tanie podróżowanie

Jak podróżować za grosze? Poradnik z realnymi przykładami

Tanie podróżowanie – poradnik, który pomoże Ci podrózować za grosze

Cześć,

Odkąd pamiętam, zawsze marzyłem o tym, żeby kiedyś spakować swój plecak i ruszyć w świat. Miałem nadzieję, że tak jak moi ulubieni bohaterowie z książek, po drodze będę miał wiele przygód, poznam miłość swojego życia i uratuję świat.

I chociaż nie uratowałem jeszcze świata, ani nie spotkałem bratniej duszy, to podróżując przeżyłem wiele niesamowitych przygód, poznałem mnóstwo ciekawych osób, a jeszcze więcej udało mi się zobaczyć 🙂

Obecnie pozostało mi już niewiele państw Europejskich, w których jeszcze bym nie był. Ale to niedługo się zmieni…

Zakładam, że w ciągu najbliższych dwóch lat, wybiorę się jeszcze na 2 Eurotripy (o tym jak w prosty sposób zorganizować Eurotripa napisałem w tym artykule) i spełnię swoje marzenie o zwiedzeniu całej Europy. Wtedy pozostanie mi już tylko reszta świata 🙂

Ambitnie? Niekoniecznie…

 

Im więcej podróżuję i im więcej rozmawiam z innymi podróżnikami, tym bardziej jestem przekonany, że żeby podróżować nie musisz mieć milionów. Nie musisz być nawet mistrzem taniego podróżowania. Wystarczy, że marzenia przekujesz w konkretne działanie i później jest z górki. Uwierz mi!

W tym artykule pokażę Ci moje patenty na tanie podróżowanie. Dzięki nim jestem w stanie podróżować na w miarę wysokim poziomie i jednocześnie mocno ograniczyć koszty.

Przykładem tego może być mój ostatni Eurotrip po południowej Europie. Podróżowałem przez 10 dni, zwiedziłem 10 miast i wydałem tylko 1100 zł. Relację z tej wyprawy planuję wkrótce opublikować na blogu.

Czym dla mnie jest tanie podróżowanie?

 

Od tego musimy zacząć. Tanie podróżowanie, to nie wycinanie kosztów za wszelką cenę. Jestem zagorzałym przeciwnikiem takiego sposobu podróżowania, w którym oszczędza się dosłownie na wszystkim i nie wyobrażam sobie podróżowania z zapasem mielonek i oglądania wszystkich muzeów, tylko od drzwi frontowych.

Dla mnie tanie podróżowanie, to taki tryb podróżowania, podczas którego spełniam swoje najważniejsze cele, wydając przy tym jak najmniej pieniędzy. Cena do jakości.

Moje cele obejmują przeżywanie przygód, próbowanie lokalnych przysmaków oraz poznanie historii danego miasta. Z wielu rzeczy jestem w stanie zrezygnować (z dachu nad głową), ale z tego nigdy.

Będąc wieloletnim podróżnikiem, poznałem wiele hacków na tanie podróżowanie, dzięki którym trzymam swoje koszty na dość niskim poziomie. Przejdźmy, jednak do konkretów.

Moje sposoby na tanie podróżowanie

 

Sposób nr 1 – Free walking tours

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię poznawać historię miejsc, które aktualnie zwiedzam. Niestety, w moich podróżach niejednokrotnie musiałem obywać się bez przewodnika, który by mnie oprowadził po danym mieście i opowiedział historię co ciekawszych zabytków.

Dlatego w każdym mieście starałem się podłączać do innych wycieczek, jako nie mówiący po angielsku turysta :-). Robiłem tak do momentu, aż kiedyś podłączyłem się do wycieczki, która okazała się być zorganizowana jako free walking tour (darmowe piesze wycieczki z przewodnikiem). To całkowicie zmieniło mój sposób podróżowania.

Wyobraź sobie, że takie darmowe wycieczki, organizowane są w każdym większym Europejskim mieście. Uprzedzając pytania – w Polsce też. Jeżeli chcesz do niej dołączyć, wystarczy, że wpiszesz w google frazę free walking tours + nazwa miasta, które chcesz zobaczyć i znajdziesz kilka stron, które takie wycieczki organizują.

Na stronie znajdujesz informacje dotyczące miejsca i czasu spotkania. Następnie przychodzisz w umówione miejsce i podążasz za przewodnikiem. Na koniec zwiedzania, jeżeli chcesz to możesz wrzucić przewodnikowi pieniądze do ,,magicznej skrzynki”.

Przed wybraniem przewodnika warto poczytać o nim trochę więcej na Trip Advisorze. Znajdziesz tam opinie o konkretnych przewodnikach i będziesz mógł wybrać kogoś kto najbardziej Ci odpowiada.
tanie podrózowanie

 

Sposób nr 2 – Wystaw kciuka i złap stopa

To jest najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy w podróży. Jeżeli chciałbyś zaoszczędzić pieniądze na transporcie, noclegu a nawet na jedzeniu, to autostop jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Zanim napiszę dlaczego najpierw chcę wyjaśnić jedną kwestię.

Czy autostop jest niebezpieczny?

Większość ludzi uważa, że autostop jest niebezpieczny (najczęściej są to osoby, które same nigdy nie autostopowały). Wydaje im się, że po drogach jeżdżą seryjni mordercy i szukają bezbronnych ofiar, które same pchają im się do samochodu.

Owszem, istnieje szansa, że trafisz na seryjnego mordercę lub gwałciciela. Ale wiesz co? Masz na to dokładnie taką samą szansę, jakbyś wracała do domu z imprezy.

Jedyne realne niebezpieczeństwo stanowią kierowcy, którzy jeżdżą jak wariaci. Dotychczas mi się to nie  zdarzyło, ale ja mogę mieć trochę przesunięte normy. Jestem przyzwyczajony do wariackiej jazdy od dziecka 🙂

Dlaczego warto podróżować autostopem?

Jeżeli zawsze mówiłeś, że chętnie zacząłbyś podróżować, ale nie masz na to pieniędzy, to muszę Cię rozczarować. Ta wymówka jest zdecydowanie nieprawdziwa.

Autostop przy dobrych wiatrach jest najtańszą możliwą formą podróżowania. Nie dość, że oszczędzasz pieniądze na transporcie, który stanowi największy procentowo wydatek, to jeszcze możesz oszczędzić na noclegu, a nawet na jedzeniu. Jakim cudem?

tanie podrózowanie

Na transporcie oszczędzasz z oczywistych względów – kierowcy przewożą Cię z punktu A do punktu B za darmo. Nic nie płacisz za benzynę ani wykonaną usługę.

Na darmowy nocleg też możesz się załapać, o ile odpowiednio pokierujesz rozmową. Masz duże szanse, że kierowca pozwoli rozbić Ci namiot w jego ogrodzie lub nawet zaproponuje Ci pokój. Dodatkowo jeżeli się bardzo polubicie to możesz dostać od niego propozycję zjedzenia z nim śniadania lub obiadu. Żyć nie umierać!

Niestety, jak wszystko na tym świecie (oprócz czekolady belgijskiej) autostop ma swoje ciemne strony. Minusem autostopowania jest to, że nigdy nie wiesz, ile czasu będziesz czekać na kierowcę.

Czasami może to trwać minutę (kiedyś zdarzyło mi się, że kierowca sam do mnie podszedł. Nawet nie zdążyłem się rozstawić), a czasami może trwać cały dzień. Jedno jest pewne – w końcu zawsze uda Ci się kogoś złapać.

Wiem, że obiecałem już sporo nowych artykułów, ale w najbliższym czasie planuję też napisać autostopowe kompendium. Wszystko co powinieneś wiedzieć o autostopie. Jeżeli chciałbyś wypróbować tę formę podróży to wpadnij do mnie za jakiś czas.

Sposób nr 3 – Wpadnij do  McDonalda

To może Cię zdziwić, ale McDonald’s (Mc) jest przyjacielem każdego podróżnika i bynajmniej nie mam na myśli jedzenia. Dla mnie Mc to bardziej hotel niż restauracja i zaraz przekonasz się dlaczego:

  1. Darmowe Wi-fi. Praktycznie każdy Mc w Europie zapewnia darmowy Internet. Moi znajomi wiedzą, że jeżeli jestem w podróży i do nich piszę to prawdopodobnie jestem w Mc. Często to właśnie w Mc sprawdzam Hitchwiki, free walking tours, szukam najbliższej informacji turystycznej i tworzę plan działania.
  2. W Mc jest czysta łazienka. Łazienki często są wysokiej jakości i higieniczne. Podczas moich podróży to właśnie w Mc odświeżam się i myję zęby.
  3. Gniazdka. W każdym Mc znajdziesz gniazdka, do których będziesz mógł podłączyć wszystkie swoje sprzęty. To jest bardzo przydatne podczas autostopowania, gdzie praktycznie zawsze jesteś na granicy rozładowanej baterii.
  4. W mc możesz siedzieć bardzo długo. Nawet jeżeli niczego nie zamówiłeś. W innych restauracjach będziesz co jakiś czas pytany przez obsługę czy nie potrzebujesz czegoś jeszcze. W Mc nikt Cię o nic nie za pyta. Obsługa przegania Cię tylko w przypadku, gdy zaczynasz przysypiać. Sprawdziłem to na własnej skórze 🙂
  5. Mc jest otwierany wcześnie rano i zamykany późno w nocy. Innymi słowy zawsze można na niego liczyć 😛

Sposób nr 4 – Odwiedź informację turystyczną

Odwiedzenie informacji turystycznej to druga czynność jaką robię gdy znajdę się w obcym mieście. Robię tak z kilku powodów:

  1. W informacji turystycznej rozdają darmowe mapki miasta z naniesionymi zabytkami. Taka mapa nie zżera baterii i często zawiera dodatkowe informacje o zabytkach.
  2. Pracownicy znają wszystkie zabytki i często pytam się ich o to co warto zobaczyć jak się ma np. tylko 1-2 dni. Dzięki temu skupiam się na najważniejszych dla mnie rzeczach i nie muszę poświęcać czasu na wcześniejsze planowanie.
  3. Dowiaduję się także o restauracje z lokalnym jedzeniem, ale na studencką kieszeń. Dzięki temu unikam drogich knajpek i przepłacania za posiłki.

Informacja turystyczna znajduje się w każdym większym mieście, a obsługa chętnie odpowie Ci na wszystkie pytania. Czego tu nie lubić?

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Uwaga!

Sprawdź czy na pewno trafiłeś do oficjalnej informacji turystycznej. W innych będą próbowali Ci wcisnąć różne wycieczki lub będą chcieli żebyś im zapłacił za mapkę.

[/su_note]

tanie podrózowanie

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Darmowy ebook ,,Jak tanio podróżować? Sprawdzone sposoby”

tanie podróżowaniePobierz darmowego ebooka, który pokaże Ci w jaki sposób tanio podróżować. Dowiesz się z niego jak nie wydając milionów podróżować po całym świecie.

Jak go pobrać?

Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. Oprócz tego ebooka możesz bezpłatnie pobrać także inne ebooki i narzędzia m.in.: ebook ,,Jak w końcu zrealizować postanowienia noworoczne?”,,Jak wyznaczać cele metodą SMART? Zwiększ ilość zrealizowanych celów”. Pełną listę darmowych rzeczy do pobrania znajdziesz tutaj.

[/su_note]

Sposób nr 5 –Śpij pod gwiazdami

Noclegi to drugi największy generator kosztów. Ale jest sposób, w jaki można zredukować sobie te koszty prawie do zera. Zgadłeś!

Zacznij spać na dziko. Śpisz pod gwiazdami, a rano budzi Ci śpiew ptaków. Brzmi trochę jak z bajki prawda? Ale tak właśnie jest.

Tylko proszę. Nie mów mi znowu, że to jest niebezpieczne. Idąc tym tokiem myślenia można by wszystko uznać za niebezpieczne i nie wstawać z łóżka.

O tym jak wybrać miejsce do spania na dziko można by napisać oddzielny artykuł (pewnie kiedyś go napiszę), ale tak w skrócie powiem Ci, że o tym gdzie warto spać w danym mieście można przeczytać na … Hitchwiki. Ale nie tylko.

Mamy też polskie projekty, takie jak mapa tanich noclegów stworzona przez ekipę z bloga Paragon z podróży. Chłopaki ta mapa jest naprawdę niesamowita i bardzo przydatna!

 tanie podrózowanie

Sposób nr 6 – Wykorzystaj polecenia Airbnb

Jeżeli spanie na dziko to nie Twoja bajka, to polecam Ci wykorzystać Airbnb (prywatne osoby wynajmują Ci mieszkanie). Mają bardzo ciekawy program poleceń i jeżeli dobrze pokombinujesz (mi się to udało już kilka razy) to możesz zmniejszyć swoje koszty noclegowe o 85 lub nawet o 260 zł.

Jak to działa?

Twoje pierwsze 85 zł dostaniesz z mojego polecenia, dopiero po zrobieniu rezerwacji kwalifikowanej (rezerwacji na co najmniej 300 zł) i będziesz je mógł wykorzystać przy drugiej lub kolejnej rezerwacji, zmniejszając tym samym kwotę do zapłaty za kolejne noclegi.

Następne środki możesz otrzymać poprzez samodzielne wysłanie poleceń swoim znajomym i tu masz do wyboru dwie opcje:

  1. Polecasz Airbnb znajomemu, który chce wynająć od kogoś mieszkanie. Gdy Twój znajomy wyruszy w pierwszą podróż o wartości min. 300 zł otrzymasz 85 zł.
  2. Polecasz Airbnb znajomemu, który chce zostać gospodarzem i samemu wynająć swoje mieszkanie. Otrzymasz 260 zł, gdy przyjmie swoich pierwszych gości.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Otrzymaj kupon 85 zł

Poniżej zostawiam Ci link do mojego linku polecającego. Dzięki niemu otrzymasz 85 zł na swoje potencjalne podróże (po wydaniu kwoty większej niż 300 zł) oraz ja dostanę 85 zł za polecenie Ci serwisu. Jak widzisz jestem z Tobą całkowicie transparentny.

tanie podróżowanie

Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości i chciałbyś mnie zapytać o coś związanego z Airbnb to śmiało pytaj w komentarzach.

Link do strony wyjaśniającej sposób działania rezerwacji:

>>>>Kliknij tutaj<<<<<

[/su_note]

Rozwiń skrzydła i leć

Wykorzystaj moje patenty na tanie podróżowanie w praktyce. Tylko w ten sposób przekonasz się, że one naprawdę działają i że tanie podróżowanie to nie fikcja.

Przekonasz się także, tak jak kiedyś ja, że marzenia są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zacząć działać! Naprawdę nie ma na co czekać i nie ma czego się bać. Na przypale albo wcale! – to hasło moich wypraw 🙂

Mała prośba – dodatkowe artykuły o podróżowaniu

Mam do Ciebie mała prośbę. Facebook systematycznie zmmniejsza mi zasięgi i ciężko mi dotrzeć do moich czytelników. Dlatego jeżeli spodobał Ci się artykuł to pomóż mi z nim walczyć i polajkuj lub udostępnij ten artykuł 🙂

A Ty znasz jakieś hacki, by podrózować za grosze? Podziel się nimi ze mną w komentarzu. Ciągle szukam nowych sposobów na tanie podróżowanie 🙂

Do zobaczenia!

Dawid