filtry percepcyjne

Filtry percepcyjne. Jak kreować rzeczywistość?

Filtry percepcyjne. Jak kreować rzeczywistość?

Wszystko co dociera do Twojego mózgu, wszystkie informacje, wrażenia, odczucia, obrazy, smaki, dźwięki są filtrowane przez Twój mózg. Tylko te najważniejsze informacje są w stanie przebić się do Twojej świadomości i w niej pozostać. Reszta ulatuje do eteru.

Gdyby nie to, Twój mózg byłby przeciążony i nie dałbyś rady nawet wstać z łóżka. Hehe, niektórym to i z tym filtrem ciężko (ja), ale bez niego byłoby znacznie trudniej 🙂

Na podobnej zasadzie działają filtry percepcyjne, które powstają już w dzieciństwie i wpływają na Twoje postrzeganie rzeczywistości.

Takimi podstawowymi filtrami percepcyjnymi są Twoje wychowanie, przekonania, wartości, profesja czy przeżyte doświadczenia.

Przykłady filtrów percepcyjnych w codziennym życiu:

 • Urodziło Ci się dziecko i przecierasz oczy ze zdumienia: Nagle, nie wiadomo skąd i dlaczego, wszędzie widzisz dzieci! Myślisz sobie jakaś plaga czy co? Skąd one się wzięły?! Pewnie bociany były bardziej pracowite w tym roku 🙂
 • Zacząłeś biegać i po drodze widzisz znacznie więcej biegających ludzi niż do tej pory. Z każdej strony do Ciebie machają. Nie ważne czy biegasz o 19 czy o 2 w nocy.
 • Kupiłeś sobie nowy samochód. Jesteś szczęśliwy, bo nie widziałeś żeby ktoś miał taki samochód jak Ty. A tu bum! Zobaczyłeś go raz, drugi, trzeci … i przestałeś już liczyć. Była jakaś wyprzedaż na ten model czy co?!
 • Pracujesz jako specjalista od reklamy. Na wszystkie reklamy będziesz patrzył profesjonalnym okiem i odróżnisz te dobre od kiepskich. Rozumiesz mechanizmy użyte w reklamie, które mają za zadanie zwabić klientów i nie dajesz się na nie nabrać.
Pewnie myślisz sobie:

No dobrze, wiem już czym są filtry percepcyjne, ale jak je wykorzystać, by wpłynąć na rzeczywistość?

Zróbmy szybki eksperyment. Pokaże Ci on, niewierny Tomaszu, jaka moc drzemie w filtrach percepcyjnych

„Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy je takimi, jakimi jesteśmy.”

Talmud.

Eksperyment

 

Przywołaj w głowie kolor czerwony we wszystkich jego odmianach. Zobacz go bardzo wyraźnie w swoim umyśle. Widzisz już?

To rozejrzyj się po pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. W ciągu 10 sekund, wyszukaj wzrokiem wszystkie czerwone rzeczy i postaraj się je dobrze zapamiętać.

Będzie Ci to potrzebne w kolejnej części eksperymentu. Dopiero gdy to zrobisz, przejdź do dalszej części tekstu. Nie wcześniej!

Nie oszukuj! Wiem, że nawet nie spróbowałeś!

Chcę Ci pokazać jak bardzo jeden krótki filtr zmienia Twoje postrzeganie rzeczywistości i oddziałowuje na to co widzisz. Dlatego przynajmniej spróbuj!

filtry percepcyjne

Po przeczytaniu tego zdania, zamknij oczy i w duchu przywołaj z pamięci jak najwięcej rzeczy niebieskich.

Niebieskich?! Ale przecież miało być czerwonych?!

Nie, nie pomyliłem się. W ten sposób założyłem Ci prosty filtr percepcyjny, który skutecznie przeszkodził Ci w zapamiętaniu rzeczy o innym kolorze niż czerwony.

Bo ile niebieskich rzeczy byłeś w stanie wymienić, po tym jak filtrowałeś pokój w poszukiwaniu czerwonych? Napisz w komentarzu. Zobaczymy, kto okaże się najlepszy 🙂

Jeżeli należysz do większości ludzi, to pewnie nie wymieniłeś żadnej niebieskiej rzeczy lub jedną. Tak bardzo skupiłeś się na tym, żeby dostrzec tylko rzeczy czerwone, że niebieskich nie widziałeś.

Założyłeś sobie jeden z prostszych filtrów percepcyjnych. A takich filtrów masz założonych znacznie więcej i są one dużo bardziej skomplikowane.

 

Dlaczego warto stosować filtry percepcyjne?

 

Stosowanie filtrów percepcyjnych to jedna z najcenniejszych nauk jaką udało mi się przyswoić i wykorzystać w praktyce.

Pierwszy raz usłyszałem o niej z książki Kamila Cebulskiego[1] pięć lat temu i od tamtej pory jestem zachwycony tą metodą. Kamil w swojej książce pt. ,,Efekt Motyla” napisał:

,,Z jednej strony filtry percepcyjne ograniczają nasz umysł, z innej zaś pozwalają skupić się na pewnych rzeczach i zgłębić ich znaczenie. Cała sztuczka polega na tym byś sam decydował o tym, jakie filtry posiadasz.”

I to moim zdaniem jest koronnym argumentem za tym, aby stosować filtry percepcyjne. Dzięki założeniu filtrów będziesz w stanie wpływać na docierające do Ciebie informacje i tym samym kształtować swoją rzeczywistość.

Pomyśl czy życie nie byłoby lepsze, gdybyś tam gdzie kiedyś widziałeś tylko problem, teraz widział szansę? Myślę, że byłoby 🙂

Filtry percepcyjne są bardzo przydatne zwłaszcza, gdy:

 • chcesz otworzyć własną firmę, ale nie masz na nią pomysłu,
 • chcesz osiągnąć jakiś cel, ale nie wiesz w jaki sposób,
 • szukasz okazji inwestycyjnych, na których będziesz mógł zarobić,
 • piszesz artykuł na jakiś temat i brakuje ci inspiracji.

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach, wprowadzenie odpowiednich filtrów percepcyjnych rozwiąże Twoje problemy.

 

Jak ustawić filtry percepcyjne na takie, które pragniesz mieć?

Filtry percepcyjne tworzą się wraz z Twoim rozwojem jako skutek uboczny wychowania, otaczającego Cię środowiska, Twoich przekonań, wartości i doświadczeń. Dlatego jeżeli chcesz założyć nowe filtry percepcyjne zacznij od zmiany sposobu w jaki postrzegasz rzeczywistość.

Jak to zrobić?

To jest trudne pytanie, ale postaram Ci się na nie odpowiedzieć na podstawie własnych doświadczeń.

#1 Czytaj i oglądaj wszystko co jest związane z Twoim filtrem percepcyjnym

Wszystko co uda Ci się wyszperać. Jeżeli będziesz poświęcał na coś duże ilości czasu, Twój mózg zauważy, że to jest dla Ciebie ważne i zacznie odpowiednio filtrować informacje jakie docierają do Twojego mózgu.

Gdy chciałem nastawić swój umysł na poszukiwanie pomysłów na firmę, to tak właśnie zrobiłem. Zacząłem czytać książki o tym jak prowadzić firmę, chodzić na szkolenia, oglądać różne wypowiedzi.

Dzięki temu pomysły zaczęły mnie wręcz atakować. Z każdej strony i w każdym momencie. Nie ważne czy akurat kładłem się spać czy z kimś rozmawiałem.

#2 Miej otwarty umysł

To nie jest pusty slogan. Jeżeli chcesz stworzyć nowy filtr percepcyjny, to nie możesz zamykać się w obrębie własnych przekonań. Słuchaj tego, co inni ludzie mają do powiedzenia, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz.

Wielokrotnie zdarzyło mi się, że wiedziałem jak rozwiązać problem danej osoby, ale ta osoba nie chciała mnie słuchać, właśnie przez swoje uprzedzenia, czy też bardzo popularną wymówkę, jaką jest brak czasu.

Otwarty umysł, pomoże Ci wysłuchać innych ludzi i spróbować zrobić coś czego normalnie byś nie zrobił.

#3 Rozmawiaj z innymi ludźmi na interesujące Cię tematy

Jeżeli chcesz napisać książkę o pasjach, to rozmawiaj z jak największą ilością osób o tym:

 • jakie są ich pasje,
 • skąd się wzięły,
 • ile lat już się nią interesują,
 • czy mają znajomych, którzy zarabiają na swojej pasji.

Szukaj inspirujących historii, które popchną Cię do działania i jednocześnie z których wyciągniesz konkretną wiedzę.

#4 Czytaj książki

Książki nauczą Cię empatii oraz otworzą Cię na sposób myślenia innych ludzi. Stworzysz nowe ścieżki i powiązania w swoim umyśle, które pozwolą Ci patrzeć na te same rzeczy pod innym kątem.

Zobaczysz w jaki sposób myślą inni ludzie i zaczniesz dostrzegać o wiele więcej niż do tej pory.

Jak długo trwa wprowadzenie nowego filtra?

Tego nie jestem w stanie Ci powiedzieć. Za każdym razem ten czas był inny. Ba, często to, że mam już nowy, działający filtr zauważyłem dopiero po jakimś czasie.

Jeśli pewnego dnia zauważysz, że ostatnio miałeś np. prawdziwy urodzaj pomysłów na dochodową firmę, to będzie właśnie ten moment, gdy uświadomisz sobie, że udało Ci się dany filtr założyć.

 

Wyzwanie dla Ciebie!

 

Filtry percepcyjne mają kolosalny wpływ na to, jak postrzegasz i interpretujesz rzeczywistość. Od kiedy wprowadziłem je do swojego życia to praktycznie codziennie zaczęły wpadać mi do głowy różnorodne pomysły. Poczułem, jakby one cały czas leżały na ulicy, a nikt nie chciał się po nie schylić i je podnieść.

Gdy tylko zobaczyłem jakiś problem, z którym borykają się ludzie, to zaraz przychodziło mi do głowy w jaki sposób mógłbym to zmienić.

Dlatego jeżeli wprowadzisz filtry percepcyjne do swojego życia, to możesz spodziewać się w nim wielu zmian. Jeżeli to wszystko brzmi dla Ciebie zbyt pięknie, to nie musisz mi wierzyć na słowo.

Rzucam Ci wyzwanie. Idź i przetestuj tę wiedzę w praktyce.

[1] Kamil Cebulski, Efekt Motyla, Złote Myśli, Gliwice 2007.