jak pokonać strach

Jak się przełamać i zacząć działać?

Dawno, dawno temu, gdy byłem jeszcze młody i chodziłem jeszcze do liceum, obejrzałem film, który mnie zainspirował.

To nie był jeden z tych filmów, które każą się człowiekowi zastanowić nad swoim życiem, czy który miałby jakiekolwiek przesłanie. Podejrzewam, że nawet nie miał inspirować.

To była komedia. W dodatku amerykańska. O grupie przyjaciół, którzy wyjechali z USA w podróż do Europy. Jak to w życiu bywa, każdy miał inny cel. Po drodze przeżyli sporo przygód i pamiętam, że uśmiałem się do łez. Zwłaszcza na końcówce 🙂

Po obejrzeniu ,,Eurotripa” naszła mnie pewna refleksja – Ja też tak chcę! Ja też chcę zebrać grupę przyjaciół i wyruszyć z nimi w Europę, by przeżywać niesamowite przygody! Oczami wyobraźni widziałem czekające nas wyzwania i to w jaki sposób dzielnie sobie z nimi radzimy. Widziałem podróż, którą będę wspominał przez całe życie…

Niestety, później uderzyła mnie twarda rzeczywistość. Pomyślałem:

Człowieku, Ty masz dopiero 17 lat! Nie poradzisz sobie! Nie masz pojęcia, jak zorganizować taką podróż po Europie . A nawet jeśli jakoś Ci się to uda to:

  • Nie masz pieniędzy.
  • Nie masz doświadczenia.
  • Nie masz grupy przyjaciół.
  • Ba, nawet nie dostaniesz pozwolenia od swoich rodziców – Kiedyś to był dla mnie dosyć istotny problem.

Miałem tysiące wymówek i w tamtym momencie nie widziałem żadnego sensownego rozwiązania. Straciłem wszelką nadzieję i wydawało mi się, że wszystko już przepadło. Że jedyne co mogę zrobić, to sobie pomarzyć.

Wtedy jeszcze nie miałem takiego doświadczenia, jakie mam dzisiaj i nie znałem sposobów, na to by za niewielkie pieniądze podróżować po Europie, więc przez długi czas nic nie robiłem, by zrealizować to marzenie. Wyparła je codzienność.

Czy Ty też zmagasz się ze swoimi wymówkami?

Dzisiaj wierzę w to, że ten kto chce – szuka sposobów, a ten kto nie chce – szuka wymówek. Ale kiedyś myślałem inaczej…

Kiedyś byłem przepełniony wątpliwościami i wymówkami. Nie myślałem o tym, jak mogę coś zrealizować, tylko o tym dlaczego nie mogę tego czegoś zrobić.

Wszystkie moje marzenia przekładałem mityczne ,,jutro”. Na czas, kiedy będę miał idealne warunki i nie będę miał żadnych wymówek.

A jak wiesz, takie warunki w przyrodzie nie istnieją.

Dzień, w którym wszystko się zmieniło

To był bardzo niepozorny wakacyjny dzień. Nic nie zapowiadało, że po tym dniu zacznę patrzeć na świat zupełnie inaczej.

Jak co rano wstałem, zjadłem śniadanie i pojechałem na rower, pomyśleć o czekającej mnie niedługo przygodzie – wraz z moim kolegą mieliśmy zamiar pojechać autostopem na 600-lecie Bitwy po Grunwaldem, a później nad morze.

Byłem mniej więcej w połowie drogi, gdy dostałem fatalnego smsa:

,,Dawid nie mogę z Tobą pojechać. Nie mam pieniędzy, a rodzice mi nie dadzą, bo nie chcą żebym jechał. Sorry, Stary.”

Wiesz, że nawet nie byłem specjalnie zdziwiony? Przyzwyczaiłem się, że na drodze do moich planów i marzeń zawsze pojawia się jakaś przeszkoda, która sprawia, że nie zrealizuję swojego marzenia.

Dalej jechałem raczej w ponurej atmosferze. Bardzo cieszyłem się na myśl o tej podróży i powiedziałem już wszystkim moim znajomym, że jadę autostopem na Grunwald i później nad morze. Myślałem sobie:

Znowu się będą ze mnie śmieli, że dużo mówię o swoim marzeniach, a mało robię, by je rzeczywiście zrealizować. Może i zasługuję na ksywę Marzyciel. W końcu ciągle zatrzymuję się na fazie planowania.

Samobiczowałem się tak jeszcze przez jakiś czas, gdy uświadomiłem sobie, że jestem wkurzony. Wkurzony na życie i na to, że ciągle coś mi nie wychodzi.

Zrozumiałem, że mogę postąpić, jak zawsze i jęczeć, że nie mogę jechać. Wyszukiwać kolejne powody dlaczego coś jest niewykonalne. Ale mogę też zrobić coś innego…

Mogę przecież samemu pojechać! Na przekór wszystkim i wszystkiemu. Pokazać, że się nie boję. Że nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych.

 – Pojadę! Muszę to zrobić! Jak tego nie zrobię, to zawsze będę się zatrzymywał na wymówkach. A nie chcę tego!

I pojechałem. Samemu.

Wymówki masz tylko w głowie

Tamten dzień zapamiętałem jak dzień, w którym wszystko się zmieniło. Jako dzień kiedy przestałem marzyć, a zacząłem działać. Przestałem piętrzyć przed sobą przeszkody i wziąłem sprawy w swoje ręce.

Przestałem szukać wymówek, a zacząłem szukać sposobów, by realizować swoje zamierzenia i wierzcie mi, że od tamtej pory już na niczym się nie zatrzymuję.

Zyskałem pewność siebie i wiarę w to, że zawsze sobie poradzę. Zobaczyłem, że każdy kto chce może spełniać marzenia. Trzeba tylko wykorzystywać nadarzające się okazje i działać. Działać. Działać!

To pozwoliło mi powoli i systematycznie zwiększać moją listę marzeń zrealizowanych i tych, które są jeszcze przede mną.

Jaki to ma związek z moim marzeniem o podróży po Europie?

Z chwilą, gdy zrozumiałem, że wymówki istnieją tylko w mojej głowie i potwierdziłem, to wyjazdem w moją pierwszą samodzielną autostopową podróż uwierzyłem w siebie. Po powrocie nie myślałem już o tym, czy będę mógł wyruszyć na Eurotripa tylko, jak to zrobić.

Miałem dokładnie te same wymówki, co wcześniej, ale tym razem zastanawiałem się jak je obejść i wiedziałem, że nieważne czy będę miał z kim jechać czy nie, to w następne wakacje na pewno pojadę na Eurotripa.

I wiesz co?

Zrobiłem to! Nie tylko udało mi się pojechać na Eurotripa, ale poszukując funduszy znalazłem się w lokalnej telewizji, radiu Eska i gazecie Narew. Chociaż teraz wstydzę się tych wystąpień, to samo doświadczenie było niesamowite i wiele mnie nauczyło.

Jakim człowiekiem chcesz być?

Zawsze będziesz miał wymówki. Nie pozbędziesz się ich.

Zawsze coś będzie stało Ci na drodze i tylko Ty możesz wybrać, czy chcesz tę przeszkodę ominąć czy zawrócić. Wybór należy do Ciebie.

Co wybierasz?

Pzdr,

Dawid