zmęczenie

7 rzeczy przez, które jesteś ciągle zmęczony, przytłoczony i nieproduktywny

Cześć,

Ostatnio ciągle jestem w biegu. Praca, blog, przyjaciele, siłownia i inne dodatkowe zajęcia sprawiają, że moje życie to nieprzerwana gonitwa. Biegam z jednego miejsca na drugie i przestałem zwracać uwagę na to, że ciągle jestem zdyszany.

Staram się jak najbardziej efektywnie wykorzystać dostępny mi czas i optymalizować wszystkie moje działania, ale to przestało wystarczać…

Zacząłem czuć się zmęczony, przytłoczony i nieproduktywny. Przez długi czas byłem na siebie zły i miałem poczucie winy, że nie zrobiłem jeszcze tego czy tamtego. Jednak, zdałem sobie z czegoś sprawę:

Nie jestem w stanie zmusić swojego mózgu i ciała do działania na maksymalnych obrotach przez 24 godziny! Przecież nie jestem maszyną.

Z tego powodu w poprzedni weekend po pierwszy raz od 55 tygodni wziąłem sobie wolne nie opublikowałem żadnego wpisu. Ten czas wykorzystałem na odpoczynek i pewne przemyślenia, o tym, co mam zmienić żeby się za szybko nie wypalić. Ale dość o mnie.

Tym trochę przydługim wstępem, chcę zaprosić Cię do sprawdzenia 7 rzeczy, o które musisz zadbać, jeżeli chcesz przestać czuć się wyczerpany, przytłoczony czy nieproduktywny.

#1 Sen

Czy wysypiasz się wystarczająco? Ja bardzo chciałbym ;-P

Nic tak nie zabija naszej produktywności i nic tak zwiększa poziomu odczuwanego stresu, jak ograniczanie snu. Sen jest nam potrzebny nie tylko do odpoczynku i regeneracji, ale także odnawia nas fizycznie, mentalnie jak i emocjonalnie. Dlatego nie należy o nim zapominać.

Zmniejszając liczbę przesypianych godzin z 8 do 6, może i początkowo uwolni Ci 2 godziny dziennie, ale w dłuższym okresie czasu odbije się to na Twoim zdrowiu i produktywności.

Nie wierzysz?

Badacze z Pennsylvania and Washington State University udowodnili, że tak jest w istocie. Więcej na temat we wpisie 7 nawyków zdrowego człowieka. Sprawdź czy je masz!

#2 Twoja dieta

Czy odpowiednio się odżywiasz? Chciałbym 😛

Chyba nikt nie ma perfekcyjnej diety. Wprowadzenie i utrzymywanie diety wymaga od nas czegoś, czego nigdy nie mamy – czasu i wielkiego poświęcenia.

Tymczasem, zła dieta, wpływa na to jak się czujemy i ile mamy energii w ciągu dnia. Niedostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych może nas drogo kosztować.

Wiem, bo ja tego doświadczyłem na własnej skórze. We wpisie Od kebabożercy do wielbiciela smoothie, czyli jak zacząć zdrowo się odżywiać? zawarłem swoją historię i to jaką przemianę przeszedłem. A była ona spora.

#3 Sport i ćwiczenia

Czy ćwiczysz regularnie? Uff, tak!

Kiedy jesteśmy zmęczeni i zestresowani, to często pierwszą rzeczą jaką wycinamy z życia to sport. Tylko, że to głupie…

Ćwiczenia są najlepszym sposobem na to, by odzyskać energię i chęci do życia! Naprawdę! Zauważyłem to na swoim własnym przykładzie.

Za każdym razem, gdy mam iść po pracy na siłownię, wszystko się we mnie wewnętrznie buntuje. Znajduję miliony wymówek, by tego nie robić. Niektóre, są nawet całkiem sensowne. A jednak, nie poddaje się im i idę.

I bardzo dobrze. Po treningu i prysznicu, czuję się jak nowonarodzony i znowu mam energię do działania!

4. Priorytety

Czy wiesz, co dla Ciebie jest najważniejsze? Tak 🙂

Kiedy nie jesteśmy świadomi tego, jakie są nasze priorytety, to często bierzemy na siebie za dużo i robimy rzeczy, które nie są nam do niczego potrzebne.

Ustanawiając priorytety uwalniamy czas i sprawiamy, że zajmujemy się tym, co jest dla nas najważniejsze. Dzięki, temu systematycznie robimy progres.

Sam zdaję sobie sprawę, które działania są dla mnie najważniejsze i dzięki temu, wiem na czym się skupić.

#5 Zobowiązania i projekty

Czy nałożyłeś na siebie zbyt wiele? Oj tak 🙁

To jedna z moich większych bolączek. Mam mnóstwo pomysłów na nowe ciekawe projekty, które chciałbym zacząć jak najszybciej realizować, ale wiem, że nie mam dam rady.

Z prostego powodu. Wiem, że nie mam na nie czasu ☹

Zdaje sobie sprawę, że jeżeli chcę osiągnąć moje najważniejsze cele, to muszę przestać dokładać sobie nowe rzeczy i skupić się na tych celach, które już mam.

#6 Multitasking

Ile czynności wykonujesz jednocześnie? Staram się ograniczać 🙂

Parę lat temu byłem olbrzymim fanem multitaskingu. Wszystko, co mogłem starałem się ,,multitaskować” i średnio mi to wychodziło.

Z czasem zacząłem zauważać, że multitasking w moim przypadku, rzadko się sprawdza. Działał on jedynie, wtedy kiedy łączyłem jakąś prostą fizyczną czynność z uczeniem się. Np. trening na siłowni ze słuchaniem podcastów.

Ostatecznie o tym, że multitasking nie działa, utwierdziła mnie jedna z lepszych książek o produktywności ,,Jedna rzecz” Gary’ego Kellera i Jaya Papasana.

W tej książce możemy przeczytać, że najbardziej produktywni, jesteśmy kiedy możemy skupić się tylko i wyłącznie na JEDNEJ rzeczy. Multitasking prowadzi do marnowania uwagi i efektywności, ze względu na ciągłe przełączanie się między zadaniami.  Wysysa nasze mentalne zasoby i nas spowalnia.

#7 Przyjaciele, rodzina i znajomi

Czy mówisz swoim przyjaciołom, że nie masz na dla nich czasu? Nie.

Spotykając się z przyjaciółmi odciążasz się psychicznie, bawisz się, śmiejesz i regenerujesz. Możesz też porozmawiać o rzeczach, z którymi masz problem i liczyć na pomoc z ich strony.

Wszystko, co do tej pory wydawało się nie do przeskoczenia, z przyjaciółmi staje się możliwe. Z takich spotkań wychodzimy silniejsi i optymistycznie nastawieni do życia.

O wadze przyjaźni pisałem we wpisie: Czy masz prawdziwego przyjaciela? Wyprawa bez sensu.

<<<>>>

Jeśli jesteś wyczerpany, przemęczony i nieproduktywny, to najgorsze, co możesz zrobić, to nie zwracać na uwagi na symptomy przemęczenia organizmu i dalej w to brnąć, jakby nic się nie działo.

Nie zrobisz postępów i nie osiągniesz swoich celów, jeżeli Twój kalendarz będzie pełen spotkań, a Ty nie będziesz czuł się na siłach, by mu sprostać. Na dłuższą metę tak się nie da.

Jeżeli chcesz się zregenerować i odbudować psychicznie, to polecam Ci wpis z Jak odpoczywać, by szybciej się zregenerować?. Pomoże Ci on w odbudowaniu swojej energii.

Z góry dzięki,

Dawid