czytanie książek

Jak znaleźć czas na czytanie książek? 5 sposobów, które pozbawią Cię wymówek

Cześć,

,,Nie mam czasu na czytanie książek”

Zastanawiam się, ile razy w swoim życiu słyszałem te krótkie zdanie i nie dowierzałem własnym uszom – jak można nie mieć czasu na czytanie książek?!

Przecież książki, to największy wynalazek ludzkości! Najlepsza rzecz, jaka może człowieka spotkać! To wstyd przyznawać się publicznie, że dawno nie przeczytało się żadnej książki.

A przynajmniej tak kiedyś myślałem 😛

czytanie książekJednak, ku mojej wiecznej hańbie, zauważyłem, że w przeciągu ostatnich kilku lat, ja też coraz częściej nie mam na ksiażki czasu. Coraz częściej z ogromnym smutkiem mówię:

– Nie mam czasu czytać książek.

Jest to dla mnie o tyle dziwne, że książki zawsze był obecne w moim życiu. Odkąd po raz pierwszy wciągnąłem się w świat magii i czarodziejstwa, w świat Harry-ego Pottera, na moim biurku zawsze leżał stosik książek czekających na przeczytanie.

Czytałem ich tak dużo, że w gimnazjum wyrabiałem średnią mojej klasy i w drugiej klasie zająłem pierwsze miejsce w szkole pod względem liczby wypożyczonych książek. To nie małe osiągnięcie, za które niestety nie dają żadnych dyplomów 🙁

Dlatego widząc moje opłakane czytelnictwo, postanowiłem poszukać sposobów na to, by z powrotem przemycić książki do mojego życia.

Dzisiaj, po wielu próbach mogę się z Tobą podzielić kilkoma skutecznymi sposobami na znalezienie większej ilości czasu na czytanie książek.

#1 Wystarczy 15 minut dziennie

Jak to wystarczy 15 min? Przecież 15 minut, to tyle co nic!

Ha! I tu Cię mam! ;-P

15 minut to rzeczywiście mało czasu i w zależności od Twojej szybkości czytania, to tylko kilka lub kilkanaście stron. Nie mniej, 15 minut jest pewną sztuczką, która ma oszukać nasz mózg.

Jak już zaczniemy czytać i się wciągniemy, to rzadko czytanie skończy się po 15 minutach. Przestaniesz dopiero wtedy, jak już nie będziesz miał wyjścia i będziesz muciał zacząć robić coś innego.

Zaufaj mi, to sprawdzony sposób.

#2 Zacznij z samego rana

Nie wiem jak Ty, ale ja po przebudzeniu lubię jeszcze poleniuchować kilkanaście minut w ciepłym łóżeczku. Robię tak zwłaszcza, podczas tych zimniejszych miesięcy.

Jeżeli Ty też tak masz, to możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast po prostu leżeć i próbować się przebudzić, sięgnij po książkę i zacznij ją czytać. Dzięki temu szybciej zaczniesz sensownie myśleć i przeczytasz więcej, nie tracąc czasu.

Co prawda, gdy czytam pierwsze strony, to jeszcze trochę nie dowidzę, ale to godny polecenia sposób.

#3 Ustaw sobie cel

czytanie książek

Ten sposób jest dla ludzi takich jak ja, czyli takich, którzy uwielbiają wyznaczać sobie cele i zadania do zrobienia, żeby je później skreślić z listy 😛

Jeżeli czytaliście moje artykuły pt ,,Mój cel na…” To tam mogliście zobaczyć to w pełnej krasie.

#4 Umawiaj się ze znajomymi na czytanie danej książki

Publiczna deklaracja to genialny sposób, nie tylko na realizowanie swoich celów, ale także na przeczytanie większej liczby książek.

Jeżeli umówisz się z przyjaciółmi na spotkanie i rozmawianie o danej książce, to znacząco zwiększysz swoje szanse na to, że ją przeczytasz.

Nie ma nic lepszego, od takiej dodatkowej odpowiedzialności, by Cię zmotywować Cię do działania.

#5 Czytaj interesujące książki

Nie musisz czytać książki tylko dlatego, że ktoś Ci ją polecił lub pomoże Ci ona w Twojej karierze. Pomyśl o swoich zainteresowaniach, hobby, czy pasjach i zacznij czytać takie książki.

Sam, zawsze obok jednej książki biznesowej, czytam jedną, która daje mi czystą przyjemność z czytania.

 <<<>>>

To są moje sposoby na rozwiązanie problemu braku czasu na czytanie. Stosuje je wszystkie z powodzeniem i jako rezultat udało mi się z powrotem uczynić książki częścią mojego życia. W końcu:

,,Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…)Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.”

George R.R. Martin

A Ty jakie masz sposoby na czytanie większej liczby książek? Podziel się ze mną i pomóc mi czytać więcej książek!

Jeśli podoba Ci się ten artykuł lub inne na blogu, to pomóż mi walczyć z Facebookiem, który notorycznie ucina mi zasięgi. Kliknij „lubię to”, lub udostępnij artykuł na Facebooku. To będzie dla mnie sygnałem, że to co robię ma sens i Ci w czymś Ci pomaga.

Z góry dzięki,

Dawid