jak osiągnąć cel

Osiągnij swój cel numer 1 w mniej niż 100 dni. Sprawdź jak!

Jak osiągnąć cel numer 1 w ciągu 100 dni?

Cześć,

100 dni to dużo czy mało? Dla mnie 100 dni to masa czasu, bo widziałem, ile można w tym czasie osiągnąć. Oczywiście, jeśli komuś się chce. A Tobie się chce, prawda?

W tym artykule, pokażę Ci jak osiągnąć cel numer 1, w ciągu 100 dni, w 7 prostych krokach.

Podejmiesz wyzwanie? Tak? To do dzieła!

#1 Zidentyfikuj swój najważniejszy cel

Powiedz mi, tylko szczerze: Czy wiesz, który z Twoich celów jest dla Ciebie najważniejszy? Który cel, jeśli udałoby Ci się go osiągnąć, miałby największy wpływ na Twoje życie?

Jeśli jeszcze nie wiesz, to nic strasznego. Pomogę Ci go odkryć. Zaparz sobie herbaty (smoothie), usiądź wygodnie w fotelu i się zrelaksuj. Wygodnie? To teraz możesz przystąpić do głębszych rozmyślań. Zastanów się:

  1. Czy jest jakiś cel, który po zrealizowaniu miałby olbrzymi wpływ na Twoje życie?
  2. Czy jest coś o czym od dawna marzysz, ale zawsze odkładałeś to na później?
  3. Czy jest jakiś cel, którego osiągnięcie znacznie wpłynęłoby na jakość Twojego życia?

Jeśli udało Ci się znaleźć odpowiedź na powyższe pytania, to śmiało przechodź do następnych kroków. Dzięki nim dowiesz się jak osiągnąć cel numer 1 w ciągu najbliższych 100 dni.

#2 Zastosuj metodę S.M.A.R.T.

 

Czy wiesz co jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wyznaczaniu celów? Ich niewłaściwe sformułowanie.

Każdy cel powinien być zapisany zgodnie z formułą: szczegółowy, mierzalny, atrakcyjny, realistyczny, terminowy. Im bardziej jesteś konkretny, tym łatwiej będzie Ci stworzyć plan działania, który będzie posiadał wyraźne i mierzalne etapy.

Jeżeli myślisz poważnie o tym, by zrealizować swój cel, to użyj metody S.M.A.R.T. Metoda S.M.A.R.T. pomaga skonkretyzować Twoje cele i dzięki temu zwiększyć skuteczność Twoich działań.

 

#3 Skoncentruj się tylko na tym jednym celu!

 

W tym roku mogłeś zaplanować wiele celów dotyczących różnych obszarów swojego życia (pragnienia osobiste, kariera, rodzina, zdrowie, finanse osobiste). Jeżeli czytałeś moje wcześniejsze artykuły to wiesz, że ja też tak robię.

Ale wiesz co Ci powiem? Nawet mając około 20 celów na dany rok, nigdy nie realizuję ich wszystkich jednocześnie. Uważam, że takie działanie jest jedną z przyczyn, które sprawiają, że ludzie nie wierzą w skuteczność wyznaczania sobie celów i chodzą sfrustrowani.

W tym momencie by lepiej zobrazować co mam na myśli zawsze podaję ten przykład:

Wyobraź sobie, że uczysz się żonglowania. Do tej pory umiesz żonglować 3 piłeczkami jednocześnie, a chciałbyś się nauczyć żonglować 7. Czy w takim przypadku weźmiesz dodatkowe 4 piłeczki i zaczniesz od razu nimi podrzucać? No właśnie.

Zaczniesz dokładać po jednej piłeczce i jak będziesz się czuł pewnie ze zwiększoną ilością, to dołożysz kolejną.

Dokładnie tak powinien wyglądać plan realizacji Twoich celów. Nie zaczynaj wszystkiego od razu. Podziel najpierw cele na priorytety i te z wyższym priorytetem, wprowadzaj do swojego życia jako pierwsze.

Jak to zrobić w praktyce? Ja zawsze wybieram jeden cel, który dla mnie jest najważniejszy. Zaznaczam go w mojej tabeli marzeń i to na nim maksymalnie koncentruję swoją uwagę. Dzielę go na mniejsze części i wypisuję pierwszy krok wraz z datą wykonania.

To sprawia, że moje działania nabierają odpowiedniego tempa i szybciej realizuje dany cel. Co później? Przechodzę do następnego celu i robię to samo.

Moje działania są zgodne z filozofią ,,Jednej rzeczy”, o której mam nadzieję, że uda mi się napisać w którymś z przyszłych artykułów.

#4 Stwórz plan działania

 

Jeżeli chciałbyś osiągnąć cel w ciągu tych 100 dni, to potrzebujesz drogowskazów, które pokażą Ci w którym miejscu się znajdujesz i jak wiele jeszcze zostało Ci do zrobienia.

Powiedzmy, że zamierzasz przebiec półmaraton. Tak z marszu nie uda Ci się przebiegnąć te 21 km. Będziesz musiał się do tego odpowiednio przygotować i jeżeli będziesz chciał osiągnąć ten cel w ciągu 100 dni po drodze możesz ustawić sobie takie cele jak:

  1. Przebiegnięcie 5 km
  2. Przebiegnięcie 10 km
  3. Przebiegnięcie 16 km
  4. Przebiegnięcie 24 km.

Takie mniejsze cele połączone z afirmacją i świętowaniem zaliczenia poszczególnych etapów, pomoże Ci nie stracić celu z widoku i systematycznie robić postępy w kierunku osiągnięcia Twojego najważniejszego celu.

#5 Znajdź partnera. Wspierajcie się, porównujcie i rywalizujcie!

 

Ten krok ma olbrzymi potencjał. Jeżeli znajdziesz odpowiednią osobę, z którą będziesz się wspierał, porównywał i rywalizował to gwarantuję Ci, że osiągniesz znacznie lepsze rezultaty, niż gdybyś próbował zrealizować swój najważniejszy cel bez niej.

Tylko jak kogoś takiego znaleźć? To nie takie proste. W idealnym świecie udałoby się znaleźć kogoś, kto zaczyna z Twojego poziomu i ma taki sam cel jak Ty. Powiedzmy, że zacząłbyś chodzić ze swoim kolegą na siłownię i razem próbowalibyście od zera zbudować potężną muskulaturę.

Niestety, życie nie jest idealne i prawdopodobnie nie uda Ci się kogoś takiego znaleźć. Dlatego…

Poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto również próbuje zrealizować swój cel i umów się z nim na cotygodniowe rozmowy o waszych wynikach lub umówcie się, że będziecie mieli np. treningi w tych samych godzinach. Wiedząc, że ktoś inny czuwa nad tym żebyś realizował swój cel i będzie Cię rozliczał z Twoich działań, będziesz miał znacznie większą motywację i dużo trudniej będzie Ci się wykpić od działania.

Z partnerem masz dużo większe szanse, na to że będziesz pracował sumiennie nad realizacją danego celu. Druga osoba będzie utrzymywała Cię w ryzach i będziesz musiał mieć naprawdę dobrą wymówkę, by sobie odpuścić.

Jeżeli chcesz zastosować tę metodę w życiu to pamiętaj o kilku rzeczach.
  1. Dobierz partnera mniej więcej na Twoim poziomie. Jeżeli będzie lepszy to łatwiej się zniechęcisz i odpadniesz z wyścigu. Natomiast gorszy przeciwnik sprawi, że osiądziesz na laurach i nawet będziesz z siebie zadowolony.
  2. Umów się ze swoim partnerem na cotygodniowe ,,kontrole” by mieć pewność, że nie straciłeś swojego celu z oczu i pogadajcie o przeszkodach, które stoją wam na drodze. Posiadanie drugiej osoby, która pomoże Ci w Twojej drodze jest kluczowym czynnikiem, który będzie napędzał Twoje rezultaty.
  3. Umów się, że będzie pracować nad swoimi celami w tym samym czasie. Wysyłacie sobie później wyniki swoich prac lub dzwońcie do siebie.

#6 Find your why

Dlaczego chcesz to zrobić? Co Cię motywuje do działania? Dlaczego ten cel jest dla Ciebie taki ważny? Jak się będziesz czuł jak go osiągniesz? Jakie korzyści będziesz miał po jego osiągnięciu? Na te pytania powinieneś poszukać odpowiedzi w głębi siebie. Może wydawać Ci się to niepotrzebne, ale to bardzo ważny krok, jeżeli chcesz osiągnąć cel w ciągu 100 dni. Zastanawiasz się dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta. W pewnym momencie (u każdego w innym) przyjdzie dzień, w którym będziesz miał kryzys. Zaczniesz się zastanawiać czy rzeczywiście warto się tak przemęczać tylko po to by zrealizować swój cel.

Czy nie lepiej sobie odpuścić i zająć się czymś innym? Albo spróbować z jakimś innym celem, a do tego wrócić za jakiś czas? Odpowiem za Ciebie. Nie! Wcale nie lepiej!

To właśnie w takim kryzysowym momencie przydadzą Ci się odpowiedzi, które napisałeś w czasie, gdy wiedziałeś co Cię motywuje do działania oraz dlaczego chcesz osiągnąć ten cel. Te powody (jeśli znalazłeś odpowiednie) przywrócą Ci energię do działania i pomogą przetrwać burzę. Później znowu wstanie słońce, a Ty osiągniesz znacznie lepsze rezultaty niż do tej pory. Bo się nie wycofasz! Będziesz walczył do końca!

#7 Monitoruj swoje postępy

 

Zacznij na bieżąco analizować swoje postępy. W tym celu stworzyłem specjalne arkusze w Excelu, które w łatwy sposób mogę analizować. Ale po co mi to wszystko? Czy to nie jest sztuka dla sztuki?

Uważam, że nie. Jeżeli nie będziesz analizował swoich doświadczeń i osiągniętych rezultatów, to nie uda Ci się wyciągnąć odpowiednich wniosków i nie dostrzeżesz popełnionych przez siebie błędów.

Spoglądając w przeszłość dostrzeżesz, jakie działania sprawdzają się w Twoim przypadku, a jakie tylko Ci ciążą. Będziesz w stanie poprawić te rzeczy, które nie sprawdzają się u Ciebie i wyciągniesz odpowiednie wnioski. A jak dobrze wiesz człowiek, najszybciej uczy się na swoich błędach.

Jak osiągnąć cel? – Co dalej?

 

To już wszystkie 7 kroków, które pokażą Ci jak osiągnąć cel. Prawda, że proste? Jeżeli będziesz je konsekwentnie realizował, to na pewno uda Ci się osiągnąć, większość z Twoich dużych celów w 100 dni, a to przełoży się w znaczny sposób na jakość Twojego życia.

Czy wiesz już jak osiągnąć cel w 100 dni?

Pzdr,

Dawid