budzet

Na co wydaję pieniądzę? – dziwna struktura moich wydatków

Cześć,

Pewnie wiesz już, że finanse (zwłaszcza finanse osobiste), to jedno z moich większych zainteresowań.

Od małego byłem ,,rodzinnym bankierem” i liczyłem procenty, a na studia finansowe poszedłem nie ,,z musu”, ani ,,bo po tym kierunku będzie lepsza praca”, tylko dlatego, że finanse zawsze były moim konikiem. Czymś, co mnie pasjonowało 🙂

Jako wielbiciel excela, analizowania danych i finansów osobistych, zaraz po przeprowadzce do Warszawy i pójściu na studia, postanowiłem stworzyć swój własny budżet domowy i mogę się Wam pochwalić, że swój budżet domowy prowadzę regularnie już od 6 lat. To kawał czasu.

O tym, ile przyniosło mi to korzyści, jak bardzo usprawniło zarządzanie pieniędzmi i ilu dobrych nawyków finansowych nauczyło mnie dbanie o swoje wydatki, będę musiał kiedyś napisać. Na razie uwierzcie mi, że gra jest warta świeczki 🙂

Jednak, przestaję się rozgadywać i przechodzę do sedna tego wpisu. Chcę Wam pokazać, jak wygląda struktura moich wydatków i trochę się nią pochwalić:

budzet

Jedzenie – 31%

Jedzenie to największy koszt w moim portfelu. Jak widzicie prawie aż 1/3 moich wydatków idzie na jedzenie. W tej kategorii mieści się nie tylko jedzenie w domu, ale także na mieście.

Podróże – 26%

Drugą największą kategorią w moim budżecie są, o dziwo, podróże. W 2017 odwiedziłem Majorkę, Londyn, Rumunię, Mołdawię, Naddniestrze, Bułgarię i Ukrainę. Przyznaję trochę tych krajów i wypadów było, ale i tak byłem zaskoczony, gdy okazało się, że podróże są prawie największym kosztem w moim życiu. Zaskoczony i szczęśliwy. W końcu podróże należą do tych rzeczy, na które chętnie wydaję pieniądze.

Rozrywka – 19%

Do rozrywki zaliczam wszystkie wydatki, które związane są z przyjemnościami i spotkaniami ze znajomymi, nie licząc podróży, to moja 2 ulubiona kategoria wydatków i cieszę się, że jest ona tak duża 🙂

Szermierka historyczna – 8%

Jak mogłeś wcześniej przeczytać walka mieczem należy do moich marzeń z dzieciństwa, ale dopiero niedawno zacząłem chodzić na szermierkę. Ta kategoria pojawiła się w moich wydatkach po raz pierwszy.

Komunikacja – 5%

Jako student mam spore zniżki na podrózowanie i komunikację miejsk i aż się boję, jak bardzo wzrośnie ta kwota, gdy się obronię się na drugim kierunku i przestanę być studentem 🙁

Siłownia – 3%

Kolejny plus bycia studentem. Dzięki temu miałem mega tanie wejścia na siłownię. Mogłem kupić karnet na pół roku za mniej niż 150 zł!

Inne – 8%

Tu wpadło wszystko, co nie zalicza się do pozostałych kategorii, czyli wydatki na kosmetyki, ubrania czy książki.

Czego w tym zestawieniu zabrakło?

Co uważniejszy czytelnik zapyta mnie w tym momencie:

To Ty wydajesz swoje wszystkie pieniądze i nie przeznaczasz nic na oszczędności? Jak Ty chcesz osiągnąć wolność finansową? Afirmacją? 😛

Nie. Spora cześć moich pieniędzy idzie na inwestycje. Wydatki na oszczędności, tudzież inwestycje, w 2017 stanowiły aż 42% moich dochodów.

Gdy dodam ,,wydatki oszczędnościowe” to struktura moich wydatków całkowicie się wywraca:

budzet

Te 42% jest moim największym powodem do dumy. Jak widzicie tak naprawdę mógłbym żyć na sporo wyższym poziomie, ale świadomie wybrałem życie poniżej moich możliwości finansowych. Takie podejście pozwoliło mi poczynić swój pierwszy skok w kierunku finansowej wolności i z pomocą kredytu hipotecznego kupić mieszkanie w Warszawie, które planuję przeznaczyć na inwestycje.

To czy wyjdzie mi na dobre, czy na złe okaże się dopiero w październiku 2018, ale jestem dobrej myśli 🙂

A jak u Was wygląda struktura wydatków? Na co wydajecie najwięcej pieniędzy?

Pzdr,

Dawid