o czym marzysz

Postanowienia noworoczne – tym razem Ci się uda!

Gdy zaczyna się odliczanie do północy, każdy patrzy w niebo na gwiazdy i przy akompaniamencie strzelającego szampana i huku fajerwerków, życzy sobie i innym spełnienia wszystkich marzeń. Nowy Rok to czysta kartka, którą możesz zapełnić jak chcesz.

,,W tym roku  zmienię siebie i moje życie. Osiągnę wszystko, co sobie postanowiłem! Zacznę biegać, zdrowo się odżywiać, wydawać mniej pieniędzy, prowadzić budżet, chodzić na siłownię, podróżować i jeszcze…

W tym krótkim momencie wierzysz, że wszystko jest możliwe i jeżeli tylko wystarczająco mocno będziesz chciał osiągnąć swoje cele to je zrealizujesz. Niestety, kończy się jak zawsze… Chcesz to zmienić? 

#1 Pomyśl przed działaniem

Przed stworzeniem planu działania na następny rok, zawsze daję sobie kilka wieczorów na to, by zastanowić się nad poprzednim rokiem. Sprawdzam, jakie cele zrealizowałem, a jakich mi się nie udało zrealizować.

Zastanawiam się nad przyczynami tego stanu rzeczy i w przypadku nie zrealizowanych celów, myślę jeszcze nad tym:

  • czy miałem odpowiednią motywację?
  • czy rzeczywiście ten cel był celem, który chciałem zrealizować?
  • czy nie udało mi się przez moje lenistwo?

Następnie wypisuję lekcje jakich się nauczyłem na podstawie moich doświadczeń z tego roku, by w przyszłości stać się jeszcze lepszym i osiągać coraz to ambitniejsze cele.

#2 Poszukaj grafik

Człowiek jest tak skonstruowany, że bardziej przemawiają do niego obrazy i kolory niż lista. Dlatego warto poszukać graficznej reprezentacji naszego celu.

Poszukaj najlepszej grafiki, która będzie reprezentowała określone postanowienie noworoczne i dodaj do swojej listy. Pobaw się z formą i spędź nad Twoją listą trochę czasu.

Po znalezieniu wszystkich obrazków wydrukuj taką listę i przyklej ją w widocznych miejscach. Sam przypinam je do tablicy korkowej, który wisi przed moim łóżkiem, ale równie dobrze mogą być to miejsca często przez Ciebie odwiedzane takie jak lodówka, drzwi do pokoju, lustro.

jak osiągnąć cel

#3 Urealnij cele

Jak przemienić swoje postanowienia w realne cele? Do tego możesz wykorzystać napisane przeze mnie posty:

Zamień marzenia w cele. 7 kroków do spełnienia marzeń,

Wyznaczanie celów – Metoda S.M.A.R.T.,

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów.

W tych postach masz rozpisane krok po kroku, jak to zrobić.  

#4 Ustal priorytety

Spośród wszystkich postanowień noworocznych wybierz te cele, które są dla Ciebie najważniejsze i od nich zacznij.

Sam zazwyczaj wybieram dwa, na których chcę się w danym miesiącu skupić i dopiero po ich zrealizowaniu, przechodzę do kolejnych celów. Robię tak do tej pory, aż nie zostanie mi żaden cel do ogarnięcia.

Oczywiście nie znaczy to, że nie będę przy okazji robił żadnych innych swoich celów. W międzyczasie i przy sprzyjających okolicznościach pozostałe rózniweż pójdą na ruszt.

#5 Zacznij stopniowo
 

Kiedyś w raz z Nowym Rokiem chciałem zacząć chodzić na basen, zdrowo się odżywiać, uczyć systematycznie na studia, gotować nowe dania i podejrzewam, że jeszcze kilka rzeczy mógłbym dopisać. Teraz wiem, że takie podejście jest głupie.

Zacznij od jednej rzeczy, a następnie stopniowo w miarę sukcesów dokładaj kolejne.  Całkowita zmiana codziennych nawyków jest bardzo trudna i wymaga sporo siły woli, która też jest na wyczerpaniu.

#6 Znajdź partnera, porównuj się i rywalizuj z nim

postanowienia noworoczne

To nieprawda, że nie powinno się porównywać z innymi. Każda dziedzina sportowa opiera się właśnie na rywalizacji. Na tym kto jest szybszy, silniejszy bardziej zręczny czy lepiej wyszkolony.

Mój nauczyciel w-fu przeprowadził kiedyś eksperyment. Sprawdzał, czy rywalizacja wpływa na nasze wyniki. Pierwszego dnia zmierzył jaki osiągamy czas na 60 m, gdy biegniemy sami, a drugiego kazał nam dobrać się w pary i biec razem.

Jak myślisz co się okazało?

Zgadłeś. Na 15 osób tylko jedna osoba miała gorszy czas niż wcześniej, gdy biegła samemu.

Zauważyłem, że podczas biegu z moim kolegą dawałem z siebie znacznie więcej i wyciskałem całą energię, jaką posiadałem, żeby być lepszy. Moja motywacja, by wygrać była znacznie większa.

Najlepsze wyniki osiągam kiedy się z kimś walczę o wygraną. Nie mówię, że to ma być rywalizacja na śmierć i życie, ale odrobina przyjacielskiej rywalizacji jest bardzo wskazana.

Z partnerem masz dużo większe szanse, że będziesz ćwiczył regularnie. Ćwicząc z kimś dużo trudniej jest mu powiedzieć, że Ci się nie chce dzisiaj wyjść. Nie wspominać już o tym, że z innymi ludźmi dużo fajniej się ćwiczy i jest się bardziej zmotywowanym do pracy nad sobą.

Z tym, że dobierz partnera mniej więcej na Twoim poziomie. Jeżeli będzie lepszy to łatwiej się zniechęcisz i odpadniesz z wyścigu. Natomiast gorszy przeciwnik sprawi, że osiądziesz na laurach i nawet będziesz z siebie zadowolony

#7 Zadeklaruj publicznie swoje postanowienia noworoczne

Rozpowiedz wszystkim znajomym, jakie cele chcesz zrealizować w przyszłym roku. Powiedz zwłaszcza tym osobom, które by Cię wyśmiały jakbyś nie osiągnął żadnych rezultatów.

Za każdym razem, gdy będziesz chciał się poddać, zobaczysz ich wykrzywione w pogardliwym uśmiechu twarze i dostaniesz potężnego kopa do dalszego działania. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku celów, które Cię przerażają.

#8 Wkurz się na wszystko

Złość to bardzo potężne i motywujące do działania uczucie. Daje siłę potrzebną do zmian, do zaciśnięcia zębów i dania z siebie wszystkiego. W złości zapominamy o stresie, strachu i wątpliwościach i idziemy pełną parą na konfrontację.

Dlatego czasami zwyczajnie wkurz się na wszystko. Na wszytsko, co poszło w Twoim życiu nie tak. Na wszystko, co miało wyjść lepiej. Na ludzi, którzy niszczą Twoje życie.

Przekuj całą złość w konkretne działania. Będziesz jak czołg – niszczący wszystko co złe w Twoim życiu.

Mam dla Ciebie coś specjalnego!

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy, by był rokiem transformacji, by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłeś. Inaczej efekty będziesz miał takie same jak, co roku.

Dlatego zapisz się na wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał wiadomość z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

Taki kop zawsze się przydaje, prawda?

Przeniesie Cię on do Messengera i tam poprzez specjalnie stworzonego bota – Drimera, będziesz mógł się zapisać do 14-dniowego wyzwania. Gdyby przycisk nie zadziałał, kliknij tutaj lub skopiuj ten link (https://m.me/marzeniawcele).