wszystkiego i zawsze zdarzy się coś nieoczekiwanego, czego nie przewidzimy lub przeoczymy.

Dlatego moje podejście do planowania przypomina podejście startupowe. Mam określone z grubsza plany, ale jak trzeba to robię pivoty (zwroty) w innym kierunku i dostosowuję koncepcję do rzeczywistości. Moim zdaniem to właśnie całe esencja planowania.

Nie dostosowuj rzeczywistości do planów, a plan do rzeczywistości. Jeżeli to Ci się uda zrobić to osiągniesz znacznie więcej niż sobie możesz wyobrazić. A teraz powiem Ci dlaczego warto planować:

#1 Przejmujesz inicjatywę

Planując nie zdajesz się na przypadek, jesteś kowalem własnego losu, odpowiadasz za to, co robisz i sam sobie wytyczasz szlaki. Nie czekasz, aż ktoś przyjdzie i powie Ci co masz robić i jak masz to zrobić.

,,Musimy żeglować czasem z wiatrem, czasem pod wiatr, ale żeglować, nie dryfować ani stawać na kotwicy.”

Oliver Wendell Holmes

Sam podejmujesz inicjatywy, które są zgodne z tym, co chcesz osiągnąć i z Twoją wizją przyszłości. Nie będziesz czekał, aż okazja przyjdzie sama do Ciebie, tylko będziesz jej aktywnie poszukiwał.

#2 Możesz stworzyć kilka scenariuszy i wybrać ten najlepszy

Planowanie daje Ci możliwość analizowania potencjalnych scenariuszy i wybór najkorzystniejszego z nich. Jest to przydatne zwłaszcza przy finansach 😛

#3 Zwiększasz szanse osiągnięcia sukcesu

Planowanie pozwala przewidzieć Ci, jakie przeszkody napotkasz na swojej drodze. Gdy przyjdzie czas na działanie, będziesz wiedział, jak reagować na daną sytuację, w jakiej kolejności rozwiązywać problemy i nie stracisz czasu na nieskuteczne, często chaotyczne działanie.

To sprawia, że zwiększasz swoje prawdopodobieństwo sukcesu. Przygotujesz się zarówno do wykorzystywania okazji, jak i do unikania kłopotów.

#4 Oszczędzasz czas

,,Każda minuta spędzona na planowaniu pozwala oszczędzić godzinę bezsensownego działania.” Jeżeli nie planujemy swoich działań, to często wykonujemy je chaotycznie i nieefektywnie.

Gdy idę do sklepu i nie wiem co kupić, to spędzam w nim dużo więcej czasu niż planowałem i co gorsza wydaję więcej pieniędzy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy mam listę rzeczy do kupienia. Idę jak robot od jednej rzeczy do drugiej i szybko kończę zakupy.

Dlatego właśnie opłaca się zaplanować wszystkie te czynności, by zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na ciekawsze rzeczy.

#5 Redukujesz swój poziom stresu

Jesteś przygotowany na to, co Ci się przydarzy, wiesz, co musisz zrobić i jak się zachować w danej sytuacji. Dzięki temu jesteś pewny siebie, mało co może Cię zaskoczyć i nie stresujesz się tak bardzo, jakbyś się stresował, nie przygotowując się.

Startupowe podejście do planowania

W tym artykule chciałem Ci pokazać, że właśnie na przekór życiu i nieprzewidywalności musisz wyznaczać sobie plany i dążyć do ich realizacji. Jeżeli chcesz spełnić wszystkie swoje marzenia, to robienie planów jest nieodzowne.

Jeżeli nie robisz żadnych planów, nie starasz się przewidzieć i ukształtować swojej rzeczywistości, to płyniesz z prądem. A jak wiesz tylko martwe ryby płyną z prądem?

Pzdr,

Dawid