nawyki

Jak długo wyrabia się nawyk?

Każdy człowiek chodzi z pewnym bagażem nawyków, które mają ogromny wpływ na nasze życie i na to kim jesteśmy. Niektóre nawyki przejąłeś od swoich rodziców, starszego rodzeństwa, przyjaciół czy rówieśników, a jeszcze inne powstały w oparciu o Twoje doświadczenia.

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać.

Jim Ryun

Ale zacznijmy od początku…

Jak powstają nawyki?

Teoria motywacji mówi, że aby stworzyć nawyk, powinieneś daną czynność wykonywać regularnie przez jakiś czas. W pewnym momencie zaczniesz działać w sposób automatyczny – bez zastanawiania się co robisz.

Pewien okres czasu? Tzn. ile? Po ilu dniach tworzą się nawyki? Tutaj jest pies pogrzebany. Niewiadomo. Naukowcy od lat próbują zmierzyć się z tym problemem i stworzyli kilka różnych teorii:

Teoria 21 dni. Pewien chirurg plastyczny Maxwell Maltz zauważył, że jego pacjenci, dopiero po 21 przyzwyczajali się do zmian pooperacyjnych. Na podstawie tego zaczął obserwować, po jakim czasie tworzą się nowe nawyki i stwierdził, że i tutaj zastosowanie ma teoria 21 dni.

Teoria 30 dni. Koncepcja stworzona przez blogera Steve’a Pavlin’a. Opiera się na testowaniu jak nowe nawyki wpasowują się do naszej codziennej rutyny.

Teoria 66 dni. Badacze z londyńskiego University College przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 96 osób. Nowe nawyki powstały dopiero po średnio 66 dniu stosowania. Jednym wystarczyło 18 dni, a inni potrzebowali aż 254 dni!

Jak widzisz jest wiele różnych teorii  i przez pewien czas zastanawiałem się, która z nich jest prawdziwa. Nie byłbym sobą, gdybym sprawy nie próbował zbadać samodzielnie na sobie. Sami jesteśmy najlepszymi królikami doświadczalnymi 😛

Nawyki i eksperymenty

Na przestrzeni kilku lat, wprowadzałem kilkadziesiąt różnych nawyków i próbowałem zaobserwować, w którym dniu będę je wykonywał automatycznie, bez zastanawiania się nad nimi.

Z moich eksperymentów wyszło jedno: Nie ma czegoś takiego jak jednakowy, a nawet podobny czas, w którym nawyk, by się kształtował!

Za każdym razem podczas tworzenia nawyków uzyskiwałem diametralnie różne wyniki. Najszybciej udało mi się wprowadzić nawyk budżetowania (15 dni), a najdłużej szło mi wprowadzenie ćwiczeń w stałym terminie (74 dni).

Później postanowiłem zrozumieć od czego zależy to w jakim czasie uda mi się dany nawyk ukształtować. Wyniki były dosyć ciekawe.

Co determinuje czas kształtowania się nawyku?

To, po jakim czasie dany nawyk się ukształtuje zależy od:

  1. Determinacji, czyli tego jak mocno potrzebujesz danego nawyku w swoim życiu. Jeżeli lekarz powiedział Ci, że jeżeli nie zmienisz swojej diety, to umrzesz będziesz miał znacznie większą motywację, by odżywiać się zdrowo.
  2. Wielkości zmian, jakie dany nawyk wywoła. Są takie nawyki, które wymagają od nas drastycznej zmiany dotychczasowych nawyków. Takie nawyki będą znacznie trudniejsze do wprowadzenia, ponieważ wymagają od Ciebie zmiany całego światopoglądu i robienia wszystkiego inaczej niż do tej pory.
  3. Jak daleko musisz wyjść poza strefę komfortu. Im bardziej dana czynność wykracza poza Twoją strefę komfortu, tym bardziej będziesz się bronił przed zamienieniem jej w nawyk.
    nawyki
  4. Jak bardzo lubisz dany nawyk wykonywać. Im bardziej nie lubisz robić danej czynności, tym trudniej i dłużej trwa tworzenie nawyków. Działa to też w drugą stronę.
  5. Czasu jaki posiadasz do swojej dyspozycji. Co dziwne tutaj sprawdza się reguła im mniej czasu, tym lepiej. Nie zastanawiasz się wtedy, czy ćwiczyć teraz czy później. Gdy masz ograniczoną ilość czasu to musisz ćwiczyć o konkretnej porze, ponieważ później nie będziesz miał kiedy i to naprawdę mocno motywuje.
  6. Złe nawyki kształtują się dużo łatwiej niż te dobre. Trochę to nieuczciwe, ale tak jest. Dużo łatwiej zacząć odżywiać się fast-foodami niż gotować zdrowe posiłki. Dlaczego?!

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

Znasz już moje podejście do nawyków. Ale jak wykorzystać je w praktyce? Działając na bazie moich doświadczeń opracowałem metodę, która pomaga sprawnie wprowadzić nowe nawyki do swojego życia. Jednak, o tym opowiem Ci już w innym artykule, który znajdziecie tutaj.