Wyznaczanie celów metodą 5 filarów stworzoną przez Briana Tracy’ego

Pamiętasz jakie cele wyznaczyłeś sobie ostatnio? Podejrzewam, że kombinowałeś coś z karierą (dostanę podwyżkę), finansami (będę mniej wydawał) lub zdrowiem (schudnę 10 kg). Na tym najczęściej wyznaczanie celów się kończy.

Tylko, że w ten sposób możesz doprowadzić do zachwiania równowagi życiowej i przykładowo możesz mieć niesamowitą karierę, ale nie posiadać prawdziwych przyjaciół.

Dlatego aby osiągnąć równowagę życiową i szczęście to warto swoje cele wyznaczać we wszystkich życiowych obszarach. Czyli:

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów
 1. Pragnienia osobiste
 2. Relacje z rodziną i przyjaciółmi
 3. Zdrowie
 4. Finanse osobiste
 5. Kariera zawodowa

Poniżej rozszerzyłem każdy obszar i opisałem jakie cele się w nim mieszczą. Zapraszam do lektury 😉

,,Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”

Brian Tracy

 Wyznaczanie celów – 5 filarów

 

Filar nr 1 – Pragnienie osobiste

 

Wyznaczając cele w tej grupie skupiasz się NA SOBIE i nie myślisz o nikim innym. To nie jest tak egoistyczne, jak mogłoby Ci się wydawać. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeżeli poświęcamy się dla kogoś innego (dzieci, ukochana osoba), to zaniedbujemy samych siebie.

Czy uważasz, że Twoi bliscy mogą być szczęśliwi, jeżeli Ty nie jesteś? No właśnie! Dlatego od dzisiaj zajmujesz się również sobą 🙂

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów

Przykłady celów związanych z pragnieniami osobistymi:
 • Szkolenia – nauczę się jeździć konno, walczyć wręcz, robić sushi, latać samolotem, nurkować.
 • Podróże – chcę napić się szampana we Francji, zjeść paelle w Hiszpanii, zobaczyć kwitnące wiśnie w Japonii, zwiedzić zakazane miasto w Chinach, wspiąć się na Mount Everest.
 • Ekscytujące doświadczenia – chcę zobaczyć Ziemię z kosmosu, skoczyć na bungee, przebiec maraton, wystąpić w telewizji.
 • Rzeczy materialne – chcę posiadać szablę husarską, szczotkę z włosia dzika, biżuterię z bursztynem, komputer, który pociągnie Wiedźmina 3 😛
 

Filar nr 2 – Relacje z rodziną i przyjaciółmi

 

Relacje w życiu każdego człowieka grają istotną rolę, a mimo to, przy wyznaczaniu celów, są one często pomijane. Ludzie traktują bliskie relacje jako pewnik i z czasem przestają o nie dbać. 

Tymczasem, relacje z przyjaciółmi, rodziną i ukochanymi są najważniejsze na świecie. To z nimi dzielimy trudy życia, śmiech i płacz. To oni wspierają nas w trudnych decyzjach i pomagają rozwinąć skrzydła. To właśnie oni wypychają nas poza strefę komfortu. Dlatego nie pomijaj tych celów!

Przykłady celów związanych z relacjami:

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów
 • Utrzymywanie relacji z rzadko widzianymi znajomymi i rodziną – będę co tydzień dzwonił do znajomych, z którymi dawno nie miałem kontaktu.
 • Silne relacje z najważniejszymi dla Ciebie osobami – będę chodził z moją partnerką na randki, będę spędzał godzinę czasu na zabawach z dziećmi w weekendy, zadzwonię do rodziców i zapytam, co u nich słychać.
 • Networking – będę nawiązywał i utrzymywał relacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

 

 

Filar nr 3 – Zdrowie

 

Żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie, bycie fit i dbanie o siebie jest modne. Jesteśmy świadomi tego, że zdrowie jest ważne na tyle że gdyby zapytać przechodniów na ulicy, czego by sobie w życiu życzyli, to jestem pewny, że zdrowie byłoby na wysokim miejscu.

Niestety, samo życzenie sobie bycia zdrowym nic Ci nie pomoże i o zdrowie trzeba dbać. Dlatego wyznaczanie celów w tym obszarze jest kluczowe.

Przykłady celów związanych ze zdrowiem:
 • Zdrowie ogólne – przestanę palić papierosy, będę unikał stresujących sytuacji, będę co roku badał w jakim stanie jest moje zdrowie.
 • Zdrowe odżywianie – zacznę pić smoothie, zmniejszę ilość zjadanych fast foodów, zacznę pić 2 litry wody dziennie, będę gotował mniej tłusto, będę zjadał mniejsze porcje.
 • Uprawianie sportu – zacznę biegać, grać w piłkę nożną, w tenisa, zacznę chodzić na siłownię, codziennie będę wychodzić na spacer, bawić się z dziećmi.
 

Filar 4 – Finanse osobiste

 

Pieniądze pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Ich brak może powodować przymusowe wyrzeczenia, ciągłe kłótnie i inne nierzadko patologiczne sytuacje.

Brak pieniędzy często wiąże się z ich nieumiejętnym zarządzaniem i to w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz, jest odbiciem Twoich wcześniejszych decyzji oraz Twoich nawyków finansowych.

Jeżeli jesteś niezadowolony z Twojej sytuacji finansowej, to zdecydowanie powinieneś przejść do ofensywy i zacząć wyznaczać sobie cele finansowe.

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów

Przykłady celów związanych z finansami osobistymi:
 • Wartość netto – policzę swoją wartość netto, zredukuję długi, zacznę oszczędzać 100 zł miesięcznie, zacznę inwestować 100 zł miesięcznie.
 • Nawyki finansowe – zacznę prowadzić budżet domowy, zredukuję niepotrzebne wydatki.
 • Inwestowanie – poszukam sposobu na inwestowanie, będę trzymał nadwyżkę środków na koncie oszczędnościowym, zacznę inwestować w spółki, dowiem się więcej o giełdzie, będę odkładał miesięcznie 200 zł na inwestycje. 
 

Filar nr 5 – Kariera

 

W pracy spędzamy ponad 40 lat i nie da się ukryć, że to co robimy ma olbrzymi wpływ na naszą satysfakcję z życia. Możemy co poniedziałek modlić się, by jak najszybciej przyszedł piątek, a możemy nie czuć, że pracujemy i kochać to, co robimy. Dlatego cele w tym obszarze są bardzo istotne.

Przykłady celów związanych ze karierą:
 • Zarabianie na hobby – będę zarabiał na swojej pasji, będę chodził na szkolenia związane z moim hobby, będę się dokształcał.
 • Cele dotyczące obecnej pracy – podniosę swoje kwalifikacje, udowodnię szefowi, że należy mi się podwyżka lub awans, zdobędę umiejętności potrzebne do rozwoju w pracy.
 • Zwiększanie jakości swojego CV i umiejętności prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych – stworzę profesjonalne CV, przygotuję się na każdą rozmowę kwalifikacyjną, odpowiednio się na nią ubiorę i nastawię psychicznie.
 

Dlaczego warto wyznaczać cele w taki sposób?

 

Człowiek, który rozwija się tylko w pracy lun na siłowni nie będzie szczęśliwy. Bo co z tego, że rozwijasz karierę w zawrotnym tempie, jeśli jesz tylko zupki chińskie, a na randce byłeś ostatnio rok temu.

Dzięki dzileniu celów poczujesz się bardziej spełniony, poprawisz swoje relacje z bliskimi, nauczysz się świadomie dbać o zdrowie, zmienisz swoje nawyki finansowe i zaplanujesz rozwój swojej kariery zawodowej. Osiągniesz równowagę życiową potrzebną do tego by być szczęśliwym. Przynajmniej takie jest moje zdanie. To jak można zastosować tą metodę w życiu codziennym zawarłem poście poniżej.