jak spełnić marzenia

Jak zacząć spełniać swoje marzenia? Rusz dupę i działaj!

Jak spełnić marzenia?

Ile ludzi, tyle marzeń. Marzymy o sławie, bogactwie, idealnej sylwetce, sportowym samochodzie czy ogromnej willi, ale co zadziwiające, tylko mały odsetek ludzi, podejmuje jakiekolwiek działanie, by marzenia stały się rzeczywistością. 

Nic dziwnego. 

Żyjemy obecnie w takim pędzie, że pomiędzy pracą i domem, trudno nam znaleźć miejsce na coś więcej. Szef każe nam zrobić dodatkowy projekt na jutro, wykładowca straszy trudnym egzaminem, przyjaciele mówią, że dawno Ciebie nie widzieli. Albo zwyczajnie jesteś zmęczony po 8 godzinach zapieprzania.

A marzenia?

Marzenia nie krzyczą, nie przypominają o sobie i nie są pilne. Dlatego wziąż o nich zapominamy.  Jakby tego wszystkiego było mało, to dochodzą jeszcze wymówki, które całkowicie niszczą naszą wole działania i zmieniania naszego życia. Dlatego jeżeli sami nie będziemy pamiętać o naszych marzeniach, to nikt nam o nich nie przypomni! 

Co więc możesz zrobić, by zacząć wreszcie spełniać swoje marzenia?

,,Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń.”

Wojciech Cejrowski

Sprint czy maraton?

jak spełnić marzenia

Spełnianie marzeń to maraton, a maratonu nie przebiegniesz od tak, z marszu. Musisz zaplanować treningi, kupić odpowiedni sprzęt i regularnie trenować. Inaczej Ci się nie uda. Tak samo jest z marzeniami. Ludzie, którzy traktują spełnianie marzeń jak sprint, często na początku mają potężny zapał do pracy, ale ich motywacja wypala się z prędkością Formuły 1.

Jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to wprowadzaj zmiany stopniowo, ale systematycznie i z planem.

 

 Jak spełnić marzenia?

Krok 1 – O czym marzysz?

Czy gdybym zapytał Cię o Twoje marzenia, to czy byłbyś w stanie odpowiedzieć mi w tej chwili?

Okazuje się, że nie.  Większośc ludzi musi zastanowić się o czym marzy. Doświadczenie na ten temat przeprowadził Bartek Popiel w Krakowie. Ustawił się z kamerą na starówce i zaczął zadawać każdemu przechodniowi jedno proste pytanie: O czym marzysz?

Po chwili zastanowienia i udzieleniu odpowiedzi, Bartek zadawał im kolejne pytanie: A co robisz, by spełnić swoje marzenia? 

Jak myślisz jaka była najczęstsza odpowiedź? Nic. Zupełnie nic. Większość ludzi nic nie robi, by spełnić swoje marzenia. I ten fakt jest dla mnie najbardziej smutny.

Jeśli, jednak znasz swoje marzenia, to gratuluję. Należysz do tej nielicznej garstki osób, które wiedzą czego chcą od życia i wiesz jak spełnić marzenia.

Krok 2 – Podziel Marzenia na duże i małe

W zależności od tego, jak duże jest Twoje marzenie, powinieneś przyjąć odpowiednią taktykę. Przy duzych marzeniach najlepiej ustalać cele pośrednie, które będą dla Ciebie niejako drogowskazem.

Przykład Jeżeli Twoim marzeniem jest napisanie książki, to możesz ten cel podzielić na kilka mniejszych.

jak spełnić marzenia

Krok 3 – Wybierz marzenia, którymi chcesz się zająć w tym roku

Jeżeli jesteś podobny do mnie, to Twoja lista marzeń będzie bardzo długa. Zrobienie ich wszystkich w jednym roku byłoby cudem.

Osobiście, co roku w sierpniu, gdy są jeszcze wakacje i słońce jasno świeci, z mojej listy 100 rzeczy, które trzeba zrobić przed śmiercią,wybieram te marzenia, które chciałbym zrealizować w tym roku. Wpisuję je do mojej Tabeli Marzeń i staram się je zrealizować dzięki krokom.

Krok 4 – Ustal pierwszy krok

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Tak samo spełnianie marzeń, zaczyna się od pierwszej czynności, którą zrobisz, a potem kolejnej i kolejnej. 

Jeżeli marzysz o zwiedzeniu Paryża, to pierwszym krokiem będzie ustalenie możliwej daty i zorientowanie się, ile taki bilet kosztuje.

To ,,urealni” Twoje marzenie i sprawi, że będziesz świadomy tego, co musisz zrobić, by Ci się udało.

Krok 5 – Zacznij działać

Nawet najlepsze i najbardziej złożone plany można wyrzucić do kosza, jeżeli zabraknie działania. Nie musisz codziennie robić przełomowych rzeczy. Wystarczą małe kroczki.

Każde spełnione marzenie, będzie Cię motywowało do większej i bardziej wytężonej pracy i po pewnym czasie zadziała efekt kuli śniegowej.

Krok 6 – Zwiększ swoją skuteczność stosując różne metody

Marzenia pozostające w głowie, to marzenia, które uda Ci się zrealizować tylko przypadkiem. Każdy, kto poważnie myśli o spełnieniu swoich marzeń powinien przekształcić je w zapisane cele.

Jak to zrobić?

Istnieje kilka metod, które pozwalają zamienić marzenia w realne do osiągnięcia cele. Do tych metod należą między innymi:

  1. Jak spełnić marznia? – Metoda S.M.A.R.T.,
  2. Jak spełnić marzenia? – Metoda 5 filarów,
  3. Tworzenie mapy marzeń,
  4. Sekrety tworzenia nawyków.

Krok 7 – Nie poddawaj się

jak spełnić marzenia

Na samym początku spełnianie marzeń idzie naprawdę świetnie.

Masz plan, jesteś pełen zapału i energii, ale w końcu przychodzi czas, kiedy będziesz widział świat w czarnych barwach i wszystko będzie wydawało Ci się niemożliwe lub napotkasz przeszkodę, która będzie trudna do pokonania.

Kiedy już znajdziesz się w dołku, to postaraj się go przetrwać i zrób sobie przerwę. Po powrocie będziesz miał zdwojoną energię do działania.

Takie okresy będą zdarzały Ci się cyklicznie ponieważ życie jest jak sinusoida. Raz jesteś na górze, a raz w dołku.

Jak spełnić marzenia? Czy te kroki naprawdę działają?

Tak!

Jeśli nie wierzysz mi na słowo, to zajrzyj na moją listę marzeń, które udało mi się zrealizować (tutaj). Pokazuję w niej jakie marzenia chciałbym zrealizować oraz zdjęcia, tych marzeń, które już zrealizowałem.

Mam nadzieję, że przekona Cię ona do tego, że niewielkimi krokami, ale codziennie stawianymi, można osiągnąć niesamowite efekty. Bo tak szczerze tyle wystarczy. To uporem, konsekwencją i codziennym działaniem osiągamy spektakularne wyniki, a nie szybkimi strzałami.

Pzdr,

Dawid

P.S. 

Jeżeli jesteś ciekawy, jak ludzie reagowali na eksperyment Bartka Popiela, który pytał przechodniów o to oczym marzą i co robią, by te marzenia spełnić to tutaj masz link 🙂