czytanie książek

Nie masz czasu na czytanie książek? 5 sposobów na przemycenie książek do codzienności

– Nie mam czasu na czytanie książek

Zastanawiam się, ile słyszałem te krótkie zdanie i nie dowierzałem własnym uszom. Jak można nie mieć czasu na czytanie książek?! Przecież książki, to największy wynalazek ludzkości! To wstyd publicznie się przyznawać, że dawno nie przeczytało się żadnej książki. A przynajmniej tak kiedyś myślałem 😛

czytanie książek

Jednak, ku mojej wiecznej hańbie, zauważyłem, że w przeciągu ostatnich kilku lat, ja także coraz częściej nie mam czasu na książki. Jest to dla mnie o tyle dziwne, ponieważ książki zawsze były obecne w moim życiu.

Odkąd po raz pierwszy wciągnąłem się w świat magii i czarodziejstwa, w świat Harry-ego Pottera, na moim biurku zawsze leżał stosik książek czekających na przeczytanie. A nawet czytałem ich tak dużo, że w gimnazjum wyrabiałem średnią mojej klasy i w drugiej klasie zająłem pierwsze miejsce w szkole pod względem liczby wypożyczonych książek. To nie małe osiągnięcie, za które niestety nie dają żadnych dyplomów 🙁

Dlatego, widząc moje opłakane czytelnictwo, postanowiłem poszukać sposobów na to, by z powrotem przemycić książki do mojego życia i dzisiaj, po wielu próbach mogę się z Tobą podzielić kilkoma skutecznymi sposobami na znalezienie większej ilości czasu na czytanie książek.

 

#1 Zacznij czytać po wstaniu

 

Myślę, że każdy z nas po przebudzeniu lubi jeszcze kilkanaście minut poleniuchować w ciepłym łóżeczku. Sam podczas tych zimniejszych miesięcy o niczym innym nie marzę i czytanie w łóżku jest moim usprawiedliwieniem na dłuższe wylegiwanie.

Dlatego przy łóżku zawsze trzymam mojego e-czytnika lub książkę, tak by nie wstawać do tego zimnego świata. Gdy zaczynam czytać to jeszcze mam piasek w oczach i nie dowidzę, ale to świetny sposób by przemycić z powrotem książki do swojego życia.

 

#2 Wystarczy 15 minut

 

15 minut jest pewną sztuczką, która ma oszukać nasz mózg. 15 minut wydaje się bardzo krótkim czasem i łatwo przekonać nam samych siebie żeby spróbować poświęcić chociaż tylko tyle czasu na czytanie.

Jak już zaczniemy czytać i się wciągniemy, to rzadko czytanie skończy się po 15 minutach. Przestaniesz dopiero wtedy, jak już nie będziesz miał wyjścia i będziesz musiał zacząć robić coś innego.

 

#3 Umawiaj się ze znajomymi na czytanie danej książki

 

Jeżeli umówisz się z przyjaciółmi na spotkanie i rozmawianie o danej książce, to znacząco zwiększysz swoje szanse na to, że ją przeczytasz. Jeśli umówisz się z kimś to głupio Ci tego nie zrobić. Nie ma nic lepszego, od takiej dodatkowej odpowiedzialności, by Cię zmotywować Cię do działania.

 

#4 Zmień tematykę książek

 

Nie musisz czytać książki tylko dlatego, że ktoś Ci ją polecił lub pomoże Ci ona w Twojej karierze. Pomyśl o swoich zainteresowaniach, hobby, czy pasjach i zacznij czytać takie książki. Sam, zawsze obok jednej książki biznesowej, czytam jedną, która daje mi czystą przyjemność z czytania.

#5 Ustaw sobie cel

 
czytanie książek

Ten sposób jest dla ludzi takich jak ja, czyli takich, którzy uwielbiają wyznaczać sobie cele i zadania do zrobienia, żeby je później skreślić z listy 😛

Jeżeli czytaliście moje artykuły pt ,,Mój cel na…” To tam mogliście zobaczyć to w pełnej krasie.

 

 <<<>>>

,,Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze.(…)Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie.”

George R.R. Martin

A Ty jakie masz sposoby na czytanie większej liczby książek? Podziel się ze mną i pomóc mi czytać więcej książek!