produktywność

Jak podwoić swoją produktywność? 13 sposobów na zwiększenie produktywności

Cześć,

Czy doświadczyłeś kiedyś takiego stanu: jesteś zmotywowany, pełen energii i czujesz, że możesz podbić cały świat. Dzisiaj rozgromisz wszystkie zadania, z którymi męczyłeś się od miesięcy. Ale…

Dopada Cię codzienność i Twoja energia pryska jak bańka mydlana. Wcześniejsza wiara w to, że możesz wszystko, znika bezpowrotnie i tracisz nadzieję, że cokolwiek Ci się uda. A co by było jeżeli mógłbyś to zmienić?

W tym artykule podam Ci 13 sprawdzonych (na sobie) sposobów, które sprawią, że znacznie zwiększysz swoją produktywność.

Część z nich może Ci się wydać sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem, a część tak oczywista, że sam się zdziwisz się dlaczego wcześniej o nich nie pomyślałeś. Ale każdy sposób działa.

 

Zacznij dzień w nocy

 

Wcale nie chodzi o to byś wstawał przed świtem. To na dłuższą metę tylko obniża produktywność. Ten sposób opiera się na czymś innym – na planowaniu. Siadasz wieczorem i…

Rozpoznajesz swoje 3 najważniejsze zadania

Człowiek, który nie wie dokąd biegnie nie przebiegnie mety. No chyba, że przypadkiem.

Tak samo będzie z Tobą, jeżeli nie zidentyfikujesz tego na czym najbardziej Ci zależy. Będziesz robił wszystko jak leci. Bez ładu i składu.

Dlatego zastanów się jakie 3 rzeczy, które mógłbyś zrobić jutro, najbardziej przybliżyłyby Cię do realizacji Twoich celów?

Spróbuj tak zrobić, a zobaczysz jak wielki postęp uda Ci się osiągnąć, stosując tylko tą jedną technikę.

Robisz listę swoich 3 zwycięstw

Co dzisiaj udało Ci się osiągnąć? Z czego jesteś produktywnośćzadowolony lub nawet dumny?

Odpowiedz sobie na te pytania i wypisz przynajmniej 3 rzeczy, które uważasz, za swoją wygraną.

To wcale nie muszą być duże rzeczy. Mogą być też drobne, ale takie za które jesteś prawdziwie wdzięczny, że udało się je osiągnąć.

Skupienie się na 3 wygranych pozwoli Ci założyć odpowiednie filtry percepcyjne, dzięki czemu poprawisz swój nastrój, wzmocnisz swoją pewność siebie oraz będziesz mentalnie nastawiony na osiągnięcie sukcesu.

Jak zrobić taką listę? Wiele osób preferuje osobiste dzienniki. Ja robię swoją listę w Wordzie.

Przygotowuj ubrania na jutro

Każdy kto uprawiał jakiś sport (siłownia, bieganie, sporty walki) wie, jak bardzo wcześniejsze przygotowanie się wpływa na to, czy pójdziemy na trening czy też nie. Niby taka drobnostka, a ma olbrzymi wpływ na to jaką decyzję podejmiemy.

Za każdym razem jak wyjść rano na siłownię, to dzień wcześniej pakuję potrzebne rzeczy. Dzięki temu następnego dnia nawet się nie zastanawiam tylko wychodzę.

W jaki sposób to działa? Im więcej decyzji podejmujesz, by zrobić coś czego nie musisz robić, tym Twoja silna wola jest coraz słabsza i zaczniesz mieć wątpliwości. Dlatego warto ograniczyć liczbę podejmowanych decyzji.

Stwórz swój idealny poranek

 

Tak wiem. Poranki są ciężkie. Rano nic nam się nie chce. Ale to jak będzie wyglądał Twój dzień, zależy głównie od Twoich poranków.

Poranek to taki czas, który pomaga Ci nastawić się odpowiednio psychicznie i fizycznie na cały dzień. Dlatego dobrze jest wykształcić poranne rytuały (klik), które dadzą nam energię na cały dzień. Jak to zrobić?

Zacznij ćwiczyć

Wiele badań udowodniło, że ćwiczenia mają ogromny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. Ale to już pewnie wiesz.

Czego nie wiesz to to, że ćwiczenia sprawiają, że jesteś bardziej zmotywowany do działania, a także wpływają na Twoją pewność siebie.

Nie boisz się wyzwań i śmiało stawiasz im czoła. To powoduje, że osiągasz znacznie lepsze rezultaty. Dlatego codziennie rano wskocz w przygotowane wcześniej ubrania do ćwiczeń i zrób sobie mini-trening.

Jedz jak mistrzowie

produktywność

Po ćwiczeniach przychodzi czas na doładowanie swoich baterii, poprzez zjedzenie odpowiedniego posiłku.

Na pewno słyszałeś, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Pytanie tylko czy robisz coś, by Twoje śniadanie było zdrowe i pożywne? No właśnie.

Byłem w takiej samej sytuacji. Rano nie umiałem się zebrać, by zrobić sobie śniadanie, a co dopiero jeszcze takie, które byłoby zdrowe. Ale zmieniłem to 🙂

Teraz prawie codziennie piję około 0,5l smoothie na śniadanie. Jak dla mnie to najszybszy pomysł na szybkie i maksymalnie zdrowe śniadania.


Zadbaj o produktywność w ciągu dnia

 

Jest pewien sposób, który pozwoli Ci osiągnąć niesamowite efekty, ale jest on bardzo trudny do przeprowadzenia.

Ten sposób oparty na byciu maksymalnie skupionym na jednej rzeczy, którą aktualnie się zajmujesz. Słowem kluczem w tym przypadku jest skupienie, które jest trudne do osiągnięcia.

Żyjemy teraz w czasach, w których umiejętność skupienia się tylko na jednej czynności stała się zapomnianą sztuką. Jesteśmy otoczeni rozpraszaczami na każdym możliwym kroku i co najgorsze dajemy się im rozproszyć.

Masz nową wiadomość? Od razu sprawdzasz kto do Ciebie napisał. Ktoś dzwoni? Natychmiast sprawdzasz kto dzwoni i odbierasz telefon. Znajomy podesłał jakiś śmieszny filmik? Zaraz go włączysz, bo przecież musisz się na chwilę zrelaksować.

I następnie ponownie wdrażasz się do pracy. Musisz na nowo przypomnieć sobie co robisz, w którym momencie jesteś i co jeszcze Ci zostało do zrobienia. Zadanie, które normalnie trwałoby 1 godzinę trwa 1,5 godziny lub jeszcze dłużej.

Dlatego jeżeli chcesz zwiększyć swoją produktywność, to odrzuć wszystko co mogłoby Cię rozproszyć i przysiądź porządnie nad tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Na efekty skupienia nie będziesz musiał długo czekać!

No dobrze, ale jak to zrobić?

Bądź świadom, które zadania są dla Ciebie najważniejsze i dlaczego

W tym punkcie już jesteś do przodu, ponieważ poprzedniej nocy zidentyfikowałeś 3 najważniejsze cele na ten dzień. Teraz, jedyne co musisz zrobić, to pamiętać dlaczego one są dla Ciebie ważne i jakie korzyści osiągniesz pracując nad tymi celami.

Dzięki temu, łatwiej Ci będzie pozostać skupionym na tych celach i masz większe szanse, że uda Ci się je osiągnąć. Twoja produktywność poszybuje pod niebiosa.

Wyłącz powiadomienia

Jeżeli masz deadline i chcesz się w nim wyrobić, to powiadomienia na pewno Ci w tym przeszkodzą, dlatego wyłącz je wszystkie!

Jeżeli nie chcesz wyłamać się ze stanu koncentracji i skupienia, to nie możesz mieć czegoś co w każdej chwili może odciągnąć Twoją uwagę.

Wycisz telefon

Działa podobnie jak wyłączenie powiadomień. Po wyłączeniu telefonu, nic nie rozproszy Twojej uwagi i będziesz mógł pracować znacznie wydajniej.

Bądź asertywny i naucz się mówić nie

Jeżeli chcesz działać na największych obrotach, to zdecydowanie musisz się nauczyć asertywnej postawy i mówienia ‘’nie’’.

Pomyśl o tym w ten sposób: Zawsze gdy się zgadzasz na prośby innych ludzi, to mówisz nie rzeczom, które są ważne dla Ciebie. Mówiąc ‘’tak’’ innym, mówisz ‘’nie’’ sobie.

Czy to znaczy, że masz już zawsze wszystkim odmawiać? Oczywiście, że nie.

Ja mam taką zasadę, że nigdy nie mówię ‘’tak’’ natychmiast. Zawsze daje sobie chwilę, by sprawdzić czy rzeczywiście mogę to zrobić. Takie zachowanie jest dobre z kilku powodów.

Nie mówisz bezpośrednio ‘’nie’’ i szanujesz swój czas. Nawet, jeżeli odmówisz pomocy, to ta osoba będzie wiedziała, że rzeczywiście rozważyłeś jej prośbę, ale nie masz czasu.

Nie przerywaj dopóki nie będziesz potrzebował zrobić sobie przerwy

To jest bardzo ważny punkt. Pracuj nad danym zadaniem, tak długo jak jesteś w stanie pracować efektywnie. To właśnie temu, służy wyciszenie telefonu, wyłączenie powiadomień i ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Ciągła praca sprawi, że zrealizujesz dane zadanie znacznie, ale to znacznie szybciej.

Kiedy zrobić przerwę? To już zależy od Ciebie. Ja zwykle robię sobie przerwę po około godzinie lub jeżeli bardzo dobrze mi się pracuje to siedzę, aż dopadnie mnie zmęczenie.

Po co to wszystko?

Te sposoby są dla ludzi, którzy chcą pracować mądrzej. Mają za zadanie skoncentrować Twoją uwagę na tu i teraz, co bezpośrednio przełoży się na to, że wszystkie swoje zadania będziesz wykonywał sprawniej i szybciej. A czas to bardzo cenne aktywo.

A jakie są Twoje metody na to by zwiększyć swoją produktywność? Koniecznie napisz mi o nich w komentarzu. Lubię uczyć się nowych rzeczy 🙂