jak osiągnąć cele

Skuteczny sposób na realizację swoich celów. Po nim nie będziesz miał już wymówek!

Cześć,

Często w swoich wiadomościach, pytacie mnie, w jaki sposób ja realizuję swoje cele. Czy mam jakiś określony plan działania? Czy wprowadzam cele do swojego życia na bieżąco czy siadam raz w roku i planuję? Jakich metod używam do realizacji celów? itd. W tym artykule zamierzam o tym w końcu napisać.

Poznasz konkretny schemat działania, który sprawi, że ruszysz z miejsca i zaczniesz realizować swoje cele!

Mój schemat realizowania celów

 

Daję sobie trochę czasu na przemyślenia

 

Za każdym razem przed stworzeniem nowego planu działania na następny rok, daję sobie kilka wieczorów na to, by rozwiązać dwie kwestie:

 1. Rozliczam się przed samym sobą z poprzedniego roku. Sprawdzam jakie cele zrealizowałem, a jakich mi się nie udało zrealizować.

Zastanawiam się nad przyczynami tego stanu rzeczy i w przypadku nie zrealizowanych celów, myślę jeszcze nad tym:

 • czy miałem odpowiednią motywację?
 • czy rzeczywiście ten cel był celem, który chciałem zrealizować?
 • czy nie udało mi się przez moje lenistwo?

Następnie wypisuję lekcje jakich się nauczyłem na podstawie moich doświadczeń z tego roku, by w przyszłości stać się jeszcze lepszym i osiągać coraz to ambitniejsze cele.

 1. Po rozliczeniach zaczynam tworzyć plan podbicia świata w następnym roku.

To jest dla mnie zawsze bardzo ekscytujący moment :-). Zaglądam do mojej długaśnej listy celów i marzeń, skąd wybieram te cele czy marzenia, których realizacja najbardziej mnie pociąga.

Zazwyczaj na wybór schodzi mi jakieś dwa wieczory. Ale to nic dziwnego. Moje wybory przekładają się na cały następny rok. W ciągu roku staram się nie wymyślać nowych celów.

 

Szukam grafik reprezentujących moje cele na dany rok

 

Uff, najtrudniejszą część mojego rocznego schematu działania mam za sobą. Po spędzeniu kilku wieczorów na przemyśleniach i wybraniu nowych celów pozbywam się wszelkich wątpliwości i czuję jak rozpiera mnie energia i chęć działania.

W tym momencie, rozpoczynam poszukiwania odpowiednich grafik, które będą reprezentować moje cele. Po co? Chcę je powiesić na tabeli korkowej, by codziennie przypominały mi, jakie cele będę w tym roku realizował.

Dlatego poszukuję ciekawych obrazków, by następnie wkleić je do Worda, wydrukować (na specjalnym papierze), wyciąć i przypiąć do korkowej tablicy, który wisi przed moim łóżkiem. Każdego dnia, ta tablica z moimi celami, to pierwsze i zarazem ostatnie co widzę. Działa to niezwykle motywująco.

jak osiągnąć cel

(moja korkowa Tablica Celów)

Wpisuję cele do Tabeli Celów

 

Teraz przechodzę do trochę poważniejszego etapu planowania. Wszystkie moje tegoroczne cele wpisuję do specjalnej Tablicy Celów (do pobrania za darmo po zapisaniu się na newsletter), która jest podzielona według pięciu najważniejszych dziedzin życia – pragnień osobistych, relacji z rodziną i przyjaciółmi, zdrowiem, finansami osobistymi, spełnieniem zawodowym.

jak osiągnąć cele

Zapisując je używam zmodyfikowanej metody SMART, by sprawić aby moje cele były: specyficzne, mierzalne, atrakcyjne, realistyczne i terminowe. Cele, które są dobrze określone mają większe prawdopodobieństwo realizacji. Więcej o metodzie SMART możesz przeczytać w tym artykule (Kliknij Tutaj).

Na czym polega moja modyfikacja? Nie ,,smartuję” moich celów do końca, a jedynie określam wstępne ramy czasowe i zapisuję moją motywację. Dopiero w następnym kroku dokładnie określam, w jaki sposób dany cel będę realizował.

 

Rozpisuję każdy cel na działania

 

Każdy mój cel, po wstępnej obróbce SMARTEM, jest przyporządkowany do odpowiedniej karty w Excelu i rozbijany na konkretne działania, które trzeba wykonać, by go zrealizować. Wygląda to mniej więcej w ten sposób:

jak osiągnąć cele

 

Stopniowo wprowadzam cele do mojej codzienności

 

Kiedyś wydawało mi się, że najlepiej będzie jak zacznę realizować wszystkie moje cele jednocześnie.

W tym samym czasie zaczynałem chodzić na basen, zdrowo się odżywiać, biegać i Bóg wie co jeszcze… Na szczęście w porę zauważyłem, że takie działanie jest głupie. Dlaczego? Wytłumaczę Ci na przykładzie:

Wyobraź sobie, że uczysz się żonglowania. Do tej pory umiesz żonglować tylko 3 piłeczkami jednocześnie, a chciałbyś się nauczyć żonglować 7. Czy w takim przypadku weźmiesz dodatkowe 4 piłeczki i zaczniesz od razu nimi podrzucać? Pewnie nie. Zaczniesz dokładać po jednej piłeczce i jak będziesz się czuł pewnie ze zwiększoną ilością to dołożysz kolejną.

Tak samo robię z moimi celami. Zaczynam wprowadzać je swojego życia stopniowo, po kolei według moich priorytetów.

W praktyce wygląda to tak, że z mojej listy celów wybieram dwa cele, na których realizacji się skupię. Po tym jak udało mi się wdrożyć je do swojego życia lub zrealizować, wybieram następne i tak do skutku.

Dwa obrazki wcześniej mogłeś zobaczyć, w jaki sposób zaznaczam swoje cele do zrealizowania. Na tej grafice widać zrealizowany cel zaznaczony na czerwono.

jak osiągnąć cele

Po zrealizowaniu każdego celu świętuje

 

To jest mój punkt hańby. W mojej codziennej praktyce zbyt często zdarza mi się zapomnieć o tym, aby choć na chwilę oderwać się od mojej gonitwy za celami i złapać oddech. Pocieszyć się z moich sukcesów.

Niestety, taki mam charakter, że po zrealizowaniu jednego celu, od razu przechodzę do następnego, nie poświęcając ani chwili na smakowanie wygranej i przemyślenia. Ale sukcesywnie staram się z tym walczyć 🙂

 

Monitoruje postępy i systematycznie (co miesiąc) uzupełniam Tabelę Celów.

 

Moje postępy w realizowaniu celów staram się na bieżąco wpisywać do Tabeli Celów. Co miesiąc, sprawdzam jakie mam wyniki i o ile procent w danym miesiącu przybliżyłem się do osiągnięcia moich celów.

Wygląda to mniej więcej w ten sposób:

jak osiągnąć cel

Takie działanie pomaga mi w łatwy sposób ustalić, jak dobrze mi idzie i czy wykonuję swoje cele zgodnie z harmonogramem.

Dodatkowo szybko mogę sprawdzić, które z moich celów idą mi najbardziej opornie i zastanowić się dlaczego tak się dzieje.

W takich wypadkach sprawdzam czy moja motywacja, by zrealizować dany cel jest dostatecznie silna i jeżeli tak, to zastanawiam się czy dobrze dobrałem do tego celu działania. Jeżeli nie to ten cel poprawiam.

 

Podsumowanie – Jak osiągnąć cele?

 

Tak czytam sobie jeszcze raz opis moich działań i zastanawiam się czy mój sposób realizacji celów nie wyda Ci się zbyt skomplikowany i męczący? Czy będziesz chciał go wykorzystać w praktyce?

Przyznaję, to nie jest tak prosty sposób, jak zwyczajne zapisanie celów na kartce i próba ich realizacji. Ten system jest rozbudowany i spełnia założenia wielu metod, które mają nam pomóc zwiększyć liczbę realizowanych celów.

Dla mnie realizowanie celów czy postanowień noworocznych, to coś więcej niż tylko numerki i statystyki. Chodzi o moje marzenia! A w takich przypadkach nie przebieram w środkach. Moje cele koncentrują się na:

 • tym co chcę w życiu osiągnąć,
 • moim zdrowiu,
 • związkach,
 • bogactwie,
 • czy rozwoju osobistym.

Czyli innymi słowami są czymś co ma w moim życiu olbrzymie znaczenie.

Podejrzewam, że tak samo jest u Ciebie. Dlatego jeżeli do tej pory nie miałeś wyników, które by Cię zadowalały, to szczerze polecam Ci wypróbowanie mojej metody. Najłatwiej Ci to będzie zrobić postępując w następujący sposób:

 1. Stwórz lub ściągnij Tabelę Celów (dostępna bezpłatnie po zapisaniu się na newsletter).

 1. Pobierz ebooka z artykułem ,,Jak osiągnąć cele?” (będzie dostępny za darmo w materiałach razem z Tabelą celów).
 2. Wpisz swoje cele to Tabeli Celów i postępuj według instrukcji zawartych w ebooku.
 3. Jeżeli coś jest niezrozumiałe pytaj. Możesz to zrobić zarówno w komentarzach lub poprzez wiadomość na Facebooku (uwaga link).
 4. Pochwal się jak Ci idzie realizowanie celów 🙂

<<<>>>

 

Jeżeli chcesz w pełni zrozumieć, dlaczego mój schemat realizowania celów jest tak skuteczny, to polecam Ci przeczytać następujące artykuły. Wprowadzą Cię one w tematykę:

 1. Wyznaczanie celów – Metoda S.M.A.R.T.
 2. Wyznaczanie celów – Metoda SMARTER
 3. Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów
 4. Osiągnij swój cel numer 1 w mniej niż 100 dni. Sprawdź jak!
 5. 10 najpopularniejszych celów zamienionych w SMART CELE
 6. Mapa marzeń

Na koniec mam do Ciebie małą prośbę. Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł to proszę udostępnij go lub polub fanpage Marzenia w cele. Dajesz mi tym samym motywację do działania i jednocześnie pomagasz swoim przyjaciołom, którzy mogą być również zainteresowani tą tematyką.