pasja

Czy w Twoim życiu jest obecna pasja?

Mottem tego bloga jest ,,Zamień marzenia w realne i możliwe do osiągnięcia cele, osiągnij wolność finansową i żyj z pasją.” O ile o tym jak zamienić marzenia w cele i wolności finansowej mogłeś już u mnie przeczytać, to o życiu z pasją jeszcze nie.

Mam nadzieję, że uda mi się Ciebie przekonać, że życie bez pasji to życie, które nie warte jest przeżywania. Mocne słowa? Być może, ale dla mnie bardzo prawdziwe.

Czym jest dla mnie pasja?

Czy masz w swoim życiu coś takiego, co kochasz robić? Coś, co sprawia Ci olbrzymią przyjemność i zapominasz o mijającym czasie? Coś, na co czekasz z niecierpliwością każdego dnia? Tym wszystkim właśnie dla mnie jest pasja. Jest taki cytat, który, moim zdaniem, idealnie oddaje to czym jest pasja:

,,Mistrz w sztuce życia widzi cienką granicę między pracą a grą, trudem a przyjemnością, umysłem a ciałem, informacją a rozrywką, miłością a religią. Ledwo jest w stanie odróżnić jedno od drugiego. Po prostu wykonuje swoją wizję doskonałości we wszystkim co robi, pozwalając innym zdecydować, czy pracuje czy się bawi. Bo dla niego to zawsze jest jedno i drugie.”

James Michener

Dlaczego koniecznie musisz znaleźć pasję?

 

Życie, które nie zawiera w sobie ani grama pasji to życie puste. To wegetacja, a nie egzystencja. Pasja, nie ważne czy polega na zbieraniu znaczków, gotowaniu, bieganiu czy podróżowaniu, nadaje Twojemu życiu sens i sprawia, że chce Ci się żyć.

To dzięki niej, wstajesz z energią i jesteś ciekawy tego, co przydarzy Ci się dzisiaj. To pasja daje Ci siłę i determinację potrzebną, do pokonania wszystkich przeszkód. To pasja napędza Twoje życie i sprawia, że chcesz się rozwijać i być coraz lepszym w tym, co robisz.

To pasja popycha Cię do zrobienia rzeczy, przez wielu uważanych za niemożliwe! Wszystkie przełomowe wynalazki, idee czy rekordy sportowe, powstały z pasji i bez niej nie miałyby racji bytu.

To pasja pozwoliła wytrwać wszystkim wielkim ludziom w momentach, kiedy cały świat się od nich odwrócił i dokonać tego, co wielu mówiło, że jest niemożliwe.

Czy mówi Ci coś imię Samuel Pierpont Langley? Pewnie nie. Otóż, to jest człowiek, który miał zostać wynalazcą pierwszego działającego samolotu. Miał wykształcenie wyższe, odpowiednie fundusze i rozgłos. Czyli wszystko to, czego nie mieli bracia Wright. Oni prowadzili sklep rowerowy i z niego finansowali swój projekt. Co więc sprawiło, że to im się udało, a nie ich konkurentowi?

Zgadłeś. Bracia Wright mieli pasję!

Moje poszukiwania pasji

 

Jeżeli chodzi o pasję, to mogę uważać siebie za szczęściarza. Pasja była obecna w każdym momencie mojego życia. Zawsze miałem to ,,coś” co kochałem robić i co robiłem, gdy tylko miałem wolną chwilę. Oczywiście wraz z dorastaniem i rozwojem, moje pasje ewoluowały, zmieniały się, a czasami całkowicie zanikały.

To naturalny proces dla większości ludzi. Tylko nieliczni mają to szczęście, że od zawsze wiedzieli czego chcą i dzięki temu zostali mistrzami świata w swojej dziedzinie. Pozwól, że w następnych akapitach pokaże Ci jakie pasje pojawiały się w moim życiu.

Wolność na rowerze

 

Moją pierwszą pasją była jazda na rowerze. Był taki okres w moim życiu, że z roweru schodziłem tylko po to, by coś zjeść i pójść spać. Ale jazda rowerem, nie od razu wydała mi się pociągająca. Na samym początku, musiałem się kilka razy (lub kilkadziesiąt) przewrócić, by załapać jak skoordynować kierownicę z pedałami. Pamiętasz jakie to było trudne na początku?

Za którymś razem w końcu mi się udało! Załapałem! Pamiętam, że w tym momencie roześmiałem się takim prostym, dziecięcym śmiechem, płynącym prosto z serca i chwilę później się przewróciłem przy zawracaniu.

Od tamtego momentu wiedziałem, że rower będzie stałą częścią mojego życia. I był. Wspólnie z kolegami całe dnie szaleliśmy na rowerach i mieliśmy sporo niesamowitych przygód. Trochę współczuje nowym pokoleniom, bo teraz dzieciaki to najwyżej zrobią wspólny rajd na jakiegoś bossa w grze. Nie wiedzą, jak wiele tracą.

 

Magia książek

 

Później w moim życiu pojawiła się pewna książka, która przeniosła mnie do świata magii i czarodziejstwa. Książka, którą musiałem czytać po nocach, bo to moja siostra dostała ją pod choinkę, a nie ja.

Tak. Nie mylicie się. To był Harry Potter. Tej książce naprawdę dużo zawdzięczam.

To ona stała się zaczątkiem mojej największej pasji, jaką są książki. Mój ulubiony gatunek to fantastyka, science fiction, antyutopie oraz poradniki (pewnie było do przewidzenia).

Książki od zawsze były moimi przyjaciółmi i ich bohaterowie wspierali mnie na każdej wyboistej drodze. Byli przy mnie za każdym razem, gdy tego potrzebowałem. Nie wyobrażam sobie bez książek życia i nie rozumiem, jak niektórzy mogą się szczycić, że nie przeczytali żadnej książki w życiu. Ja bym się czegoś takiego wstydził.

Kolejne pasje miały się pojawić dopiero po prawie dziesięciu latach, gdy poszedłem na studia i zacząłem samodzielne życie. Jak każdy nowy student musiałem nauczyć się gotować oraz jak zarządzać pieniędzmi tak, by starczyło mi do kolejnego miesiąca oraz dowiedzieć się, co chcę w życiu robić.

Zapach kuchni

pasja

Tak między nami mówiąc (awłaściwie pisząc?) jeżeli ktoś by kiedyś powiedział, że gotowanie będzie moją pasją, to dosłownie bym go wyśmiał. A potem jeszcze raz. Przed studiami, nigdy nie gotowałem i byłem przekonany, że przypalę nawet wodę.

Dlatego tak dużym szokiem dla mnie było to, że pokochałem gotowanie. Co dziwniejsze okazało się, że do mam do tego smykałkę.

 

Centrum dowodzenia finansowego

 

Wchodząc w dorosłe życie nie miałem pojęcia o żadnych produktach finansowych, a nawet nie potrafiłem obsługiwać swojego konta bankowego! Moje podejście diametralnie się zmieniło, odkąd zrozumiałem, że od teraz pracuję nad swoją własną przyszłością i tych decyzji, które dzisiaj podejmę będzie uzależnione, jak sobie w tym życiu poradzę.

Zawsze lubiłem grzebać w cyferkach (takie matematyczne zboczenie) i w taki sposób je przetwarzać, by wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji. Dzięki mojemu zamiłowaniu, stworzyłem kilka przydatnych narzędzi do zarządzania finansowego, ale najbardziej dumny jestem z Centrum Dowodzenia Finansowego. Co to  jest? Myślę, że opiszę i udostępnię je w poście o zarządzaniu finansami osobistymi.

Pamiętnik nastolatki

 

Kiedyś myślałem, że blogi są tylko dla nastolatek i służą im do opisywania swoich ,,niesamowitych” przeżyć. Myliłem się. Bardzo. Te czasy kiedy blogi służyły tylko jako dzienniki odeszły do lamusa (na szczęście). Teraz uważam, że blogi są niesamowitym źródłem praktycznych informacji oraz opinii, które mogą wpłynąć na całe Twoje życie.

Tak jak wpłynęły na moje. Nie miałem pojęcia, że blogowanie tak mnie wciągnie. Zdarzały mi się dnie, gdy pracowałem po kilkanaście godzin na dobę i nawet nie zauważyłem, że na zewnątrz zdążyło się już ściemnić. Albo, że nic nie jadłem od dziesięciu godzin. No, ale pisanie o tym jak spełnić marzenia działa cuda :-).

Ponieważ blogowanie to dla mnie jeszcze nie zbadany obszar, nieustannie uczę się nowych rzeczy. Stałem się  mini specjalistą od social mediów, SEO, pisania przyciągających tytułów, budowania stron internetowych, tworzenia prostych grafik, wordpressa, google analitics i …

Długo musiałbym jeszcze wymieniać, ponieważ bloger musi posiąść ogromną ilość wiedzy, jeżeli chce zbudować wartościowego bloga i przyciągnąć czytelników na swoją stronę. Kiedyś muszę napisać o tym, czego każdy początkujący bloger musi się nauczyć. Może to będzie kolejny cykl? 

Pomogę Ci znaleźć Twoją pasję!

 

Jak widzisz moje życie wypełnione jest różnymi pasjami. Dlatego jeżeli nie udało Ci się jeszcze znaleźć swojej pasji, to ja Ci w tym pomogę! W następnym artykule dowiesz się jak znaleźć swoją pasję, ale to nie wszystko, co zaplanowałem.

Co jakiś czas na blogu, będę publikował kompendia wiedzy o różnych pasjach. Dowiesz się z nich jak zacząć praktykować daną pasję oraz dam Ci wskazówki, które pomogą Ci ją rozwinąć. Jeżeli interesuje Cię, jakaś konkretna pasja, to napisz mi w komentarzu jaka 🙂

Co najlepsze to nie ja będę pisał o tych pasjach. Co jakiś czas będę publikował wpisy gościnne innych osób, które chciałyby opowiedzieć o swojej pasji i o tym jak przekuły ją w swój sposób na życie.