A może tym razem się uda? – Postanowienia noworoczne 101

Zaczyna się odliczanie do północy. Każdy patrzy w niebo, na gwiazdy i wykrzykuje kolejne liczby z uśmiechem na ustach. Na koniec, gdy stary rok już przeminie, to przy akompaniamencie strzelającego szampana oraz huku fajerwerków, życzymy sobie i innym, spełnienia wszystkich marzeń. Czujemy, że Nowy Rok jest dla nas czystą kartką i wszystko może się wydarzyć. Możemy zmienić swoje życie, naprawić błędy, jesteśmy pełni pasji i energii.

,,W tym roku zmienię siebie i moje życie. Zacznę zdrowo się odżywiać, ćwiczyć, wydawać mniej pieniędzy, spłacać kredyty, podróżować i jeszcze… Osiągnę wszystko, co sobie postanowiłem!

Każdy

W tym krótkim momencie wierzymy, że wszystko jest możliwe i jeżeli tylko mocno będzie się czegoś chciało, to wszystko uda się osiągnąć. To magiczne uczucie prawda?

Tylko, że po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach ta bajka się kończy, a my wracamy do poprzedniego życia i poprzednich nawyków. Płomień motywacji zgasł i jak teraz w sobie go rozbudzić? Może warto by tym razem zmienić coś w sposobie działania?

,,Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”

A. Einstein

Poniżej moja propozycja ataku Nowego Roku, tak by zrealizować swój cel 🙂

#1 Co Ci w życiu najbardziej przeszkadza? Co Cię w życiu najbardziej przyciąga?

Czy Twoja kartka z postanowieniami noworocznymi przypomina tą?
postanowień noworocznych

Myślę, że wielu z nas mogłoby się pod nią podpisać. Sam niejednokrotnie miałem cele, które tylko przepisywałem z roku na rok. Zauważyłem, że taki cel, chciałbym osiągnąć, ale…. jakoś przypadkiem, tzn. nie wkładać w niego pracy, czasu i wysiłku. Natomiast, cele które zrealizowałem z powodzeniem były silnie związane z tym, co bardzo przeszkadzało mi w życiu lub tym, co chciałem osiągnąć z całego serca.

Coś musi Ci bardzo przeszkadzać lub musisz czegoś bardzo pragnąć, aby znaleźć prawdziwą motywację. Cele, które wypisujesz przez kilka lat wykreśl od razu z tegorocznej listy postanowień. Skup się na realizacji innych celów, które są dla Ciebie ważniejsze. To, że teraz odpuścisz nie znaczy wcale, że nie możesz się za taki cel zabrać w przyszłości.

Znajdź jedną rzecz, którą, jeśli udałoby Ci się zmienić, to zmieniłaby całe Twoje życie. Może Ci przeszkadzać na przykład to, że:

 • jesteś biedny,
 • jesteś gruby,
 • nie masz przyjaciół,
 • nie masz dziewczyny/chłopaka,
 • pracujesz w miejscu, którego nienawidzisz,
 • wszystkiego się boisz,
 • sypiasz w łóżku ze swoim wrogiem, a nie miłością życia,
 • nic Ci w życiu nie wychodzi.

Gdy uświadomisz sobie, co jest takim Twoim kamykiem w bucie, to będziesz szukał sposobu, żeby go wyrzucić. To daje motywację i energię do działania. I o to ostatecznie chodzi.

#2 Tylko jedna rzecz

Skup się tylko na tej jednej rzeczy i niczym więcej. Niczego więcej nie potrzebujesz. Jeżeli będziesz miał czy miała, przed sobą ten jeden wyraźny cel, to już na wstępie wygrałeś. Cele realizuje się, wtedy, gdy skupiamy się całym sobą na tej jednej, jedynej rzeczy, która w tym momencie życia najbardziej nas ogranicza.

Realizując swoje cele, za każdym razem wybieram te, które w danym miesiącu będą dla mnie najważniejsze. Przez cały październik i listopad skupiałem się tylko na swoim mieszkaniu i przygotowaniu go do wynajęcia. Cierpiały na tym inne dziedziny w moim życiu, ale już jest wszystko jest gotowe i w tym miesiącu wynajmę swoje pierwsze mieszkanie inwestycyjne. To dla mnie duży krok w kierunku wolności finansowej.

#3 Co możesz z tym zrobić? Jak możesz to zmienić?

Jeżeli znajdziesz ten swój wybrany cel, to teraz już z górki. Musisz ułożyć jakiś plan działania i wypisać wszystko, co przychodzi Ci do głowy, co mógłbyś zrobić, a co przybliżyłoby Cię do celu. Przykładowo:

Cel: Zwiedzić całą Europę .

To duży cel prawda? Dlatego podzieliłem go na 4 części:

 • Eurotrip Zachód,
 • Eurotrip Południe,
 • Eurotrip Wschód,
 • Eurotrip Północ.

Następnie wybieram na przykład Eurotrip Zachód, ale to także duży cel, więc dzielę go na mniejsze. Tak by wyglądała przykładowo moja tabela zadań, które muszę ogarnąć zanim wyjadę w podróż:

Nie odkładaj tego, ani nie prokrastynuj. Po prostu otwórz Excela lub weź kartkę i w punktach wypisz te działania.Mojego exela możesz pobrać tutaj.

#4 Efekt kuli śniegowej – małe kroczki

,,Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku.”


– Lao-tzu

Większość z nas chciałaby nie stawiać małych kroków, a skakać w siedmiomilowych butach, dzięki którym dotarła, by do celu prawie natychmiastowo. Tylko, że tak się nie da. Sukces buduje się małymi kroczkami, stawianymi w różnych warunkach, ale codziennie. Regularność w pracy nad celem jest dużo ważniejsza niż motywacja czy siła, ponieważ niecodziennie będzie chciało Ci się pracować, niecodziennie będziesz miał czas, idealne warunki do pracy czy motywację.

Zauważyłem po sobie, że gdy czekam na motywację czy inspirację, to mogę tygodniami nic nie zrobić, bo ich nie mam. Natomiast, gdy zmuszę siebie do pracy okazuje się, że w sumie chce mi się działać, że nie przeszkadzają mi złe warunki, krzyki czy cokolwiek innego. Posuwam się do przodu. Może nie zrobię tyle co w dniach kiedy kipię od motywacji, ale taka codzienna praca się nawarstwia i jest coraz łatwiej.

Na tym właśnie polega efekt kuli śniegowej – im więcej już zrobiłeś tym łatwiej Ci się nad czymś pracuje. Im więcej artykułu mam napisane tym łatwiej mi się pisze. Presja stworzenia czegoś znika, a zostaje sama przyjemność.

#5 Nie zaczynaj jutro. Zacznij dzisiaj

Powiedz mi, jakie to ma znaczenie, czy zaczniesz jutro czy dziś, co? Ano, bardzo duże.

Odkładając coś na jutro, za tydzień, miesiąc czy rok po prostu odsuwamy decyzję w czasie i nic z nią nie robimy. Odwlekanie, to pierwszy grzech przyczyniający się do nie realizowania celów i braku jakichkolwiek działań. Jak NAPRAWDĘ zacząć działać? Napisałem o tym cały artykuł.

#6 Skorzystaj z którejś z metod ogarniania celów

Tutaj do wyboru do koloru. Napisałem kilka porządnych artykułów, które pomogą Ci ruszyć z kopyta przy realizowaniu Twoich celów:

Skuteczny sposób na realizację swoich celów. Po nim nie będziesz miał już wymówek!

Osiągnij swój cel numer 1 w mniej niż 100 dni. Sprawdź jak!

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów Briana Tracy’ego

Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady

Jak zacząć spełniać swoje marzenia? Rusz dupę i działaj!

Powodzenia z tegorocznymi celami!

Pzdr,

Dawid