eurotripa

Jak nie planować Eurotripa?

 Cześć,

W moim poprzednim artykule ,,Jak w prosty sposób zorganizować Eurotripa?” napisałem o tym jak poprzez umiejętne wykorzystanie punktów turystycznym (informacja turystyczna, free walking tours, McDonaldy) możesz zorganizować wyprawę po Europie kompletnie bez planowania.

Osobiście uważam, że planowanie takich wypraw, jest nie tylko zbędne, ale i szkodliwe. To przekonanie bierze się z mojej pierwszej większej samodzielnej wyprawy po Europie. Podczas planowania pierwszego Eurotripa, udało mi się popełnić, chyba wszystkie podręcznikowe błędy i dzisiaj chciałbym się nimi z Tobą podzielić. Ale zacznijmy od początku…

Prahistoria

 

Dawno, dawno temu w trzeciej klasie liceum, wraz z moim przyjacielem mieliśmy szalony plan. Zamarzyliśmy sobie zwiedzić całą Europę i wierzyliśmy, że nam się uda.

Przecież to proste. Wystarczy, że co roku pojedziemy na jednego Eurotripa i w cztery lata spokojnie się wyrobimy. W końcu co się może nam nie udać?

Tak powstała inicjatywa AroundEurope Zachód, Południe, Wschód i Północ. Ach, jakie to były ambitne plany! 🙂

Na nasz pierwszy cel obraliśmy Europę Zachodnią i rozpoczęliśmy przygotowania do pierwszej Wielkiej Wyprawy. Wierzyliśmy, że ta przygoda całkowicie zmieni nasze życie i zapoczątkuje serię podróży po całym świecie.

Jednak, żaden z nas nigdy wcześniej nie podróżował tak daleko, na tak długo, więc kompletnie nie wiedzieliśmy jak się do tego zabrać. Dlatego popełniliśmy wiele błędów typowych dla początkujących. W tym artykule pokażę Ci na własnym przykładzie, jak nie powinno się planować Eurotripów.

[su_slider source=”media: 1840,1841″ link=”lightbox” height=”400″ speed=”50000″]

 

Zaplanuj każdy szczegół

Jako, że nie mieliśmy pojęcia jak organizuje się takie Eurotripy, postanowiliśmy, że nie zdamy się na przypadek i zaplanujemy każdy szczegół tej wyprawy. To był duży błąd.

Termin wyprawy wyznaczyliśmy na wakacje po maturach, czyli mieliśmy prawie cały rok, by przygotować plan podróży.

Pomysłów mieliśmy całe mnóstwo. Od kompletnie odjechanych (kupujemy malucha i nim zwiedzamy Europę) do tych bardziej realnych (pojedziemy autostopem) i czas na planowaniu wyprawy spędzaliśmy całkiem przyjemnie.

Przez cały rok opracowaliśmy trasę, myśleliśmy jak się spakować, szukaliśmy informacji o zabytkach, muzeach, o tym gdzie warto zjeść itd. Wszystko co się dało w jakiś sposób zaplanować, było przez nas zaplanowane.

Ale planując każdy najdrobniejszy szczegół zapomnieliśmy o jednym. My jedziemy się dobrze bawić, a nie spełniać każdy najdrobniejszy punkcik z naszej listy. W pewnym momencie naszego podróżowania takie odhaczanie punkcików stało się bardzo męczące.

Po za tym zwyczajnie nie przewidzieliśmy wielu rzeczy. Mieliśmy mniej czasu niż nam się wydawało, podróżowaliśmy w inny sposób niż zakładaliśmy i przygoda poniosła nas do innych miast, niż pierwotnie zakładaliśmy. Tak naprawdę, to już czwartego dnia, nasz plan się całkowicie posypał i musieliśmy improwizować.

To wtedy po raz pierwszy poczułem zew przygody i dowiedziałem się czym jest prawdziwa wolność. Chciałem być wolny jak liść na wietrze i lecieć tam, gdzie poniesie mnie los. Teraz zupełnie sobie nie wyobrażam innego sposobu podróżowania 🙂

Nie słuchaj innych. Zwłaszcza jeżeli mają doświadczenie

Niestety, pięć lat temu jak wyruszaliśmy na Eurotripa, nie mieliśmy za bardzo kogo się poradzić. Wśród naszych znajomych byliśmy prekursorami i to my mieliśmy pokazać, że można wyjechać na takiego Eurotripa i przeżyć.

Co gorsza, w sieci też nie było zbyt wiele informacji. To były czasy, kiedy polska blogosfera dopiero się rozwijała. Ze świecą byłoby szukać jakiegoś bloga podróżniczego. Najbardziej znany polski blog podróżniczy ,,Busem przez świat” dopiero powstawał.

Z Facebooka też nie było jak skorzystać. Dopiero co stawał się popularny w Polsce i chyba nawet nie funkcjonowały jeszcze wtedy żadne grupy podróżnicze. A przynajmniej żadnej nie znałem.

Teraz podróżowanie jest znacznie prostsze. Istnieje wiele serwisów internetowych, które pomagają znaleźć tanie bilety, blogów z poradami podróżniczymi czy grup facebookowych, gdzie można bezpośrednio poprosić innych o pomoc. Naprawdę Ci tego zazdroszczę.

Załóż, że wyprawa będzie Cię kosztowała kosmiczne sumy

Wiesz na ile oszacowaliśmy koszt naszej wyprawy? Na 10 – 12 tys. zł. Normalnie, jak o tym pomyślę, to pękam ze śmiechu. Za tyle pieniędzy, jestem w stanie zwiedzić całą Europę i jeszcze trochę mi zostanie. Nie żartuję! Ale tak wyszło nam z kalkulacji, jakbyśmy mieli pojechać samochodem 🙂

Osobiście uważam, że pieniądze, to tylko wymówka. Jeżeli ktoś nie potrzebuje luksusów i zadowala się zwyczajnym dachem nad głową, to pieniądze nie są żadną barierą w podróżowaniu.

O tym jak tanio podróżować napisałem cały artykuł, więc jeżeli chciałbyś poznać kilka sprytnych patentów na oszczędzenie sporych pieniędzy, to przeczytaj artykuł ,,Jak tanio podróżować? Kompletny poradnik (KLIKNIJ TUTAJ)

Zabierz ze sobą wszystko co się może przydać

Ciężki plecak potrafi zepsuć każdą, nawet najlepszą podróż. Wiem, wiem. Powtarzam to w każdym artykule o podróżowaniu, ale pakowanie jest naprawdę tak bardzo ważne!

Szkoda tylko, że nie wiedzieliśmy tego wyruszając na Eurotripa. Każdy sprzęt jaki uznaliśmy, że może się przydać zapakowaliśmy. Każdy gadżet, jaki podpowiedzieli nam znajomi, także zapakowaliśmy. Spakowaliśmy nawet ubrania na zapas! Na koniec byliśmy obwieszeni, jak bożonarodzeniowe choinki.

Wiesz ile rzeczy, które spakowaliśmy nam się przydało? Może jakieś 60%. Jedyną zaletą tego, że byliśmy zapakowani po uszy było to, że musieliśmy być kreatywni, jeżeli chodzi o wyszukiwanie miejsc, gdzie można, by zostawić plecaki. Kilka moich sposobów znajdziesz w artykule 10 praktycznych rzeczy o Eurotripie.

Teraz jak wyjeżdżam na Eurotripa, mam mocno odchudzoną listę rzeczy, które ze sobą pakuje. W dodatku wszystko co mogłoby być lżejsze, jest lżejsze. Jeżeli chcesz pobrać moją listę, to zapisz się na mój newsletter. Otrzymasz ode mnie nie tylko moją listę rzeczy do spakowania na Eurotripa, ale także Tabelę marzeń, która pomoże Ci w pracy nad swoimi celami.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Uwaga!

Pamiętaj nie pakuj do plecaka wszystkiego co może się przydać. Spakuj tylko te rzeczy, które na pewno Ci się przydadzą. Reszta jest totalnie zbędna!

[/su_note]

Przestań planować Eurotripa! Nie warto!

Dzisiaj patrzę na tamte wydarzenia z drwiącym uśmiechem. Nasze plany całkowicie rozminęły się z rzeczywistością. Zaczynając od trasy podróży, a kończąc na tym, w jaki sposób ostatecznie podróżowaliśmy.

Od tamtej pory mój sposób planowania uległ kompletnej przemianie. A mianowicie, przestałem to robić. Bo nie ma po co tracić na to czasu.

Jestem na tyle doświadczonym podróżnikiem, że wykorzystuję dostępne darmowe punkty podróżnicze, dzięki którym planowanie jest zbędne i jeszcze oszczędzam kilka stówek.

O tym jak to robić, możesz przeczytać we wpisie ,,Jak w prosty sposób zorganizować Eurotripa?” (KLIKNIJ TUTAJ)

Co dalej?

Wykorzystaj zdobytą wiedzę w praktyce. Tylko tak przekonasz się, że to o czym napisałem rzeczywiście działa. Jeżeli chciałbyś mnie o coś zapytać, to odpowiem na każde Twoje pytanie w komentarzach. Oczywiście, w miarę moich skromnych możliwości 🙂

A Ty? Wolisz zaplanować swoją podróż od A do Z? Czy tak jak ja wolisz podróżować na spontanie?