metoda smart

Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady

Smart to angielskie słowo oznaczające bystry, sprytny i w taki właśnie sposób ma działać metoda SMART. Każda litera jest skrótem od określonej cechy:

  1. S jak Szczegółowy,
  2. M jak Mierzalny,
  3. A jak Atrakcyjny,
  4. R jak Realistyczny,
  5. T jak Terminowy.

Metoda SMART została stworzona po to, by precyzyjniej określać cele i w łatwy sposób mierzyć ich realizację. W założeniu jej zastosowanie ma zwiększyć Twoje szanse na to, że dany cel uda Ci się zrealizować. Z tej metody korzystają często różnego rodzaju korporacje, ministerstwa i osoby lubiące wyznaczać sobie cele 😉

Ale na czym polega ta metoda i czy faktycznie jest ona skuteczna? O tym możesz przeczytać poniżej.

 

,,Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie”.

Zig Ziglar

Jak działa metoda SMART?

 

Sposób działania metody SMART najłatwiej będzie mi pokazać na realnym przykładzie. Przekształcę zwykły, ogólny cel, który często zakładamy, w cel smart. Gotowy?

Załóżmy, że chciałbyś ,,napisać książkę”. Nie jest to łatwy cel i trzeba zadać sobie sporo trudu, by napisać książkę. Najpierw musisz stworzyć koncepcję, później konspekt, a na końcu zapełnić to wszystko treścią. Myślę, że będzie to ciekawy cel do przekształcenia.

,,Napiszę książkę” – przykładowy cel

 

Jak widzisz, cel sam w sobie zawiera mało szczegółów i może być zrealizowany zarówno natychmiast, jak i nigdy. Wszystkie informacje o takim celu masz w głowie, a człowiek to leniwa bestia i zawsze idzie po najniższej linii oporu. Warto więc taki cel przeformułować i przygotować go w koncepcji SMART.

Temu właśnie służy metoda SMART – urzeczywistnia Twoje cele i pomaga zamienić je w konkretne działania. Jeśli dobrze sformułujesz swój cel, to będziesz miał dużo większe szanse na wykonanie go.

Skoro już rozumiesz o co chodzi, to przystępujemy do działania – przekształcimy nasz cel w cel SMART.

 

S jak Szczegółowy

 

Szczegółowy cel, to taki, który jest dokładnie określony. Napisz precyzyjnie, co chcesz osiągnąć oraz jakimi metodami. Cel ma być tak opisany, by nie pozostawiać miejsca na żadne interpretacje.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody”, pisząc codziennie po 100 słów w Wordzie.

M jak Mierzalny

 

Teraz nasz cel powinien być łatwo mierzalny. Co to oznacza? W tym punkcie chodzi o to, abyś umiał oszacować stopień realizacji celu. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy przy wykonywaniu danego celu udało Ci się zrobić jakieś postępy oraz jak blisko jesteś jego zrealizowania.

Przykładowo, jeżeli nie oszacujesz, ile stron ma mieć Twoja książka, to równie dobrze mógłbyś napisać 10 stron i uznać swój cel za wykonany.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody”, pisząc codziennie po 100 słów. Książka będzie składała
się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

A jak Atrakcyjny

 

Wybieraj takie cele, które będą dla Ciebie atrakcyjne i będą Cię w jakiś sposób motywowały do pracy lub ich wykonanie będzie wiązało się z otrzymaniem atrakcyjnej nagrody np. spełnionego marzenia.

Jeżeli cele nie będą dla Ciebie interesujące i nie będziesz w pełni przekonany czy warto się za nie zabrać, to realizacja Twoich planów będzie szła Ci bardzo opornie oraz stanie się źródłem frustracji.

W tym punkcie warto wypisać motywacje, jakimi się kierujesz, by zrealizować dane cel.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody”, pisząc codziennie po 100 słów, by pomóc innym ludziom w realizacji celów, a także dlatego, że wydanie książki zawsze było moim marzeniem. Książka będzie składała się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

R jak Realistyczny

 

Realistyczny cel to taki, który wiesz, że jest odrobinę powyżej Twoich możliwości. Ale tylko odrobinę! Cel, który będzie zbyt prosty nie będzie przez Ciebie traktowany poważnie i nie poczujesz satysfakcji po jego osiągnięciu. Z drugiej strony zbyt trudny cel może zdemotywować Cię do działania i jeśli po jakimś czasie nie zobaczysz spodziewanych wyników, przestaniesz go realizować. Zniechęcisz się do niego i odłożysz na później.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody”, pisząc codziennie po 500 słów, by pomóc innym ludziom w realizacji celów, a także dlatego, że wydanie książki zawsze było moim marzeniem. Książka będzie składała się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

T jak Terminowy

 

Nic tak nie działa na motywację ludzi, którzy wiecznie odkładają coś na później, jak zbliżający się koniec terminu. Widzę to sam po sobie. Gdy wiedziałem, że zostało mi mało czasu, to potrafiłem się tak spiąć, że magisterkę napisałem w dwa tygodnie. Zdziwienie malujące się na tworzy promotora podczas dyżuru było bezcenne!

Terminowość jest ważna jeszcze z jednego powodu. Cel bez daty realizacji można wykonywać równie dobrze za rok, jak i za dziesięć lat. Dlatego każdy cel powinien mieć swój termin wykonania. Nie bój się tego, że nie wyrobisz się w zakładanym czasie – przecież nie wszystko musisz perfekcyjnie oszacować. Ważne jest, by nie poddawać się i przełożyć deadline na kolejny, bardziej realny termin.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody”, pisząc codziennie po 800 słów, by pomóc innym ludziom w realizacji celów, a także dlatego, że wydanie książki zawsze było moim marzeniem. Książka będzie składała się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron. Napisanie książki nie powinno mi zająć dłużej niż rok.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

 

Metoda SMART to prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda, dzięki której precyzyjniej określisz swoje cele i tym samym zwiększyć swoją skuteczność w ich realizowaniu. Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał Ci w jaki sposób ją stosować i przede wszystkim, że przekonałem Cię o jej wartości. Tworzenie celów przy użyciu metody SMART może wydawać się pracochłonne, ale po nabraniu wprawy stanie się Twoją drugą naturą. Sam używam jej do realizacji moich najważniejszych celów i całkiem nieźle mi to wychodzi.

Zerknij tutaj:

Moja lista marzeń spełnionych i tych, które są jeszcze przede mną

Dodatkowo polecam Ci także wypróbowanie innych efektywnych metod:

Metodę SMARTER, która jest rozszerzeniem metody SMART.

Metodę 5 filarów opracowaną przez Briana Tracy’ego

Artykuł: Jak osiągnąć swój cel w ciągu 100 dni?

A Tobie jak się podoba metoda SMART? Czy uważasz, że pomoże Ci pomóc? Daj znać, czy jej używasz przy wyznaczaniu swoich celów 😉