podcast

Podcast – dlaczego warto słuchać podcastów?

We wcześniejszym wpisie (Czym jest podcast? Kompedium wiedzy) pisałem o tym, czym jest podcast, opowiedziałem, jak zacząć słuchać podcastów oraz poleciłem Ci podcasty, które warte są subskrybowania.

W tym wpisie skupię się na korzyściach, jakie przynosi słuchanie podcastów i wyjaśnię dlaczego jestem od nich kompletnie uzależniony! 🙂

#1 Realna i praktyczna wiedza

Każdy ze słuchanych przeze mnie podcastów, skupia się na konkretnej dziedzinie wiedzy. Słucham podcastów na temat marketingu internetowego, zdrowia, finansów osobistych oraz rozwoju osobistego. Dowiedziałem się z tych podcastów masy praktycznych wskazówek, które z powodzeniem stosuję w swoim życiu.

Naprawdę, żadne moje słowa nie oddadzą ogromu wiedzy, jaką wyniosłem z podcastów. Myślę, że nauczyłem się z nich więcej, niż na obu moich kierunkach studiów razem wziętych, a studiowałem na UW i SGH. To chyba coś mówi 🙂

#2 Food for thoughts

To co jesz, wpływa na to, jak wyglądasz, jak się czujesz i w jakim jesteś zdrowiu. Tak samo jest z myślami.

To, co wprowadzasz do swojego umysłu, ma wpływ na jakość Twoich przemyśleń, na to w jaki sposób postrzegasz świat oraz na pomysły jakie generujesz.

Każdy, kogo praca jest kreatywna, skorzysta na słuchaniu podcastów ponieważ wprowadzają one mnóstwo nowych pomysłów do głowy.

#3 Łatwy i wygodny dostęp

Podcast to medium, które jest bardzo wygodne. Z dwóch powodów:

  • Podcasty są w formie audio – nie potrzebujesz wzroku, by z nich korzystać. Dzięki temu, możesz robić w tym czasie kilka innych rzeczy. Sam często słucham podcastów podczas: spacerów, sprzątania czy też ćwiczeń na siłowni. Dla mnie to idealne rozwiązanie, ponieważ pozwala mi to robić kilka rzeczy na raz i być bardzo efektywnym.
  • Podcastów można słuchać przez smartfona, więc możesz ich słuchać w dowolnym miejscu. Jeżeli kiedykolwiek spotkasz mnie na ulicy i będę szedł w słuchawkach, to na 90% słucham właśnie jakiegoś podcastu.

#4 Podcasty sprawiają, że nie marnujesz czasu

Wyobraź sobie taką sytuację:

Jesteś na lotnisku i czekasz na samolot. Masz jeszcze 3 godziny do odlotu, a nie masz przy sobie żadnej książki, ani nic, co mogłoby zająć Twoją uwagę na dłużej. Co zrobisz żeby się nie nudzić?

Zgadłaś! W takiej sytuacji, nie raz i nie dwa, na ratunek zawsze przychodziły mi podcasty. Nie traciłem czasu na bezsensowne obijanie się po kątach lotniska lub próby czujnego snu.

To właśnie podczas takich sytuacji najbardziej dostrzega się siłę podcastów. Czas, który w innym przypadku byłby zmarnowany, możesz poświęcić na rozwijanie swojej pasji i pogłębianie wiedzy.

Dlatego:

  • Jadąc w autobusie – słucham podcastów.
  • Czekając w kolejce – słucham podcastów.
  • Sprzątając – słucham podcastów.
  • Czekając na kogoś – słucham sami wiecie czego.

#5 Podcasty poprawiają humor

Podcast to źródło pozytywnych emocji i energii. Nie raz i nie dwa, słuchając zabawnych wymian Shawna i Jade z podcastu ,,The Model Health Show” lub Dona i J.J. z podcastu ,,Storybrand” uśmiechałem się jak głupi do sera, lub nawet wybuchałem śmiechem.

Wyobraźcie sobie, że jesteście w autobusie o 8 rano, a ktoś ni z tego, ni z owego zaczyna się śmiać. Ludzie często się na mnie podejrzanie patrzyli, ale nie mogłem się powstrzymać. Te podcasty są świetne 🙂

#6 Przywiązujesz się do podcasterów

W swoich podcastach, podcasterzy często dzielą się osobistymi doświadczeniami i swoimi prywatnym sprawami.

Po wysłuchaniu kilkudziesięciu lub setki odcinków, przywiązujesz się do danego podcastera, czujesz, że go znasz, oraz że jest Twoim bliskim znajomym. Naprawdę!

Wielu podcasterów mówi o takim szoku poznawczym, gdy podchodzą do nich ludzie, których w życiu na oczy nie widzieli, a zachowują się, jak starzy dobrzy znajomi i pytają się o sprawy rodzinne. Wyobrażacie to sobie?

Nie wierzyłem w to, dopóki sam tego nie doświadczyłem. Spójrzcie na moje zdjęcie z Michałem Szafrańskim. Jest na nim mocno zdziwiony, bo go objąłem. Sam czułem się przy nim tak swobodnie, jakbym podchodził do mojego wieloletniego znajomego. To śmieszne uczucie.

A ty dlaczego słuchasz podcastów i jakich?