jak żyć

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie

W tym tygodniu skończyłem 25 lat. To okrągła data, która wprawiła mnie w refleksje na temat tych lat, które ma się już za sobą oraz zmusza do zastanowienia się nad tym, jak żyć dalej. 

Spojrzałem na siebie trochę z szerszej, niż dotychczas perspektywy i chociaż może zabrzmi to nieskromnie, jestem naprawdę dumny ze swoich wyborów oraz z tego kim jestem. Oczywiście, mam swoje wady (np. zbyt mocno wybujałe ego :-D), ale generalnie lubię siebie oraz akceptuję takiego, jakim jestem – ze wszystkimi słabościami i upośledzeniami!

W tym wpisie chciałbym podzielić się z Wami moimi 25 refleksjami na temat tego jak żyć i być szczęśliwym. Dajcie znać co myślicie!

#1 Łam ustalone zasady…

Może niektórych rozczaruję, ale nie chodzi mi o łamianie prawa. Myślę, raczej o odrzucaniu narzuconego porządku, czy statusu quo. Wiele przełomowych odkryć czy przemian zadziało się właśnie dlatego, że ktoś myślał inaczej.

Zaczynając od Kopernika, który ,,Wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię”, Krzysztofa Kolumba, który odkrył ,,Indie” bo wierzył, że Ziemia jest okrągła, a kończąc na braciach Wright, którzy wbrew wszystkim przeciwnością stworzyli pierwszy samolot.

Widać to nawet patrząc na nasze czasy:

Airbnb jest największą siecią hoteli na świecie, a nie ma żadnego hotelu na własność. Uber na podobnej zasadzie jest największą korporacją taksówkarską. Google stworzyło wyszukiwarkę internetową i na bazie jej stworzyli jedną z największych korporacji na świecie.

Jeżeli chcesz dokonać czegoś rewolucyjnego nie możesz działać jak wszyscy. Musisz być… inny.

Jak pokonać strach i zacząć spełniać marzenia. (Uwaga link)

#2 …ale nie swoje

O ile nie mam problemów, by łamać zasady narzucone mi przez społeczeństwo, o tyle swoich zasad – nie łamię. Jeżeli coś sobie postanowię i moje sumienie mówi mi, że powinien się tego czegoś trzymać, to będę tak postępował. Nawet jeżeli bardzo utrudni mi to życie.

Myślę, ż to wpływa na to jak podchodzę do siebie i na wewnętrzny szacunek, który czuję.

#3 Uśmiechaj się

Uśmiech towarzyszy mi zawsze i wszędzie. Jestem pozytywną osobą i wierzę bardzo mocno w moc uśmiechu. Uśmiechając się nie tylko poprawiamy sobie nastrój i zwiększamy ilość endorfin w naszym organizmie, ale także dzięki neuronom lustrzanym, poprawiamy nastrój innym, którzy uśmiechają się do nas.

Uśmiech często ratował mnie w trudnych sytuacjach i zawsze byłem milej traktowany, czy to w restauracjach czy w urzędach. Uśmiech otwiera wiele drzwi, więc postaraj się go wykorzystać!

#4 Naucz się angielskiego

Bardzo dobra znajomość angielskiego pozwoliła mi doświadczyć wiele niesamowitych rzeczy i baaaaaaaaaaaaardzo ułatwiła mi życie.

Angielski przydaje się:

 • W podróżach – standardowe pytania o informacje niezbędne każdemu podróznikowi o to, co warto zobaczyć w danym mieście lub gdzie zjeść (moje ulubione dwa pytania).
 • W rozmowach z innymi kulturami – dzięki niemu odbyłem mnóstwo inspirujących rozmów m.in. z mnichem buddyjskim o życiu, religiach i filozofii.
 • Przy słuchaniu podcastów – większość interesujących mnie podcastów jest po angielsku. Bez tego języka nigdy nie nauczyłbym się tak wiele o blogowaniu, marketingu internetowym, zdrowiu czy finansach osobistych.
 • Przy szkoleniach – znając angielski masz do dyspozycji dużo większą pulę szkoleń na dowolny interesujący Cię temat. Często nawet są darmowe.
 • W pracy – w praktycznie każdej pracy wymaga się znajomości języka angielskiego. To ważna umiejętność i dzięki niej możesz mieć wyższe wynagrodzenie.

Przekonałem Cię do nauki angielskiego? Jeżeli nie, to wyjedź przynajmniej raz na jakiegoś Eurotripa, a wrócisz pełen zapału do nauki!

#5 Bądź odważny

Życie jest za krótkie, by się wszystkiego bać. W swoim życiu miałem wiele momentów, w których czułem strach i zwątpienie. Wydawało mi się, że

 • jestem za słaby,
 • sobie nie poradzę,
 • poprzeczka jest ustawiona za wysoka,
 • że nie mam zielonego pojęcia jak coś zrobić.

W takich momentach zawsze próbowałem wykrzesać w sobie iskrę odwagi, by zrobić ten pierwszy krok. Dalej już sobie radziłem.

#6 Porażki to naturalna część sukcesu

Nie zliczę, ile razy coś mi się w życiu nie udało. Czasami to były małe potknięcia, z których szybko się podnosiłem, a czasami porażka potrafiła mnie przytłoczyć i sprawić żebym wył z frustracji. Zwłaszcza, jeśli byłem blisko upragnionego celu.

Na szczęście jestem uparty. Baaaardzo uparty. Tak uparty, jak tylko możecie sobie to wyobrazić. Dlatego walczę.

Jak to powiedział Thomas Edison:

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.

#7 Pielęgnuj swoje wewnętrzne dziecko

Przyznaję się bez bicia, że to jedna z najbardziej lubianych przeze mnie cech. Wiele osób mi mówi, że jestem naiwny i zbyt idealistyczny. Jak dziecko.

Może to i prawda. Tyle, że wiecie co? 

To dzieci mają odpowiednie nastawienie do świata. To one:

 • nieustannie są czegoś ciekawe, chcą doświadczać, poznawać i smakować.
 • zastanawiają się, dlaczego niebo jest niebieskie i w jaki sposób samoloty mogą latać.
 • marzą i chcą swoje marzenia spełniać.

Dlatego chcę pielęgnować w sobie takie wewnętrzne dziecko. Być ciekawym świata, żyć chwilą, mieć otwarty umysł i wierzyć, że wszystko jest możliwe.

#8 Skup się na jednej rzeczy

W naszych zajętych czasach często można usłyszeć, że powinniśmy ,,multitaskingować”, czyli wykonywać wiele czynności naraz. Tymczasem, jeżeli chcesz wykonywać swoje zadania naprawdę efektywnie to skup się tylko na jednej rzeczy.

O tym jak i dlaczego warto to zrobić, napisał Gary Keller w genialnej książce ,,Jedna rzecz”. To jedna z lepszych książek o produktywności jakie przeczytałem i polecam Ci ją z całego serca.

#9 Zacznij pić smoothie

Jeżeli miałbym wymienić tylko jeden zdrowy nawyk, który koniecznie powinniście spróbować to właśnie ten. Dlaczego?

Smoothie jest łatwym i szybkim sposobem na wkomponowania ogromnej ilości warzyw, owoców i wszelkiej maści zieleniny do swojej codziennej diety. Pity regularnie smoothie pomaga Ci dostarczyć odpowiednią ilość niezbędnych witamin i mikroelementów, których Twoje ciało potrzebuje. 
W dodatku robi się je dosłownie w 5 minut! Jeżeli dalej masz wątpliwości to przeczytaj artykuły:

#10 Spełniaj swoje marzenia

Marzenia nie krzyczą, nie przypominają o sobie i nie są pilne i wziąż o nich zapominamy.  Do tego dochodzą jeszcze wymówki, które całkowicie niszczą naszą wole działania i zmieniania naszego życia. Dlatego jeżeli sami nie będziemy pamiętać o naszych marzeniach, to nikt nam o nich nie przypomni! 

Co więc możesz zrobić, by zacząć wreszcie spełniać swoje marzenia?

Jak żyć? – kolejne części


Tak wiem, obiecałem Wam 25 rad, a dałem tylko 10. Nie doceniłem swojego gadulstwa i nie miałem pojęcia, że z tego artykułu zrobi się taka duża kobyła. Ale nie martwcie się reszta już jest w innych artykułach, które znajdziesz niżej 🙂

Jak żyć 25 porad na niesamowite życie cz. II

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. III

Jesteś: na: Jak żyć 25 porad na niesamowite życie cz. I