mapa marzeń

Mapa marzeń

Mapa marzeń

Z początkiem każdego roku decydujemy o tym, co zmienimy w naszym życiu, jacy się staniemy, co osiągniemy i z czego zrezygnujemy w ciągu najbliższych 365 dni. Często kończy się na postanowieniach, które żyją zaledwie kilka/kilkanaście dni, dopóki przy pierwszym niepowodzeniu nie dojdziemy do wniosku, że „życie ma się jedno, a co mi tam – zacznę innym razem!”.

I o ile z niezwykłą łatwością potrafimy zrezygnować z realizacji noworocznych decyzji, o tyle – mam wrażenie – trudno byłoby nam zrezygnować ze spełniania marzeń.

A początek roku to idealny moment na stworzenie czegoś takiego jak mapa marzeń, zwanej także MAPĄ SKARBÓWBrzmi zachęcająco, prawda?

Najprościej rzecz ujmując, mapa marzeń to wizualne przedstawienie naszych planów i marzeń na najbliższy okres. Technika dowolna: rysowanie, malowanie, wyklejanie, kolaż.

Mapę marzeń buduje się na tzw. siatce bagua – metodzie feng shui. Bagua to kwadrat podzielony na 9 równych pół. Każde z pól obrazuje konkretne wartości i każde z pól zapełniasz graficznymi symbolami swoich pragnień.

Przygotuj: karton lub duży arkusz papieru, kredki, mazaki, klej, taśmę klejącą, kolorowe gazety, papier kolorowy, bibułę, brokaty, wstążki, kamyczki – i co tylko chcesz, by zbudować wyjątkową mapę Twoich marzeń.

Mapę możesz także przygotować mapę w dowolnym programie komputerowym, a następnie wydrukować i powiesić – wybór należy do Ciebie.

To, co ważne podczas tworzenia mapy marzeń:

  • rysuj i wybieraj te zdjęcia, które pozytywnie Cię nastrajają, które wywołują w Tobie rozluźnienie i które sprawiają Ci radość; kieruj się intuicją;
  • jeśli jakiś głos w Twojej głowie lub za uchem powie: „Nie potrafisz rysować”, „To, co stworzysz, będzie niedoskonałe” – przegoń go natychmiast. Mapa, która stworzysz, będzie doskonała, bo Twoje marzenia są doskonałe.
  • jeśli ktoś Ci podpowiada “narysuj narty” a Ty chcesz nauczyć się jeździć na snowboardzie, narysuj snowboard! W sferze marzeń kieruj się swoimi pragnieniami a nie oczekiwaniami innych,
  • wybierając i przyklejając zdjęcia zwracaj uwagę na szczegóły, czy wszystko Ci w nich pasuje, czy czujesz symbolikę obrazu, jego przekaz np.: sceneria, gesty, wyraz twarzy ludzi, ich wzajemne ustawienie itp.

Przykłady jak można zobrazować poszczególne wartości:

JA, zdrowie, samopoczucie – najważniejszy kwadrat i od niego zaczynamy przygotowywanie naszej mapy marzeń. Najlepiej wklej swoje zdjęcie, na którym podobasz się sobie najbardziej, na którym jesteś radosny, zadowolony, zrelaksowany. Następnie dorysuj, doklej wszystko co chcesz osiągnąć w zakresie zdrowia, witalności np: zdrowie posiłki, zdrowa i wysportowana figura i twojego samopoczucia – jakie odczucia chce by przeważały.

Bogactwo, pieniądze – nie wyklejaj tu tylko zdjęcia z wielkim workiem pieniędzy czy grafikę z banknotem. Tu chodzi o to, na co chcesz przeznaczyć pieniądze – nowy rower? rolki? piękna torebka? samochód? specjalistyczne szkolenie? złota rybka? 🙂

Sława, mądrość – to miejsce na wklejenie Twojego idola dziedziny, którą się zajmujesz np. jeśli jesteś lekarzem, zdjęcie medycznego autorytetu; jeśli związany jesteś z gastronomią – autorytet kulinarny. Dodatkowo to także miejsce na symbol mądrości. Co to znaczy dla Ciebie być mądrym w swojej dziedzinie?

Związek, miłość – wszystko co romantyczne, ciepłe, przesłodzone, to co kojarzy Ci się z dobrym związkiem, ze zdrową relacją partnerską, ale także relacją intymną. Mogą znaleźć się tu symbole miłości lub zdjęcia dwóch osób, w czułym geście. Ważne by ten obraz odzwierciedlał Twoje pragnienie.

Rodzice, autorytety – ten kwadrat symbolizuje nasze pochodzenie, rodzice, kórzy nas wychowali, autorytety, na których wzorowaliśmy się. Warto zadać sobie tutaj pytanie o relacje z naszymi korzeniami, co nam dały, co możemy od nich jeszcze wziąć, co możemy im oddać, a co możemy przekazać dalej.

Dzieci, hobby – kreatywność, to wartość tej części mapy marzeń. Tu rodzą się nie tylko dzieci ale także pomysły. Jeśli planujesz dziecko możesz wkleić zdjęcie bobasa z rodzicami. Jeśli nie, skup się na rozrywce, zabawie (koncerty, spotkania literackie, skok na bungee). Jakie są Twoje marzenia dotyczące czasu wolnego?

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Cykl artykułów ,,Jak spełnić marzenia?”

Ten artykuł jest częścią cyklu ,,Jak spełnić marzenia?”. Artykuły możesz czytać niezależnie od siebie ponieważ dotyczą różnych obszarów, ale jeśli chcesz osiągnąć najlepsze rezultaty to zalecam Ci zacząć od pierwszego artykułu. Na cykl ,,Jak spełnić marzenia?” składają się:

1. Jak zacząć spełniać swoje marzenia? Poznaj 7 kroków, dzięki którym Ci się to uda!

2. 7 wymówek, przez które nie spełniasz swoich marzeń. A jaką masz Ty?

3. Jak pokonałem strach i zacząłem spełniać marzenia

4. Jak wyznaczać cele? – Metoda S.M.A.R.T.

5. Jak wyznaczać cele? – Metoda 5 filarów

6. Mapa marzeń – Jak stworzyć?

7. Czy można zrealizować marzenia? O tym dlaczego wierzę, że tak…

8. Jak zebrać pieniądze na marzenia? Kilka praktycznych sposobów

Kolejne artykuły będą pojawiały się systematycznie. Jestem pewien, że dzięki nim uda Ci się spełnić wszystkie Twoje marzenia!

[/su_note]

Wiedza, nauka – nauka wiąże się nie tylko z kursami, książkami, kolejnymi studiami. Może dotyczyć także nauki  jazdy na łyżwach, pieczenia tortów, układania kwiatów czy szydełkowania. Ten obszar dedykowany jest na poszerzanie Twojej wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności. Narysuj, wklej elementy, które symbolizują te elementy.

Praca, kariera – co chcesz osiągnąć w obszarze zawodowym? jaki jest Twój punkt docelowy? czego będziesz potrzebować, by móc się realizować zawodowo? co dla Ciebie znaczy słowo kariera? jak widzisz przebieg swojej kariery? Poszukaj obrazów, które inspirują Cię w tym obszarze i dają odpowiedź na najważniejsze dla Ciebie kwestie.

Przyjaciele, podróże – ten kwadrat zarezerwowany jest na marzenia dotyczące podróży dalekich i bliskich, miejsc, które chcesz zobaczyć, zwiedzić, poczuć – umieść tu zdjęcia konkretnych miejsc, mapy, globusu. W kwestii przyjaciół – tu mogą pojawić się zarówno osoby, jak i zwierzęta – lepiej Ci będzie pracować ze słowem “moje oczekiwania/moja deklaracja” dotycząca wzajemnej inspiracji, wsparcia, większej ilości wspólnie spędzonego czasu.

<<<>>>

Mapa marzeń – czy działa?

W moim przypadku tak. Taka mapa marzeń stale przypomina mi o tym żeby działać. Codziennośc nie wypiera moich chęci i myslę, że tych marzeń udało mi się już całkiem sporo zrealizować. Zresztą przekonajcie się sami wycztarczy, że klikniecie tutaj.

Wykonaną mapę powieś w widocznym miejscu, by przypominała Ci, jaką umowę dotyczącą Twoich marzeń właśnie ze sobą zawarłeś.

Wpis został napisany przez Anię z bloga studio rozwoju.