wolność finansowa

Jak osiągnąć wolność finansową?

Wolność Finansowa

 

O idei wolności finansowej usłyszałem już ładnych kilka lat temu. Z niepozornej amerykańskiej książki ,,Bogaty ojciec, biedny ojciec” napisanej przez Roberta Kiyosakiego. W bardzo logiczny sposób wytłumaczył on na czym polega wolność finansowa i jak ją osiągnąć. Zrobił to przy tym na tyle prosto, że pojąłem wszystko w lot i ta wiedza na zawsze odmieniła moje życie.

Od tamtego momentu wolność finansowa jest tak mocno zakorzeniona w moim umyśle, że nawet do głowy by mi nie przyszło, że ktoś może nie wiedzieć czym ona jest. Dlatego tak bardzo się zdziwiłem, gdy się dowiedziałem, że rzeczywistość spłata mi figla. A mianowicie:

Przed rozpoczęciem pisania tego artykułu, postanowiłem zrobić małe badanie wśród znajomych. Miałem nadzieję, że dowiem się jakiś rzeczy związanych z wolnością finansową, których moi znajomi chcieliby się dowiedzieć. A tu niespodzianka! Nikt nie miał pojęcia o czym ja mówię!

Dlatego w tym artykule napiszę wszystko, co powinieneś wiedzieć o wolności finansowej. Kompletnie od podstaw. Jeżeli nie spotkałeś się wcześniej z tym pojęciem, to ten artykuł wprowadzi Cię w temat.

 

Czym nie jest wolność finansowa?

 

Zacznę trochę przewrotnie, od tego czym wolność finansowa nie jest. Dlaczego w ten sposób? Powód jest prozaiczny. Dużo osób, które już coś słyszało o wolności finansowej ma o niej zupełnie mylne pojęcie. Gotowy na obalenie największego mitu wolności finansowej?

Wolność finansowa i bycie bogatym ma ze sobą niewiele wspólnego! Ktoś kto osiągnął wolność finansową, nie musi być bogaty w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Człowiek, który osiągnął wolność finansową, to najczęściej nie ten, który:

 1. Może wyjeżdżać, kiedy zechce na wakacje w zagranicznych kurortach,
 2. Wydaje, ile chce i nie musi zwracać uwagi na ceny,
 3. Jeździ luksusowymi samochodami,
 4. Ubiera się tylko w markowe ciuchy,
 5. Jada w najlepszych restauracjach,
 6. Ma piękną i nowoczesną wille,
 7. Posiada domki wakacyjne.

Jeżeli tak właśnie postrzegałeś ludzi, którzy osiągnęli wolność finansową, to muszę Cię rozczarować. Tacy ludzie zazwyczaj, nigdy nie osiągają wolności finansowej. Ale jak to? Przecież oni nie muszą liczyć się z pieniędzmi. Czy to nie znaczy, że są wolni finansowo?

I tak i nie. Większość ludzi prowadząc wystawny tryb życia wydaje wszystko co zarobi i nie zostawia sobie żadnych oszczędności, lub co gorsza prowadzi wystawne życie na kredyt, by zaimponować znajomym.

Oczywiście część z nich rzeczywiście może być wolna finansowo. Ale zapewniam Cię, że jest ta mniejszość, która albo zarobiła takie pieniądze, nie musi robić nic do końca życia, albo dostała je w spadku.

Przechodzimy teraz do głównej części artykułu…

 

Czym jest wolność finansowa?

 

Wolność Finansowa to pewien etap w Twoim życiu, gdy nie musisz już pracować aby się utrzymać.

Czy to nie jest niesamowita wizja? Nie musisz zasuwać do pracy aż do 67 roku, kiedy to będziesz mógł przejść na państwową emeryturę, ale sam wybierasz ten moment. Będzoesz wtedy mógł zająć się czymś innym. Może podróżami dookoła świata? Może realizacją pasji? Ty sam zdecydujesz co chcesz dalej robić w swoim życiu.

Ale czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej. Bo choć nie każdy może stać się multimilionerem, to każdy jest w stanie osiągnąć wolność finansową. Nawet w Polsce! Wolność finansowa jest możliwa do zrealizowania dla wszystkich ludzi, którzy chcą i konsekwentnie do niej dążą. Nieważne kim są i jakie są ich zarobki! I to właśnie wolności finansowej jest niesamowite. Możesz ją osiągnąć!

 

Podstawowe pojęcia

Z wolnością finansową wiąże się wiele pojęć, ale jest kilka podstawowych, które koniecznie musisz znać, jeżeli chcesz ją osiągnąć. Większość z tych pojęć będę rozwijał w przyszłości w oddzielnych artykułach, ale chciałbym Tobie zarysować przynajmniej pobieżnie najważniejsze definicje:

 1. Twoja wartość finansowa netto – najprościej mówiąc, ten wskaźnik pokazuje, ile naprawdę jesteś warty finansowo. Jest to wartość wszystkiego, co posiadasz pomniejszona o Twoje długi oraz zobowiązania.
 2. Dochody pasywne – to taka grupa Twoich dochodów, które pochodzą z Twojej wcześniej pracy i teraz czerpiesz z nich korzyści, nie poświęcając na nie czasu. Najprostszym przykładem dochodu pasywnego są tantiemy autorskie za napisanie książki. Pisarz daną książkę pisze tylko raz i w zamian za swoją pracę, dostaje co jakiś czas wynagrodzenie. Więcej o dochodach pasynych napisałem w artykule – Jak zarabiać nie pracując?
 3. Inflacja stylu życia – Twoje wydatki rosną wraz z dochodami. Załóżmy, że kiedyś zarabiałeś 3500 zł, a wydawałeś 3000 zł miesięcznie. Taki poziom życia Ci odpowiadał i nie czułeś potrzeby zmian. Ale dostałeś awans z podwyżką i zarabiasz teraz 5000 zł. Po miesiącu zbadałeś poziom swoich wydatków i okazało się, że teraz miesięcznie wydajesz 4500 zł. To właśnie jest inflacja stylu życia.
 4. Życie poniżej własnych możliwości finansowych – polega na ograniczaniu inflacji stylu życia. Jeżeli żyjesz poniżej własnych możliwości finansowych, to biorąc dane z poprzedniego przykładu, gdybyś dostał podwyżkę to Twoje miesięczne wydatki, albo pozostałyby na takim samym poziomie, albo delikatnie by wzrosły…

 

Jak osiągnąć wolność finansową?

 

Wiesz już na czym polega wolność finansowa i zapoznałeś się z podstawowymi pojęciami z nią związane. Teraz pewnie chcesz dowiedzieć w jaki sposób można ją osiągnąć.

W dążeniu do wolności finansowej ważne są tak naprawdę dwie rzeczy. Pierwszą jest ciągłe budowanie dochodów pasywnych i tym samym zwiększanie różnicy miedzy dochodami pasywnymi, a miesięcznymi wydatkami, które ponosisz.

Drugą rzeczą jest świadomość. Świadomość tego gdzie się znajdujesz i tego co musisz zrobić aby udało Ci się ją osiągnąć. Możesz być zarabiającym miliony prezesem, ale gdy tylko stracisz pracę, to znajdziesz się na bruku bo wydawałeś wszystko co masz. Możesz także być osobą zarabiająca przeciętne wynagrodzenie i dojść do wolności finansowej wytrwale pracując.

Jeżeli chodzi o wolność finansową, to nie ma żadnej drogi na skróty i osiąga się ją tylko dzięki długotrwałemu i systematycznemu działaniu. Ten artykuł jest właśnie wstępem do cyklu artykułów, w których będę opisywał w jaki sposób osiągnąć wolność finansową. Do zobaczenia!