napisać pracę licencjacką

Jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką którą obronisz na 5?

 Jak napisać pracę licencjacką i magisterską?

Siedzisz przed komputerem, wpatrujesz się w białą kartkę worda i nie wiesz od czego zacząć? A może robisz wszystko poza pisaniem pracy licencjackiej? Chciałbyś wreszcie ją napisać i mieć ją z głowy? To mam dla Ciebie dwie wiadomości – złą i jeszcze gorszą.

Zła wiadomość: Praca licencjacka czy magisterska nie napisze się sama.

Bardzo zła wiadomość: Czeka Cię dużo pracy.

Nie pocieszyłem Cię za bardzo, co? Nie martw się! Mam plan, który pomoże Ci napisać pracę licencjacką szybko, sprawnie i co najważniejsze bez większych poprawek ze strony promotora. Ten plan opiera się na sztuczkach, stosowanych przez zawodowych pisarzy, które pomagają w efektywnej pracy. Dzięki nim, sam napisałem moje prace magisterskie, po 80 stron każda, w niecałe dwa tygodnie.

 

To jak szybko i sprawnie napisać pracę licencjacką?

 

#1 Zajmij się tylko jednym typem zadań

 

Praca licencjacka to projekt, który wymaga wielu różnych rodzajów działań do skończenia. Te działania to:

  1. Poszukiwanie źródeł i zaznaczanie stron w książkach.
  2. Pisanie.
  3. Edytowanie.
  4. Dostosowywanie pracy do uwag promotora.

Chcesz zacząć pisać swoją pracę szybko i sprawnie? To jednym z tricków zawodowych pisarzy jest zajmowanie się tylko jedną grupą zadań. Jak piszesz, to tylko piszesz, nie edytujesz i nie szukasz źródeł. Dlaczego tak?

Przy każdej z powyższych czynności wykorzystujesz inną część mózgu. Np. pisanie i edytowanie wzajemnie się wyklucza, ponieważ przy pisaniu myślisz kreatywne i wykorzystujesz swoją prawą półkulę, a przy edytowaniu, uaktywnia się krytyczne myślenie i lewa półkula.

Ograniczenie się do jednego typu zadań sprawi, że będziesz bardziej skupiony. Nie będziesz marnował czasu na nieustanne wdrażanie się i przeskakiwanie między różnymi działaniami.

 

#2 Przygotuj wcześniej materiały

 

Istotną częścią w tym punkcie jest konspekt, w którym masz już wypisane rozdziały i podrozdziały. Idziesz z nim do biblioteki, wypożyczasz odpowiednie książki i dopasowujesz je do swoich rozdziałów.

Rozdział II Metodologia Customer Development 2.1. Czym jest Customer Development

  • 98 – 104, Podręcznik budowy startupów.
  • 17 – 20, Lean startup.
2.2. Czteroetapowy proces funkcjonowania startupów
  • 23 – 27, Podręcznik budowy startupów.

Im więcej stron uda Ci się dopasować do rozdziałów, tym szybciej i sprawniej napiszesz swoją pracę. Przed rozpoczęciem pisania mojej pracy miałem dopasowane jakieś 80% rozdziałów do literatury, dlatego wystarczyło skupić się tylko na pisaniu i wyglądałem, jak kot na tym obrazku:

#3 Pracuj na kilka ekranów

 

Na jednym monitorze masz otwartą książkę, z której przepisujesz wiedze, na drugim otwartego Worda z pracą, a na trzecim spis treści. Nie musisz przeskakiwać ciągle na jednym ekranie pomiędzy różnymi okienkami, dlatego pisanie staje się szybkie i przyjemne. Piszesz efektywnie.

napisać pracę licencjacką
 

#4 Rywalizuj z innymi

 

Chcesz napisać pracę licencjacką szybciej? Poszukaj kogoś, kto ma trochę więcej stron niż Ty (około 5-10). Nie może mieć za dużo, ponieważ się zniechęcisz, ale też nie za mało, bo z łatwością go wyprzedzisz i stracisz motywację. Ścigając się z kimś innym, zawsze będziesz sprawdzany czy piszesz i jakie są Twoje postępy. To motywuje do działania i sprawia, że chcesz napisać jak najwięcej.

Pisząc pracę licencjacką ścigałem się z kilkoma różnymi osobami. Każdego w końcu wyprzedzałem i musiałem ich zmieniać. Mała rywalizacja mocno mnie zmotywowała do pisania 🙂

 

#5 Pamiętaj o jakościowych przerwach

 

Nie pracuj nieustannie, tylko co 40 – 60 minut wstań rozprostować kości, zrobić sobie herbatę oraz zjeść przekąski. Człowiek ma ograniczone okienko skupienia i żeby pracować wydajnie, musisz robić sobie przerwy. Dla mnie najlepszymi przekąskami są orzechy. Dostarczają one mnóstwo energii, są lekkostrawne, ich chrupanie mnie relaksuje oraz po ich zjedzeniu długo nie jestem głodny.

 

#6 Wycisz telefon!!!

 

Nic tak nie rozprasza, jak dzwoniący telefon, messenger, instagram czy inne dźwięki z smartfonowych aplikacji. Dlatego wiesz co musisz zrobić, prawda?

Wiem, że to trudne. Wiem, że to bolesne. Ale wiem też że konieczne.

Zawsze, gdy siadałem do pisania pracy, to wyciszałem swój telefon i go chowałem. Po jakimś czasie zapominałem o nim i spokojnie zajmowałem się pracą. Przez 2-3 godzinki ludzie przeżyją jakoś bez Ciebie.

 

 Jak napisać pracę licencjacką? – Podsumowanie

 

Napisanie pracy licencjackiej nie jest takie straszne jak je wszyscy malują. Najważniejsze jest to, by zacząć 🙂 Jak zaczniesz i stworzysz konspekt pracy, to reszta, to już bułka z masłem. Musisz tylko znaleźć książki, dopasowane tematycznie do Twojej pracy, przypisać materiał do Twojego konspektu i później zająć się wypełnianiem białych luk.

Jeżeli wykorzystasz moje sposoby przy pisaniu, to szybko i efektywnie uda Ci się napisać pracę licencjacką. Zobaczysz, że przyjdzie pójdzie Ci znacznie łatwiej i będziesz pracował w dużo szybszym tempie.

Masz jakieś swoje sposoby na to jak napisać pracę licencjacką? Podziel się nimi ze mną w komentarzach. Myślę, że przydadzą się wszystkim studentom, którzy będą ten artykuł czytali.