dochód pasywny

Jak zarabiać nie pracując? – Dochody pasywne

Cześć,

Dawno temu opublikowałem artykuł, w którym opisałem Ci jedno z moich największych marzeń (klik) – wolność finansową. Pisałem, że wolność finansowa i bycie bogatym, ma ze sobą bardzo niewiele wspólnego. Ktoś kto osiągnął wolność finansową, nie musi być wcale bogaty i odwrotnie.

Jakim cudem? Wytłumaczyłem to dokładnie tutaj (klik). Natomiast, w tym artykule pociągnę temat wolności finansowej i opiszę pojęcie ściśle z nią powiązane – dochód pasywny.

Nudna i poprawna definicja mówi, że:

Dochód pasywny – to dodatni strumień pieniężny, otrzymywany cyklicznie, który nie wymaga od nas ciągłego wkładu pracy własnej.

Mówiąc zrozumiale i po ludzku, dochód pasywny to pieniądze, które otrzymujesz regularnie, za coś, co już zrobiłeś i nie musisz na to pracować.

Dlaczego dochód pasywny jest taki ważny?

Wolność finansową osiągniesz dopiero, wtedy gdy uzyskiwane przez Ciebie dochody pasywne, będą większe niż Twoje wydatki. Tę zależność opisuje bardzo proste równanie 🙂

(Dochody pasywne >= Koszty życia) = Wolność Finansowa

Budując źródła dochodów pasywnych, najwięcej pracy i czasu poświęcisz na samym początku – w trakcie ich tworzenia. Następnie regularnie będziesz czerpać z nich korzyści.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Dochód pasywny – przykład

Załóżmy, że pracowałaś przez ostatnie 3 miesiące nad kursem ,,Zbuduj swój dochód pasywny”. Po jego stworzeniu, w pełni zautomatyzowałaś sprzedaż i jedyne co robisz, to sprawdzasz, ile zarobiłeś na swoim koncie bankowym. Pracę wykonałeś raz, a korzyści czerpiesz wielokrotnie. To właśnie jest przykład dochodu pasywnego.

[/su_note]

Wydaje Ci się ta wizja zbyt piękna, żeby była prawdziwa?

I niestety jest. Wbrew temu co głoszą, niektórzy finansowi guru, dochód w 100% pasywny nie istnieje. Nie istnieje też żadne źródło dochodu pasywnego, które przynosiłoby Ci pieniądze przez całe życie i nie wymagałoby ani chwili Twojej uwagi. Ale generalnie, utrzymywanie źródła dochodu jest znacznie mniej czasochłonne niż jego tworzenie.

To co jest w tym wyjątkowego? Dlaczego opłaca się tworzyć źródła dochodu pasywnego?

No właśnie! Skoro dochód w pełni pasywny nie istnieje, to co w tym pomyśle takiego wyjątkowego? Najłatwiej mi to będzie Ci pokazać na przykładzie.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Wyboraź sobie

Wyobraź sobie, że chcesz mieć dochód pasywny z nieruchomości. Na początku musisz zebrać kapitał, później znaleźć odpowiednie mieszkanie, dostosować je do swoich wymagań, a na końcu wynająć. Wszystko to pewnie zajmie Ci kilka miesięcy pracy i dużo wolnego czasu.

Ale jak już to wszystko wykonasz, to na ciągłe wynajmowanie mieszkania, będziesz musiał poświęcić tylko kilka godzin w miesiącu. Czy to nie olbrzymia różnica w porównaniu do 40 godzin, które poświęcasz w tygodniu na pracę?

Jeżeli takich mieszkań kupisz więcej, to z czasem przewyższą one Twoje koszty życia i zostaniesz rentierem. Osiągniesz wolność finansową.

[/su_note]

Ten przykład jest oczywiście bardzo uproszczony. Nie robię w nim żadnych założeń, ale z grubsza na tym właśnie opiera się cała idea wolności finansowej.

Na początku poświęcasz dużo czasu na zbudowanie źródła dochodów pasywnych, a następnie czerpiesz z niego korzyści i co jakiś czas monitorujesz przypływy gotówki 🙂

W momencie, w którym zrównasz swoje dochody pasywne z kosztami życia, to wygrałeś. Znalazłeś świętego Graala i od tej pory jesteś finansowo wolny.

Masz jakieś pytania odnośnie dochodów pasywnych? Pytaj śmiało. W przyszłości chciałbym napisać więcej artykułów o wolności finansowej i przydałoby mi się ich parę 🙂

Jeżeli chciałbyś więcej poczytać o wolności finansowej to polecam Ci artykuł:

Jak osiągnąć wolność finansową? Czym jesteś wolność finansowa.

Na koniec mam do Ciebie małą prośbę: udostępnij lub polub ten artykuł. Bez Waszych like’ów ciężko walczyć z facebookiem 😛

Do zobaczenia,

Dawid