cele

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele?

Cześć,

Czasami czuję się strasznym dziwakiem. No bo wyobraźcie sobie taką sytuacje:

Jesteście w grupie znajomych i rozmawiacie o postanowieniach noworocznych. Część twierdzi, że co roku wyznacza sobie kilka postanowień i czasami nawet uda im się je zrealizować. Część uważa, że postanowienia noworoczne są kompletnie bez sensu, no bo i tak nikt ich nigdy nie realizuje. No i jesteście Wy.

Opowiadacie o tym, że już któryś rok z rzędu macie mniej więcej 20 celów i  realizujecie je w około 80 – 90%. Mówicie o swoim specjalnym schemacie działania, uwzględniającym tabelę celów, metodę SMART, metodę 5 filarów, korkową tablica marzeń i jeszcze o paru innych rzeczach.

Patrzycie na twarze swoich rozmówców w poszukiwaniu uczucia zrozumienia, a one wyrażają… Mocne zdziwienie. Tak delikatnie bym to nazwał 🙂

Kompletnie nie potrafią utożsamić się z Wami i nie mają pojęcia o czym, Wy w ogóle do nich mówicie. A Wy lekko wzdychacie i zastanawiacie się czy na całym świecie jest chociażby jedna osoba podobna do Was.

Po krótkiej ciszy Wasze kontemplacje przerywa pytanie:

– Po co to robisz? Po co wyznaczasz sobie cele? Czy wierzysz, że warto to robić?

Już miałem odpowiadać (zawsze mam kilka argumentów na podorędziu), ale wtedy coś mnie tchnęło. Do tej pory, jakoś nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Jakoś tak… wyznaczanie celów było od zawsze częścią mnie. Tak naturalne jak oddychanie.

Nawet, będąc małym szkrabem próbowałem wyznaczać sobie cele. Trochę nieporadnie, bez ładu i składu, ale z olbrzymim entuzjazmem planowałem, że ucieknę dyżurnym na każdej przerwie (taka mała podstawówkowa wojenka pomiędzy starszakami, a pierwszakami) czy nauczę się jeździć na rolkach szybciej od mojej siostry.

Bardzo żałuję, że nie mam tych celów zapisanych. Teraz miałbym z nich kupę śmiechu 🙂

W miarę dorastania, moje cele stawały się coraz trudniejsze i ja zacząłem podchodzić do nich coraz poważniej. Czytałem wszelkiej maści poradniki, wprowadzałem do życia różne wskazówki, aż w końcu to wszystko wyewoluowało w system zarządzania celami, który stosuję teraz. Skądinąd jeżeli chciałbyś dowiedzieć się o nim więcej to napisałem o tym systemie tutaj.

Dlaczego trzeba mieć w swoim życiu cele?

 

Jak widzisz wyznaczanie celów towarzyszyło mi całe życie i nigdy nie zastanawiałem się nad sensem ich wyznaczania.

Zrobiłem to dopiero niedawno i doszedłem do dosyć oczywistego wniosku (zwłaszcza w kontekście mojego życia), że pytanie czy warto wyznaczać sobie cele jest źle postawione. Brzmi ono raczej dlaczego koniecznie musisz wyznaczać sobie cele!

Podam Ci 5 powodów:-)
Przejmujesz stery okrętu

Wierzę, że każdy człowiek ma wpływ na to, jak będzie wyglądało jego życie. Na to czy będzie szczęśliwy, bogaty lub czy spełni swoje marzenia. Ta wiara jest we mnie tak głęboko zakorzeniona, że będę stawał do boju z każdym, kto twierdzi inaczej. Bardzo nie lubię ludzi biernych, którzy pasywnie czekają na to, co przyniesie im los i nie próbują z nim walczyć.

Cenię proaktywne podejście do życia i nie wyobrażam sobie sytuacji, w której chcę coś osiągnąć (np. być bogaty) i nie stawiać sobie celów, by mi się to udało. W końcu rzadko kiedy zdarza się cud i ktoś dostaje spadek po zmarłym wujku.

Jeżeli Ty nie wyznaczysz sobie celów, to będziesz pracował na cele kogoś kto sobie je wyznacza. Tylko, że te cele prawdopodobnie już nie będą zbieżne z Twoimi.

Osiągasz więcej i szybciej

Mając jasny cel wiem dokąd zmierzam. Wiem, co muszę zrobić, by ten cel osiągnąć. Jestem znacznie bardziej skoncentrowany i efektywny. Nie tracę energii na bezsensowne szamotanie się dookoła i robię tylko to co jest niezbędne, by dany cel zrealizować.

Wystarczy spojrzeć na profesjonalnych sportowców. Oni mają szczegółowe plany, jak poprzez treningi i odpowiednią dietę pokonać swoich rywali czy pobić rekord danej dziedzinie. Skoro takie działanie sprawdza się na najwyższym światowym poziomie, to na pewno musi się sprawdzać i u nas. Czy wyobrażacie sobie np. jakiegoś sprintera, który nie stawiając sobie celów zostaje mistrzem świata? Ja nie bardzo.

Jako dowód, mogę Wam pokazać moją listę marzeń, które już spełniłem kliknij tutaj.

Wiesz gdzie jesteś

Mam takie marzenia, których realizacja zajmie mi całe lata. Gdybym nie wyznaczał sobie celów pośrednich, to myślę, że nie miałbym żadnych szans, by je zrealizować.

Jednym z moich marzeń jest zwiedzenie całej Europy. To jest dosyć trudny cel, ponieważ wymaga nie tylko pieniędzy, ale także mnóstwa czasu. Dlatego postanowiłem ten cel podzielić na kilka części (Eurotrip Zachód, Eurotrip Południe, Eurotrip Wschód, Eurotrip Północ), a następnie te części podzieliłem na jeszcze mniejsze cele.

Wyznaczając sobie cele pośrednie, w łatwy sposób mogę sprawdzić gdzie jestem i co jeszcze muszę zrobić, by dany cel osiągnąć. To bardzo ważne.

Tylko w ten sposób zrealizujesz swoje duże marzenia

Spełnianie dużych marzeń wymaga konsekwentnego i systematycznego działania. Ich nie można zrealizować od tak, w ciągu miesiąca czy roku. Osobiście, nie wyobrażam sobie, jak ktoś mógłby je zrealizować bez wyznaczania sobie celów.

Moim takim dużym marzeniem jest osiągnięcie wolności finansowej. Aby ją osiągnąć, trzeba przejść różne etapy, zbudować źródła dochodu pasywnego, podjąć wiele trudnych, czasami ryzykownych decyzji, a także zdobyć się na wiele wyrzeczeń.

Droga do wolności finansowej jest bardzo trudna i łatwo z niej zejść. Gdybym nie ustalał sobie celów na tej ścieżce, to dawno bym się zgubił. Cele są dla mnie przystankami, które mówią mi, że podążam w dobrym kierunku.

Nawet jeżeli Ci się nie uda to jesteś bliżej celu.

Jedną z częstszych wymówek, które słyszę podczas rozmów o realizowaniu celów jest taka wymówka:

– Nie ustalam sobie celów, bo i tak ich nie zrealizuję.

Już nawet wspomnę, że z takim nastawieniem trudno cokolwiek osiągnąć. Ale zobacz:

Nawet jeżeli nie zrealizujesz swojego celu to będziesz bliżej jego osiągnięcia. Przykładowo:

Chcesz zadbać o swoje zdrowie, więc postanawiasz, że będziesz starał się zdrowiej odżywiać i zaczniesz chodzić na siłownię.

Nawet jeżeli nie wytrwasz w tym postanowieniu przez cały rok, to i tak ten czas, gdy udawało Ci się go realizować wpłynie na Ciebie korzystnie. Będziesz zdrowszy, będziesz miał więcej energii i przede wszystkim zdobędziesz wiedzę jak coś robić. Następnym razem pójdzie Ci łatwiej.

W niektórych przypadkach może Ci się wydawać, że czegoś nie uda Ci się zrealizować, bo danej czynności nie lubisz, a okaże się to Twoją pasją. Tak było ze mną i z gotowaniem. Na początku strasznie nie lubiłem gotować i nie chciałem tracić na to czasu. Teraz bez gotowania nie wyobrażam sobie życia 🙂

 

Podsumowanie

 

Wyznaczanie celów było i pewnie zawsze będzie obecne w moim życiu. Pod tym względem jestem raczej typowym ,,achiever’em” (osiągaczem?).

Lubię wyznaczać sobie cele, bardzo lubię rywalizować, a najbardziej lubię swoje cele osiągać. Niewiele rzeczy jest dla mnie równie przyjemne, jak zrealizowanie jakiegoś trudnego celu, na którego wylałem wiadra potu, krwi i łez.

Tak jak Wam wcześniej napisałem, naprawdę mocno wierzę, że wyznaczanie celów jest konieczne, jeżeli chce się w życiu osiągnąć coś więcej i spełnić swoje marzenia.

Moim ostatecznym celem jest powiedzieć sobie na łożu śmierci, że to było cholernie piękne życie. Chcę mieć świadomość, że zrobiłem wszystko co w mojej mocy, by było ono niesamowite i chcę wiedzieć, że nie bałem się podejmować działania.