wyznaczaniu celów

Przez te błędy nigdy nie zrealizujesz swoich celów. Sprawdź się!

Błąd nr 1  – Nie znasz swoich motywacji

 

Kiedyś zawsze ignorowałem ten punkt. Myślałem sobie:

Przecież nie ważne co mną kieruje przy wyznaczaniu celów. Najważniejsze jest to, że chcę dany cel zrealizować. Bo co to zmieni, że będę znał swoje pobudki i je zapiszę? No cóż okazało się, że sporo.

Przy realizowaniu obojętnie jakiego celu, zawsze będziesz miał kryzysowy moment. Moment, kiedy nic Ci się nie będzie chciało i będziesz myślał, żeby sobie odpuścić. To właśnie na takie momenty, potrzebujesz potężnej dawki motywacji.

Powody, dla których dany cel realizujesz, muszą być na tyle mocne, by przypomnieć Ci dlaczego chcesz dany cel osiągnąć i mają wyrwać Cię z marazmu. Inaczej możesz sobie nimi wiesz co podetrzeć 🙂

 

Błąd nr 2 – Wszystkie cele wykonujesz jednocześnie

 

To najgłupsze co można zrobić, realizując swoje cele. Dlaczego?

Jednego dnia masz silną motywację i czujesz, że możesz wszystko. Pracujesz jednocześnie na dziesięcioma rzeczami, które zawsze chciałeś zmienić w swoim życiu i Ci się to udaje. Jesteś z siebie dumny. W końcu zabrałeś się za wszystkie swoje cele i dajesz radę! Twoje życie niedługo zmieni się na lepsze.

Pozostaje tylko pytanie: Jak długo uda Ci się utrzymać tak wysoką wydajność?

Raczej niedługo… A co się dzieje później?

Później, wracasz do normalnego trybu życia i zrywami próbujesz zrealizować swoje cele. Tylko te zrywy, są coraz rzadsze i słabsze. Aż w końcu ustają i wszystko jest po staremu…

Powiem Ci coś czego nauczenie się zajęło mi kilka lat. Nikt nie jest w stanie robić kilku nowych i różnych rzeczy na raz! Nikt!

Będziesz chodził wiecznie przemęczony i sfrustrowany. Chcesz zająć się czymś na poważnie? Zacznij od jednej rzeczy. Od jednego celu.

Błąd nr 3 – Realizujesz nie swoje cele

 

Zdarza, że realizujesz cele, które uznałeś za swoje, a tak naprawdę są celami Twojej żony, męża, rodziców, przyjaciół lub mówiąc ogólnie społeczeństwa. Cel, który zaplanowałeś może być wynikiem presji, jaką na Tobie wywierają inni.

Czy to Ty chcesz mieć płaski brzuszek, czy po prostu wszyscy na około Ci dokuczają, że za bardzo się przytyło? To Ty chcesz studiować na dwóch kierunkach czy Twoi rodzice? No właśnie. Zastanów się czy cele, które wypisałeś to na pewno Twoje cele.

Jeśli nie, to możesz je od razu wykreślić. Nie będziesz miał odpowiedniej motywacji do pracy nad nimi. Zaufaj mi. Wiem coś o tym.

 

Błąd nr 4 – Co roku realizujesz te same cele

 

Czy Twoja kartka z celami przypomina tą?

wyznaczaniu celów

Jeżeli tak to pozwól, że opowiem Ci moją historię:

Mam taki jeden cel, który co roku starałem się zrealizować i co roku odnosiłem porażkę. Po tym jak robiłem rachunek sumienia, okazywało się, że nie podjąłem żadnych działań, by go zrealizować. Mimo to, co roku niezachwianie wpisywałem go do mojej listy celów.

W pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że to kompletnie bez sensu. Mi po prostu na tym celu nie zależy. Chciałbym go osiągnąć, ale jakoś tak przy okazji, nie poświęcając na niego za dużo czasu.

Ten cel, ma dla mnie po prostu za niski priorytet i dlatego postanowiłem go wykreślić. Bo po co mam marnować na niego czas, energię i moją uwagę, jak mogę je przeznaczyć na inne ważniejsze cele.

Musisz naprawdę chcieć zrealizować dany cel. Jeżeli Ty nie czujesz prawdziwej motywacji i przez kilka lat wypisujesz sobie takie same cele, to w tym roku przestań i skup się na realizacji innych celów, które są dla Ciebie ważniejsze.

To, że teraz ten cel sobie odpuścisz, wcale nie znaczy, że nie możesz się za niego zabrać w przyszłości. Może wtedy wskoczy na wyższy priorytet?

 

Błąd nr 5 – Efekty nie pojawią się od razu

 

Nie schudłeś, a przytyłeś? Pomimo treningu, Twoje mięśnie nie wyglądają wcale na większe? Uczysz się, a oceny masz tak samo słabe? Czy słyszałeś powiedzenie: Nie od razu Kraków zbudowano? Dokładnie tak samo jest z efektami. One nigdy nie pojawiają się od razu! 

Jeżeli Twój cel jest ambitny i trudny w realizacji, to na satysfakcjonujące Cię wyniki, będziesz musiał poczekać. Uświadom sobie tę prostą prawdę i ją zaakceptuj. Nie masz innego wyjścia.

Wiem, że to trudne, ponieważ sam też przez to przechodzę. Też chciałbym mieć na swoim blogu tysiące komentarzy, setki tysięcy polubień i jeszcze więcej stałych czytelników. Ale wiem, że na to jeszcze będę musiał poczekać.

Wierzę, że jeżeli będę systematycznie tworzył dobre treści (co wymaga sporo pracy) i skupię się na Tobie, to z czasem  to docenisz.

 

Błąd nr 6 – Słuchasz wewnętrznego lenia

 

Brzmi jak poważna choroba, ale prokrastynacja, to zwyczajne odkładanie wszystkiego na jutro. To wymówki w stylu:

  • Od jutra zacznę ćwiczyć.
  • Za tydzień zacznę się uczyć do egzaminu.
  • Później napiszę ten esej, w końcu mam dużo czasu.

Każdy z nas ma takiego wewnętrznego lenia, który każe nam przekładać wszystko na później. Np. mój leń każe mi teraz się już położyć. Jutro dokończysz pisanie tego artkułu. Masz przecież jeszcze czas – kusi mnie.

Na szczęście mam za dobrą wenę, by poddać się jego podszeptom oraz już dawno nauczyłem się z nim walczyć. O tym jak go pokonać pisałem w tym artykule. Nie daj mu się!

 

Błąd nr 7 – Ja celów nie potrzebuję! Po co mi one?

 

No właśnie, po co? Znajomość odpowiedzi na to pytanie, odróżnia tych, którym uda się zrealizować swoje cele, od tych, którzy biernie akceptują wszystko co przyniesie im los.

Pomyśl o tym w ten sposób. Jesteś kapitanem swojego okrętu. Jeżeli nie będziesz wiedział gdzie chcesz dopłynąć, to będziesz tylko dryfował. Popłyniesz tam, gdzie zaprowadzi Cię prąd morski lub wiatr. I może się zdarzyć, że wyjdzie Ci to na dobre, ale znacznie częściej okaże się, że rozbijesz się na jakiś skałach. Dlatego weź ster w swoje ręce i zacznij realizować swoje cele.

 

Co dalej?

 

Poznałeś 7 typowych błędów, które powodują problemy przy realizacji celów. Jeżeli będziesz ich unikał, to Twoja motywacja i skuteczność będą tylko rosły, ponieważ szybko pojawią się pierwsze sukcesy. Ze swojej strony chciałbym Ci jeszcze polecić dwa artykuły, które pomogą Ci znacznie zwiększyć skuteczność Twoich działań:

Znajdziesz w nich parę naprawdę świetnych wskazówek, które na pewno Ci się przydadzą przy wyznaczaniu celów oraz ich realizowaniu