mapa marzeń

Mapa marzeń

Mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i celów na najbliższy okres. Buduje się ją na tzw. siatce bagua – metodzie feng shui. Bagua to kwadrat podzielony na 9 równych pól. Każde pole zapełniasz graficznymi symbolami swoich marzeń w różnych obszarach swojego życia (podział poniżej). Tworząc taką mapę, możesz wykorzystać dowolną technikę: rysowanie, malowanie, wyklejanie, kolaż, grafika komputerowa.

 

Czego będziesz potrzebowała przy tworzeniu Mapy marzeń?

 

Przygotuj: karton lub duży arkusz papieru, kredki, mazaki, klej, taśmę klejącą, kolorowe gazety, papier kolorowy, bibułę, brokaty, wstążki, kamyczki – co tylko chcesz, by zbudować wyjątkową mapę Twoich marzeń. Mapę możesz także przygotować w dowolnym programie komputerowym, a następnie wydrukować i powiesić – wybór należy do Ciebie.

To, co ważne podczas tworzenia Mapy marzeń:

  1. Rysuj i wybieraj te zdjęcia, które pozytywnie Cię nastrajają, które wywołują w Tobie rozluźnienie i które sprawiają Ci radość; kieruj się intuicją;
  2. Jeśli jakiś głos w Twojej głowie powie: „Nie potrafisz rysować”, „To, co stworzysz, będzie niedoskonałe” – przegoń go natychmiast. To ma być Twoja reprezentacja i nie musi wyglądać perfekcyjnie. Ważne, abyś wiedziała, co chcesz przekazać.
  3. W sferze marzeń kieruj się swoimi pragnieniami, a nie oczekiwaniami innych. To mają być Twoje marzenia, a nie rodziców czy męża.
  4. Wybierając i przyklejając zdjęcia, zwracaj uwagę na szczegóły, czy wszystko Ci w nich pasuje, czy czujesz symbolikę obrazu, jego przekaz np.: sceneria, gesty, wyraz twarzy ludzi, ich wzajemne ustawienie itp.
 

Przykładowa Mapa marzeń

 

JA, zdrowie, samopoczucie – najważniejszy kwadrat i od niego zaczynamy przygotowywanie naszej mapy marzeń. Wklej zdjęcie, na którym podobasz się sobie najbardziej, na którym jesteś radosna, zadowolona, zrelaksowana. Następnie dorysuj, doklej wszystko, co chcesz osiągnąć w zakresie zdrowia i witalności, np: zdrowe posiłki, zbilansowana dieta, wysportowana figura.

Bogactwo, pieniądze – w tym kwadracie oprócz worków z pieniędzmi, złota czy dolarów, dorzuć także rzeczy, na które chcesz przeznaczyć pieniądze. Może nowy rower? Rolki? Piękna torebka? Samochód? Specjalistyczne szkolenie? Złota rybka? 🙂

Sława, mądrość – to miejsce na wklejenie Twojego idola, dziedziny, którą się zajmujesz np. jeśli jesteś lekarzem, zdjęcie medycznego autorytetu; jeśli jesteś związana z gastronomią – autorytet kulinarny. To także miejsce na symbol mądrości. Co to znaczy dla Ciebie być specjalistą w swojej dziedzinie?

Związek, miłość – wszystko, co romantyczne, ciepłe, co kojarzy Ci się z dobrym związkiem, ze zdrową relacją partnerską, ale także relacją intymną. Mogą znaleźć się tu symbole miłości lub zdjęcia dwóch osób, w czułym geście. Ważne, by ten obraz odzwierciedlał Twoje pragnienie.

Rodzice, autorytety – ten kwadrat symbolizuje nasze pochodzenie, rodziców, którzy nas wychowali, autorytety, na których wzorowaliśmy się. Warto zadać sobie tutaj pytanie o relacje z naszymi korzeniami, co nam dały, co możemy od nich jeszcze wziąć, co możemy im oddać, a co możemy przekazać dalej.

Dzieci, hobby – tu rodzą się nie tylko dzieci, ale także pomysły. Jeśli planujesz dziecko, możesz wkleić zdjęcie bobasa z rodzicami. Jeśli nie, skup się na rozrywce, zabawie (koncerty, spotkania literackie, skok na bungee). Jakie są Twoje marzenia dotyczące czasu wolnego?

Wiedza, nauka – nauka wiąże się nie tylko z kursami, książkami, kolejnymi studiami. Może dotyczyć także nauki jazdy na łyżwach, pieczenia tortów, kursu wspinaczkowego czy szydełkowania. Ten obszar dedykowany jest na poszerzanie Twojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Narysuj, wklej elementy, które symbolizują tę sferę życia.

Praca, kariera – co chcesz osiągnąć w obszarze zawodowym? Jaki jest Twój punkt docelowy? Czego będziesz potrzebować, by móc się realizować zawodowo? Co dla Ciebie znaczy słowo kariera? Jak widzisz jej przebieg? Poszukaj obrazów, które inspirują Cię w tym obszarze i odpowiadają na najważniejsze dla Ciebie kwestie.

Przyjaciele, podróże – ten kwadrat zarezerwowany jest na marzenia dotyczące podróży dalekich i bliskich, miejsc, które chcesz zobaczyć, zwiedzić, poczuć – umieść tu zdjęcia konkretnych miejsc, mapy, globusu. W kwestii przyjaciół – tu mogą pojawić się zarówno osoby, jak i zwierzęta – lepiej Ci będzie pracować ze słowem „moje oczekiwania/moja deklaracja” dotycząca wzajemnej inspiracji, wsparcia, większej ilości wspólnie spędzonego czasu.

 

Mapa marzeń – czy działa?

 

Mapa marzeń pomoże Ci ustalić, o czym tak naprawdę marzysz i zmotywuje Cię do działania. Dodatkowo, jeżeli powiesisz ją gdzieś na widoku, będzie stale przypominać Ci o Twoich marzeniach, dzięki temu szybciej je zrealizujesz.

Sam swoją mapę marzeń powiesiłem na przeciwko łóżka, dzięki temu codziennie budzę się oraz kładę spać z widokiem na moje marzenia. Codzienność nie wypiera moich chęci i sporo marzeń jest już za mną. W tym artykule możesz zobaczyć moje spełnione marzenia: Moje spełnione marzenia.

Wpis został napisany przez Anię z bloga studio rozwoju.