napisać pracę licencjacką

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką którą obronisz na 5?

 Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Siedzisz przed komputerem i robisz wszystko poza pisaniem pracy licencjackiej? Chciałbyś wreszcie ją napisać i mieć ją z głowy? To mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i jeszcze gorszą.

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama. Nawet, jak bardzo będziesz tego chciał 🙂

Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy.

Nie bardzo Cię pocieszyłem, co? Nie martw się! Mam plan, który pomoże Ci napisać pracę licencjacką szybko, sprawnie i co najważniejsze bez większych poprawek ze strony promotora.

Ten plan opiera się na sztuczkach, stosowanych przez zawodowych pisarzy, które pomagają w efektywnej pracy. Dzięki nim sam napisałem moje prace magisterskie, po 80 stron każda, w niecałe dwa tygodnie.

To jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką?

 

#1 Pogrupuj zadania

Praca licencjacka to projekt, na który składa się wiele różnego rodzaju czynności. Chcesz zacząć ją pisać szybko i sprawnie? To pogrupuj sobie zadania. np. na:

  1. Poszukiwanie źródeł i zaznaczanie stron w książkach.
  2. Pisanie.
  3. Edytowanie.
  4. Dostosowywanie pracy do uwag promotora.

Przy każdej z powżyszych czynności wykorzystujesz inną część mózgu. Np. pisanie i edytowanie wzajemnie się wyklucza. Przy pisaniu myślisz kreatywne i wykorzystujesz swoją prawą półkulę, a przy edytowaniu uaktywnia się krytyczne myślenie i lewa pólkula.

Ograniczenie tego co robisz tylko do jednej grupy czynności sprawi, że nie będziesz marnował czasu na nieustanne wdrażanie się i przeskakiwanie między różnymi rzeczami.

#2 Przygotuj wcześniej materiały

Istotną częścią tego punktu jest konspekt, w którym masz już wypisane rozdziały i podrozdziały. Idziesz z nim do biblioteki, wypożyczasz odpowiednie książki i dopasowujesz je do swoich rozdziałów.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Przykład

Rozdział II Metodologia Customer Development

2.1. Czym jest Customer Development

  • 98 – 104, Podręcznik budowy startupów.
  • 17 – 20, Lean startup.

2.2. Czteroetapowy proces funkcjonowania startupów

  • 23 – 27, Podręcznik budowy startupów.
  • 45 – 46, Podręcznik budowy startupów.
  • 1 – 3, Raport Startup Poland

[/su_note]

Im więcej uda Ci się dopasować stron do rozdziałów, tym szybciej i sprawniej napiszesz swoją pracę. Przed rozpoczęciem pisania mojej pracy miałem dopasowane jakieś 80% rozdziałów do literatury, dlatego mogłem skupić
się tylko na pisaniu i wyglądałem, jak kot na tym obrazku:

#3 Pracuj na dwa ekrany

Na jednym komputerze masz książkę na podstawie, której piszesz rozdział, a na drugim otwartego Worda z pracą. I piszesz!

Nie przeskakujesz z książki, czy z przeglądarki lub ebooka na
na pisanie. Pisanie jest szybkie, przyjemne i nie zastanawiasz się, co chwila, gdzie jesteś i o czym właściwie pisałeś. Piszesz efektywnie.

napisać pracę licencjacką

#4 Rywalizuj

Chcesz napisać pracę licencjacką szybciej? To poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej stron niż Ty (około 5-10). Nie może mieć za dużo, ponieważ się zniechęcisz, ale też nie za mało, bo z łatwością go wyprzedzisz i stracisz motywację.

Ścigając się z kimś innym, zawsze będziesz sprawdzany czy piszesz i jakie są Twoje postępy. To motywuje do działania i sprawia, że chcesz napisać jak najwięcej.

Pisząc pracę licencjacką ścigałem się z kilkoma różnymi osobami. Każdego w końcu wyprzedzałem i musiałem ich zmieniać, ale mała rywalizacja mocno mnie zmotywowała 🙂

#5 Pamiętaj o jakościowych przerwach

Nie pracuj nieustannie, tylko co 40 – 60 minut wstań rozprostować kości, zrobić sobie herbatę oraz przygotować przekąski. Człowiek ma ograniczone okienko skupienia i żebypracować wydajnie musisz robić sobie przerwy.

Dla mnie najlepszymi przekąskami są orzechy. Dostarczają one mnóstwo energii, są lekkie na żoładku, ich chrupanie mnie relaksuje oraz co najlepsze, po orzechach długo nie chce mi się jeść 😉

#6 Wycisz telefon!!!

Nic tak nie rozprasza, jak dzwoniący telefon, messenger, instagram czy inne dźwięki z smartfonowych aplikacji. Dlatego wiesz co musisz zrobić, prawda?

Wiem, że to trudne. Wiem, że to bolesne. Ale konieczne.

Zawsze, gdy siadałem do pisania pracy, to wyciszałem swój telefon i go chowałem. Po jakimś czasie zapominałem o nim i spokojnie zajmowałem się pracą.

Myślę, że przez 2-3 godzinki ludzie poradzą sobie bez Ciebie i przeżyją jakąś tę dramatyczną sytuację.

 Jak napisać pracę licencjacką ? – Podsumowanie

 

To moje kilka sposobów na to by szybko i efektywnie napisać pracę licencjacką. Wykorzystaj je, by napisać swoją pracę, a zobaczysz, że przyjdzie pójdzie Ci znacznie łatwiej i będziesz pracował w dużo szybszym tempie.

Masz jakieś swoje sposoby na to jak napisać pracę licencjacką? Podziel się nimi ze mną w komentarzach. Myślę, że przydadzą się wszystkim studentom, którzy będą ten artykuł czytali.

Dzięki!

Pzdr,

Dawid