podcast

Podcast – dlaczego warto słuchać podcastów?

We wcześniejszym wpisie (Czym jest podcast? Kompedium wiedzy) pisałem o esencji podcastów, jak zacząć ich słuchać oraz poleciłem Ci moje ulubione podcasty. W tym wpisie skupiam się na ich plusach i wyjaśniam dlaczego jestem od nich kompletnie uzależniony! Może uda mi się zarazić nimi także i Was 🙂

 

#1 Masz dostęp do praktycznej i specjalistycznej wiedzy

 

Obecnie znajdziesz podcast na każdy temat. Sam słucham podcastów w takich dziedzinach jak: marketing internetowy, zdrowie i sport, finanse osobiste, startupy, prowadzenie firmy oraz rozwój osobisty. To co moim zdaniem jest ich wyróżnikiem to to, że podcasty często są prowadzone przez specjalistów, którzy pasjonują się daną branżą, pracą czy dziedziną.

Przekazują swoją wiedzę w interesujący sposób, o wiele lepiej niż np. tacy wykładowcy i są w tym bardziej praktyczni. Nie sucha teoria, ale także przykłady jej zastosowania. Zwracają uwagę na rzeczy i smaczki, których normalnie byście nie mogli się dowiedzieć.

Naprawdę, żadne moje słowa nie oddadzą ogromu wiedzy, jaką wyniosłem z podcastów. Myślę, że nauczyłem się z nich więcej, niż na obu moich kierunkach studiów razem wziętych, a studiowałem na UW i SGH. To chyba coś mówi 🙂

#2 Podcast jest wygodniejszy niż książka

 

Podcast to bardzo wygodne medium, ponieważ jest w formie audio i nie potrzebujesz do niego wzroku ani niczego innego. Podcastów możesz słuchać w dowolnym miejscu wystarczy że masz smartfona i słuchawki. Nie musisz nic trzymać w ręce, po prostu wygonie sobie idziesz.

Dlatego, w przeciwieństwie do książek, możesz robić w tym samym czasie kilka innych rzeczy. Sam często słucham podcastów podczas: spacerów, sprzątania czy też ćwiczeń na siłowni. Dzięki temu wykonuję swoje obowiązki i nie nudzę się.

 

#3 Przestaniesz się nudzić w kolejkach

 

Jesteś na lotnisku i czekasz na samolot. Masz jeszcze 2 godziny do odlotu i nic, co mogłoby zająć Twoją uwagę na dłużej. Co zrobisz żeby się nie nudzić? W takiej sytuacji, nie raz i nie dwa, na ratunek przychodziły mi podcasty. Nie traciłem czasu na bezsensowne obijanie się po kątach lotniska lub próbę czujnego snu, tylko odpalałem sobie podcast.

To właśnie podczas takich sytuacji najbardziej dostrzega się siłę podcastów. Czas, który w innym przypadku byłby zmarnowany, możesz poświęcić na rozwijanie swojej pasji i pogłębianie wiedzy. Dlatego:

  • Jadąc w autobusie – słucham podcastów.
  • Czekając w kolejce – słucham podcastów.
  • Sprzątając – słucham podcastów.
  • Czekając na kogoś – słucham sami wiecie czego.
 

#4 Rozwijają kreatywność i przemyślenia

 

To co jesz, wpływa na to, jak wyglądasz, jak się czujesz i w jakim jesteś stanie zdrowotnym. Wierzę, że tak samo jest z naszym mózgiem i przemyśleniami. To co czytamy, słyszymy lub widzimy kształtuje nas i nasze myśli, dlatego skoro organizmowi trzeba dawać zdrowe jedzenie, aby był zdrowy, to tak samo trzeba również ,,karmić” myśli.

Słuchając podcastów niejednokrotnie miałem inspirację do ciekawych przemyśleń, dyskusji czy artykułów. To one są moim sekretnym generatorem pomysłów i myślę, że każdy, kogo praca jest kreatywna, skorzysta na słuchaniu podcastów.

 

#5 Podcasty to niesamowita rozrywka

 

Podcast to źródło pozytywnych emocji i pasji. Słuchając zabawnych wymian zdań np. Shawna i Jade z podcastu ,,The Model Health Show” lub Dona i J.J. z podcastu ,,Storybrand” wielokrotnie uśmiechałem się jak głupi do sera, lub nawet wybuchałem śmiechem. Energia pomiędzy prowadzącymi podcast porównywalna jest do telewizyjnego szoł.

Wyobraźcie sobie, że jesteście w autobusie o 8 rano, a ktoś ni z tego, ni z owego zaczyna się śmiać. Ludzie często się na mnie podejrzanie patrzyli, ale nie mogłem się powstrzymać. Te podcasty są świetne 🙂

 

#6 Poznajesz ciekawych ludzi i ich poglądy

 

Podcasterzy dzielą się nie tylko wiedzą, ale także osobistymi doświadczeniami i prywatnym sprawami. Po wysłuchaniu kilkudziesięciu lub setki odcinków, przywiązujesz się do danego podcastera, czujesz, że go znasz, oraz że jest Twoim bliskim znajomym. Naprawdę!

podcast
Ja z Michałem Szafrańskim

Wielu podcasterów mówi o takim szoku poznawczym, gdy podchodzą do nich ludzie, których w życiu na oczy nie widzieli, a zachowują się, jak starzy dobrzy znajomi i pytają się o sprawy rodzinne. Wyobrażacie to sobie?

Nie wierzyłem w to, dopóki sam tego nie doświadczyłem. Spójrzcie na moje zdjęcie z Michałem Szafrańskim. Czułem się przy nim tak swobodnie, jakbym podchodził do mojego wieloletniego znajomego, ale on niekoniecznie 😉