metoda smarter

Jak sprawić by Twoje cele były SMARTER?

Cześć,

Dzisiaj chciałbym wrócić do korzeni tego bloga i przedstawić Ci metodę pomagającą zwiększyć skuteczność realizowania swoich celów. W tym wpisie omówię działanie metody SMARTER oraz wyniki pewnego eksperymentu, który jest z tą metodą powiązany.

Jednak, w pierwszej kolejności, polecam Ci się zapoznać z moim artykułem o metodzie SMART, ponieważ metoda SMARTER jest jej rozszerzeniem.

Do pierwszych pięciu słów (specyficzny, mierzalny, atrakcyjny, terminowy, realistyczny) dodajemy kolejne dwa – exciting (ekscytujący), recorded (zapisany) i wychodzi metoda SMARTER.

Wykorzystany w tym artykule przykład, jest już przekształcony zgodnie z metodą SMART i teraz będę go zmieniał, korzystając jedynie z metody SMARTER. 

E jak Ekscytujący (Exciting)

 

Twój cel powinien być dla Ciebie ekscytujący. To nie może być coś, co wydaje Ci się, że chcesz osiągnąć. Musisz naprawdę pragnąć go zrealizować. Jeżeli cel nie będzie wzbudzał w Tobie emocji, to nigdy nie będziesz miał odpowiedniej motywacji, by go zrealizować.

Przykładowo, jednym z moich celów było nauczyć się płynnie mówić po angielsku. Ale jakoś nigdy nie było mi z tym celem po drodze i z roku na rok, tylko go przepisywałem. Wszystko zmieniło się, gdy zacząłem podróżować i realnie poczułem, dlaczego chcę się angielskiego nauczyć. Teraz ten cel jest dla mnie ekscytujący, bo kojarzy mi się z podróżowaniem i rozmawianiem z fantastycznymi ludźmi.

Przykład:

Polecę do Norwegii w te wakacje (wcześniej rezerwując bilet) żeby zdobyć pieniądze (około 15 tys. zł), które wykorzystam na wkład własny do mieszkania. Będę tam pracował całe wakacje i jednocześnie zwiedzę co ciekawsze miejsca.

 

R jak Zapisany (Recorded)

,,Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami.”

Autor nieznany

Jeżeli o mnie chodzi, to zapisywanie swoich celów czy to w dzienniku czy w Wordzie, uważam za kluczową czynność, która znacznie przyczynia się do sukcesu. Moje wszystkie cele są zapisane w Tabeli marzeń (którą możesz za darmo pobrać) i systematycznie je realizuję.

To czym jest tabela marzeń, jak działa i w jaki sposób ją pobrać, możesz przeczytać w artykule ,,Jak zacząć spełniać marzenia? 7 kroków do spełnienia marzeń”.

[su_note note_color=”#f0f0f0″ text_color=”#000000″ radius=”16″]

Darmowy ebook ,,Jak wyznaczać cele wykorzystując Metodę SMART?”

 

Pobierzmetoda smart darmowego ebooka o metodzie SMART. Dowiesz się z niego jak skutecznie wyznaczać cele i zwiększyć liczbę zrealizowanych celów w 2017!

Jak go pobrać?

Wystarczy, że zapiszesz się na newsletter. Oprócz tego ebooka możesz bezpłatnie pobrać także inne ebooki i narzędzia m.in. ebook ,,Jak w końcu zrealizować postanowienia noworoczne?”,,Jak tanio podrózować. Poradnik”. Pełną listę znajdziesz tutaj.

[/su_note]

To dlaczego warto zapisywać swoje cele?

Prawdziwy/fałszywy eksperyment

Przy rozważaniach na temat tego, czy zapisanie swoich celów podnosi skuteczność realizacji często podaje się eksperyment przeprowadzony przez amerykański Uniwersytet Yale w 1953 roku. Polegał on na tym, że zapytano absolwentów jednej klasy, jakie są ich plany i cele na przyszłe życie. Oto co otrzymano:

 • 84% studentów nie miało określonych celów (Grupa A),
 • 13% miało sprecyzowane cele, ale nie zapisały ich (Grupa B),
 • 3% określiło i spisało swoje cele, a nawet sporządzi plany ich realizacji (Grupa C).
Zgadniesz jak potoczyły się ich losy?

Dwadzieścia lat po eksperymencie odnaleziono absolwentów, którzy wzięli udział w eksperymencie. Wyniki były rewelacyjne:

 • Grupa C spisała się lepiej dziesięciokrotnie niż pozostałe razem wzięte. Osiągnęła dużo więcej pod względem majątku, zadowolenia z życia i statusu społecznego.
 • Grupa B, która tylko określiła swoje cele była dwa  razy lepsza niż grupa A.

Zobaczcie wystarczy, że człowiek wie co chce od życia i już ma dwa razy większe szanse na sukces niż Ci, którzy nigdy się nie zastanawiali czego od życia chcą. Niesamowite.

Szkoda tylko, że okazało się, że ten cały eksperyment nigdy nie miał miejsca. Eksperyment ten stał się tak szeroko znany, że nawet na stronie Yale podają, że nie przeprowadzali takiego eksperymentu. Zabawne 🙂

Dlaczego, więc o tym piszę?

Inni uczeni, zaciekawieni tym mitem, postanowili przeprowadzić własne badania. Między innymi profesor psychologii, Dr. Gail Matthews, z Dominican University of California.

Przeprowadziła ona, tym razem, w pełni udokumentowane badanie, w którym udział wzięło 267 uczestników. Badani pochodzili z różnych grup społecznych, byli w różnym wieku (od 23 do 72 lat) oraz reprezentowali różne kraje. Badanie miało sprawdzić, czy istnieje jakiś związek pomiędzy zapisywaniem celów, a ich skutecznością w ich realizacji.

Grupa 1 została poproszona, aby tylko pomyśleć o realizacji upragnionych celów, które mieli nadzieję osiągnąć w ciągu czterech tygodni. Mieli ocenić, każdy cel pod względem trudności, znaczenia, posiadanych umiejętności i dostępu do źródeł umożliwiających osiągnięcie tych celów, własną motywację oraz to informację o tym, czy wcześniej starali się osiągnąć ten cel. Jeśli tak, to mieli podać jaki był rezultat ich działań.

Grupy od 2 do 5 miały zapisać swoje cele i ocenić je tak samo jak grupa 1. Z tym, że:

 • Grupa 3 została poproszona o zapisanie zaplanowanych kroków prowadzących do osiągnięcia zamierzonych celów.
 • Grupa 4 miała zapisać cele oraz kroki prowadzące do ich osiągnięcia, a także podzielić się swoimi zamierzeniami z przyjacielem.
 • Grupa 5 miała zrobić to wszystko co 4 plus wysyłać raport z wynikami działań do przyjaciela.

Z początkowych  267 uczestników tylko 149 ukończyło badanie. Jak widać zadania nie były takie proste. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę swoich postępów i stopnia, w którym osiągnęli swoje cele.

Pod koniec badania, osoby z grupy 1 osiągnęły 43% swoich planowanych celów. Ci z grupy 4 zrealizowali 64% założonych celów. Grupa 5 spisała się najlepiej aż w 76% wykonali swoje zamierzone cele.

Metoda SMARTER – czy warto jej używać?

Wnioski wynikające z tego eksperymentu są niezwykle ciekawe. Okazuje się, że jeżeli zależy Ci na tym, by zrealizować swoje cele, to warto wykonać następujące kroki:

 1. Zapisz swój cel. Aby dobrze go określić warto wykorzystać metodę SMART lub nawet metodę SMARTER.
 2. Zastanów się co musisz zrobić, by osiągnąć dany cel i rozpisz go na poszczególne działania.
 3. Znajdź kogoś podobnego do Ciebie, kto też planuje realizować swoje cele i wysyłajcie sobie nawzajem raporty z osiągniętych przez Was wyników.
 4. Ciesz się z świetnych wyników!

Wiem, że te kroki wymagają sporo pracy, ale efekty są tego warte. Zauważyłem po sobie, że przyspieszają znacznie realizację moich celów i dają mi motywację do działania.

Problemem jest tylko, by znaleźć drugą osobę do stałej współpracy. Ale jakby było sporo chętnych, to może byśmy zrobili jakąś grupę na fb? Odzywajcie się w komentarzach co o tym myślicie 🙂

Metoda SMARTER – co dalej?

Metoda SMARTER jest naprawdę bardzo skuteczna i dzięki niej realizuję swoje cele w 80-90%. A co roku mam ich ponad dwadzieścia.

Jeżeli chciałbyś także wypróbować jeszcze inne metody to polecam Ci także:

Na koniec mam do Ciebie małą prośbę. Jeżeli spodobał Ci się mój artykuł to proszę udostępnij go lub polub fanpage Marzenia w cele. Dajesz mi tym samym motywację do działania i jednocześnie pomagasz swoim przyjaciołom, którzy mogą być również zainteresowani tą tematyką.