Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/marzenia/domains/marzeniawcele.pl/public_html/wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 643

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/marzenia/domains/marzeniawcele.pl/public_html/wp-content/plugins/types/library/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 660
Metoda SMART i SMART cele - opis metody SMART i przykłady celów
metoda smart

Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady

Metoda SMART – definicja

Metoda SMART to metoda, która ma na celu zwiększyć szanse, że Ci się uda zrealizować swój cel. Ale jak konkretnie ona działa? O tym poniżej 😉

Smart to angielskie słowo oznaczające bystry, sprytny i przenosząc to na naszą metodę dokładnie takie mają być Twoje cele. Każda litera jest skrótem od określonej cechy i tak:

  1. S jak Szczegółowy,
  2. M jak Mierzalny,
  3. A jak Atrakcyjny,
  4. R jak Realistyczny,
  5. T jak Terminowy.

Jak działa metoda smart?

,,Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie”.

Zig Ziglar

Aby pokazać Ci jak działa metoda smart przekształcę taki zwykły, ogólny cel w smart cel. Załóżmy, że chciałbyś napisać książkę. Trzeba zadać sobie sporo trudu, by to zrobić i myślę, że to będzie ciekawy cel do przekształcenia.

Napiszę książkę – przykładowy cel

 

Jaką książkę? Na jaki temat? Do kiedy chciałbyś napisać tę książkę? Ten cel nie ma określonych ram czasowych i nie wiadomo dlaczego chcesz tę książkę napisać? Co chcesz osiągnąć poprzez napisanie książki? Czy chcesz wydać tę książkę? Ile stron mniej więcej ma mieć książka? Czy jeśli napiszesz książkę na 10 stron to uznasz cel za zrealizowany?

Taki cel może być zrealizowany natychmiast albo nigdy. Wszystkie informacje o takim celu masz w głowie, a człowiek to leniwa besta i zawsze idzie po najniższej lini oporu. Warto więc to przeformułować.

Temu służy metoda SMART – urealistycznia Twoje cele i pomaga zamienić je w konkretne działania. Jeśli dobrze sformułujesz swój cel, to będziesz miał dużo większe szanse na wykonanie go.

S jak Szczegółowy

 

Szczegółowy cel to taki, który jest dokładnie określony. Napisz precyzyjnie, co chcesz osiągnąć, jakimi metodami oraz dlaczego chcesz zrealizować właśnie ten cel. Cel ma być tak opisany, by nie pozostawiać miejsca na żadne interpretacje.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów.

M jak Mierzalny

 

Cel powinien być łatwo mierzalny. Co to oznacza? Jeżeli zapytałbym Ciebie w jakim stopniu zrealizowałeś swój cel, to powinieneś z łatwością podać mi odpowiedź.

Nie chodzi o to żebyś podawał konkretne wartości, ale abyś umiał je oszacować. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy przy wykonywaniu danego celu udało Ci się zrobić jakieś postępy i jak blisko jesteś jego wypełnienia. Jeżeli nie wspomnisz, ile stron ma mieć książka to równie dobrze mógłbyś napisać 10 stron i uznać swój cel za wykonany.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów. Książka będzie składała
się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

A jak Atrakcyjny

 

Wybieraj takie cele, które będą dla Ciebie interesującym wyzwaniem, lub ich wykonanie będzie wiązało się z otrzymaniem atrakcyjnej nagrody np. spełnionego marzenia.

Jeżeli Twoje cele będą nudne i nie będziesz w pełni przekonany czy warto się za nie zabrać, to realizacja Twoich planów będzie szła Ci opornie oraz stanie się źródłem frustracji. W tym punkcie możesz wypisać wszystkie pobudki jakie Tobą kierują, by dążyć do osiągnięcia danego celu.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała
się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

R jak Realistyczny

 

Jeżeli chcesz by Twój cel był realistyczny, to ustal sobie poprzeczkę na takim poziomie, żeby cel był odrobinę powyżej Twoich możliwości. Ale tylko odrobinę! Cel, który będzie za łatwy nie będzie przez Ciebie traktowany poważnie i nie poczujesz satysfakcji po jego osiągnięciu.

Cel za trudny może początkowo zmotywować Cię do wytężonej pracy, ale gdy nie zobaczysz spodziewanych wyników, przestaniesz się starać. Zniechęcisz się do niego i odłożysz na jutro.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 500 słów by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała 
się  z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

T jak Terminowy

 

Cel bez daty realizacji można wykonywać równie dobrze rok, jak i za dziesięć lat. Oczywiście, jeżeli cel jest duży i wymaga sporo wysiłku, to wtedy długi czas realizacji jest jak najbardziej zrozumiały.

Każdy cel powinien mieć swoją datę realizacji. Nie bój się czy wyrobisz się w zakładanym czasie, nie wszystko musisz perfekcyjnie oszacować. Ważne jest by się nie poddawać i przełożyć deadline na kolejny realistyczny termin.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 800 słów, by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron. Napisanie książki nie powinno mi zająć dłużej niż rok.

 Metoda SMART – Inne przykłady

Metoda SMART to prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda, która zwiększy nie tylko Twoje szanse na realizację wybranego celu, ale również pomoże Ci realizować ich więcej . Sam używam jej do realizacji moich najważniejszych rocznych celów i całkiem nieźle mi to wychodzi.

Tworzenie celów przy użyciu metody SMART może wydawać się pracochłonne, ale efekty wydają się tego warte. Nie wierzysz? Zerknij tutaj: Moja lista marzeń spełnionych i tych, które są jeszcze przede mną

Dodatkowo polecam Ci także wypróbowanie innych efektywnych metod:

Metodę SMARTER, która jest rozszerzeniem metody SMART.

Metodę 5 filarów opracowaną przez Briana Tracy’ego

Artykuł: Jak osiągnąć swój cel w ciągu 100 dni?