jak odpoczywać

Jak odpoczywać, by szybciej się zregenerować?

 Cześć,

W każdym tygodniu jest taki jeden, szczególny dzień, który wszystko zmienia. Cały tydzień na niego czekamy, a gdy wreszcie nadchodzi, wzdychamy z ulgą i utęsknieniem. Domyślasz się jaki to dzień?

Gratuluję. Zgadłeś!

Wszyscy czekamy na piątek, pieszczotliwe nazwanym piatęczkiem, a nawet piątuniem. Dla niektórych, ten dzień oznacza początek dzikich imprez do rana, a dla niektórych odespanie wszystkich nieprzespanych w tygodniu nocy i nadrobienie zaległości serialowych.

Obojętnie jak spędzasz weekend, jestem pewien, że przyda Ci się parę wskazówek, o tym jak mieć więcej energi w życiu, aby w poniedziałek iść do pracy pełnym energii i z uśmiechem.

I tak. Wierzę, że jest to możliwe.

#1 Zacznij traktować energię jako ograniczony zasób

 

Podobno energia jest niezniszczalna, tylko zmienia swoją postać. A przynajmniej czegoś takiego możemy dowiedzieć się na fizyce.

W miarę tego jak dorastałem, zacząłem patrzeć na energię jak na coś, co jest ograniczone. Zauważyłem, że mam zdecydowanie za dużo rzeczy do zrobienia, jak na ilość energii, którą posiadam. Nie jestem w stanie zrobić wszystkiego co sobie zaplanowałem. Też tak masz?

Dlatego w weekend, jak wiem, że chcę odpocząć, to skupiam się na sprawach dla mnie najważniejszych. Nie robię nieskończonej liczby zadań i nie zgadzam się na wszystkie propozycje spotkań ze znajomymi.

Żyję według zasady, która mówi:

Zawsze gdy się zgadzasz na prośby innych ludzi, to mówisz nie rzeczom, które są ważne dla Ciebie. Mówiąc ‘’tak’’ innym, mówisz ‘’nie’’ sobie.

O tym dlaczego to ważne jest stosowanie się do tej zasady napisałem tutaj.

#2 Wyśpij się

 

Nie zliczę, ile razy mówiłem, że wyśpię się po dopiero śmierci. Mam jedno życie, milion rzeczy do zrobienia i nie mam czasu na sen. Sen traktowałem jako wroga, który mnie osłabia i z którym muszę walczyć do ostatniej chwili, do padnięcia.

Robiłem tak, dopóki nie dowiedziałem się o eksperymencie, który został przeprowadzony przez badaczy z Pennsylvania and Washington State University. Udowodnili oni, że zmniejszenie ilości snu, w długim okresie działa na naszą niekorzyść, zmniejsza naszą spostrzegawczość i produktywność. Link do wyników tego badania znajdziesz tutaj.

Dlatego jak już musisz wybierać pomiędzy dietą, ćwiczeniami, rozrywką czy snem, to zdecydowanie powinieneś wybrać sen. W ten sposób każdy człowiek regeneruje się, zarówno na poziomie komórkowym, jak i psychicznym. To właśnie w taki sposób ładujemy swoje baterie.

#3 Zacznij pić więcej wody

 

Woda stanowi około 60-70% masy dorosłego człowieka i jest niezbędna, by nasze ciało mogło przeprowadzić pewne podstawowe procesy. Ten prosty fakt z biologii pamięta większość z nas. Szkoda tylko, że na tych lekcjach nie uczą już, by pić odpowiednią ilość wody.

Jeszcze kilka lat temu piłem bardzo dużo ,,soków” owocowych czy napojów gazowanych, takich jak Sprite czy Coca-Cola. Teraz piję wyłącznie wodę i nic więcej.

Przyznaję. Na samym początku było ciężko. Odstawienie takiej ilości cukru i picie wyłącznie bezsmakowej wody, było na swój sposób odwykiem. Ale było warto!

Po pewnym czasie zauważyłem olbrzymi skok w ilości energii jaką posiadam. To było tak, jakbym nagle osiągnął jakiś nowy poziom. Z nowicjusza przeskoczyłem na mistrza.

Jeżeli chciałbyś spróbować, to ściągnij aplikację do przypominania o piciu wody. Działa niezwykle motywująco.

#4 Bądź optymistyczny

 

Jak myślisz kto ma więcej energii optymista czy pesymista?

No jasne, że optymista! Pesymista zanim zacznie coś robić, to musi przekonać siebie, że warto to zrobić i że mu się uda. To jak płynąć na łodzi, która jest dziurawa i ciągle trzeba wylewać wodę za burtę. Bez sensu! Lepiej taką dziurę naprawić.

Przestań, więc tracić energię na walce ze sobą i skup się na tych pozytywnych rzeczach w życiu, które dadzą Ci kopa.

#5 Unikaj wampirów

 

Są tacy ludzie, którzy chyba nigdy nie dostali własnego zestawu baterii. Ponieważ sami nie mogą się naładować, wysysają energię z ludzi dookoła nich. Wiecznie na wszystko narzekają i zawsze świat jest przeciwko nim.

Po spotkaniu z nimi, świat wydaje się mroczniejszy, a Twoja energia gdzieś znika. Nie masz siły na nic. Znasz takie osoby?

To tzw. wampiry energetyczne – najgorsze potwory naszych czasów. Jeżeli spotkasz kiedyś jakiegoś, to uciekaj!

#6 Nakarm swój mózg

 

Nie tylko nasze ciało potrzebuje pożywienia. Nasz mózg też. Zawsze, gdy czuję się wyzuty z energii, staram się znaleźć coś, co będzie mentalnie stymulujące. Coś co mnie zainspiruje. To może być książka, film, a nawet podcast.

Dzięki temu upieczesz dwie pieczeni na jednym ogniu. Zyskasz więcej energii, a także wypełnisz swój umysł treścią, która zwiększy Twoją kreatywność i wiedzę. Szczerze polecam ten sposób!

>>><<<

Jeśli podoba Ci się ten artykuł lub inne na blogu, to pomóż mi walczyć z Facebookiem, który notorycznie ucina mi moje zasięgi. Kliknij „lubię to”, lub udostępnij artykuł na Facebooku. To będzie dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens i Ci w czymś Ci pomoga.

Z góry dzięki,

Dawid