jak żyć

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. II

Dzisiaj kontynuujemy temat wpisu Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie. Ostatnio nie udało mi się przekazać wszystkiego, co planowałem. Może tym razem się uda 🙂

#11 Przejmij stery

Nie wierzę w przeznaczenie. Nie wierzę, że przyszłość jest z góry ustalona. Nie wierzę w niemożliwe.

Za to w co wierzę, że:

 • jestem kowalem własnego losu.
 • mam wpływ na to jak będzie wyglądało moje życie.
 • każda porażka czy sukces zależy głównie ode mnie.

Nie zwalam winy na zbiegi okoliczności, pecha czy innych ludzi. Za swoje porażki biorę pełną odpowiedzialność. Tak samo jak za sukcesy.

#12 Odnajdź swoją pasję

Znalezienie pasji to jedno z moich trzech wielkich marzeń (opisałem je w tym artykule). Zawsze chciałem odnaleźć to coś:

 • co sprawiłoby, że zapomniałbym o całym świecie,
 • na co czekałbym z niecierpliwości każdego dnia,
 • co motywowało by mnie do jak najwcześniejszego wstawania,
 • na czym mógłbym zarabiać.

Udało mi się to dopiero neidawno, bo wierzę że czymś takim dla mnie jest marketing internetowy, o którym mógłbym czytać w nieskończoność i w którym obecnie pracuję. Jeśli i Ty byś chciał znaleźć swoją pasję to zapraszam do kliknięcia w obrazek nizej 🙂

marzeniawcele

#13 Odkrywaj świat

Tym razem to moje dziecięce marzenie. Miałem ja kiedyś plan, w którym wyraźnie sobie rozplanowałem, że uratuję świat, zdobędę rękę księżniczki i będę przeżyję masę śmiertelnie niebezpiecznych przygód po drodze, z których oczywiście wyjdę cało.

Podróże zmieniły w moim życiu bardzo wiele. Ukształtowały mój charakter, otworzyły mnie na świat, stałem się znacznie bardziej tolerancyjny i odważny. Częste radzenie sobie z problemami (podróżuję w ekstremalnych warunkach) sprawiło, że stałem się elastyczny i mniej podatny na stres. Mało co jest w stanie mnie zestresować i często słyszę, że jestem najbardziej wyluzowaną osobą w moim dziale.

Co prawda ręki księżniczki nie dostałem, ale podczas podróży przeżyłem mnóstwo niesamowitych przygód i już niejednokrotnie uratowałem świat przed pewnym końcem 🙂

Trochę o tym jak to zrobiłem opowiedziałem w artykułach poniżej. To moja krwawica 😉

#14 Zacznij słuchać podcastów

Podcasty to coś, co wkradło się do mojego życia niepostrzeżenie i całkowicie je wypełniło. Jeżeli kiedykolwiek mnie spotkasz i będę szedł w słuchawkach, to na 90% słucham właśnie jakiegoś podcastu 🙂

Jadę na zajęcia – słucham podcastów. Czekam w kolejce do kasy – słucham podcastów. Jadę na rowerze – słucham podcastów. Sprzątam – słucham podcastów. Czekam na kogoś – słucham podcastów.

Dlaczego to robię?

Podcasty są niewyczerpanym źródłem wiedzy o wszystkim, co Cię interesuje. Jeżeli znasz angielski znajdziesz podcast na każdy temat. Powodów by słuchać podcastów jest znacznie więcej. Opisałem je w oddzielnym artykule – tutaj.

#15 Wyznaczaj sobie cele

Już dawno zauważyłem, że jeżeli chcę spełnić swoje marzenia to najlepszym sposobem na to, będzie wyznaczanie sobie celów i ich sprawne realizowanie. Mam stworzony (pol latach prób i błędów) specjalny schemat działania i myślę, że może on również Tobie pomóc  w realizowaniu swoich celów. Pop in 😉

#16 Nie bój się otworzyć przed przyjaciółmi

Otwieranie się przed ludźmi, jako typowemu introwertykowi, zawsze przychodziło mi z trudem. Przyjaciele zawsze mogli mi się wygadać, ale ja nigdy tego nie robiłem. Wolałem słuchać innych, niż mówić o sobie i swoich problemach, ponieważ wydawało mi się, że z każdym problemem poradzę sobie samemu.

I przez długi czas tak było… Ale wtedy pojawił się problem, który mnie przerósł. Coś co totalnie mnie zniszczyło i z czym, nie potrafiłem poradzić sobie samemu. Chociaż próbowałem. Oj próbowałem…

Na szczęście pomoc nadeszła i to wielu stron. Moi przyjaciele pozwolili mi się wygadać, wsparli dobrą radą i byli dla mnie w momentach, w których najbardziej ich potrzebowałem. Po tym zdarzaniu nasze przyjaźnie były znacznie silniejsze i wiedziałem, że nie ma takiego sztormu, z którym nie poradziłbym sobie z moimi przyjaciółmi.

#17 Zadbaj o finanse osobiste

Mówi się, że pieniądze szczęście nie dają.  Może i nie, ale zdecydowanie pomagają te szczęście osiągnąć. Lepiej być bogatym i nieszczęśliwym, niż biednym i nieszczęśliwym. Czy może się mylę? 😉

Brak pieniędzy powoduje:

 • stres – zwłaszcza kiedy nie wiesz, czy dasz radę zapłacić następną ratę kredytową za mieszkanie,
 • przyczynia się do podejmowania głupich decyzji – wzięcie chwilówki, która jest bardzo wysoko oprocentowana na wypasione wakacje.
 • kryzysy w związkach – podobno to o pieniądze najczęściej się kłócimy w związkach i to one są najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństw (National Survey of Families and Households”).

Dlatego o swoje finanse osobiste dbam bardzo mocno i teraz nie zajmuje mi to specjalnie dużo czasu, ponieważ udało mi się wykształcić odpowiednie nawyki finansowe. O tym możesz przeczytać więcej:

#18 Podejmuj trudne decyzje

Co jakiś czas w naszym życiu pojawiają się rozdroża, takie alternatywne ścieżki, których wybór będzie miał niebagatelny wpływ na nasze życie. Takimi rozdrożami mogą być:

 • przedmioty zdawane na maturze,
 • studia na jakie się zdecydujesz,
 • to czy podążysz za swoją pasją,
 • wybór pierwszej pracy,
 • wybór drugiej połówki.

Każda ścieżka wiedzie w innym kierunki, który może oznaczać dla nas sukces lub porażkę. Dlatego nie zostawia się ważnych i trudnych decyzji przypadkowi, a samemu się je podejmuje.

Znowu się rozgadałem…

Mam nadzieję, że nie macie mi za złe, że znowu się rozgadałem i każdy z punktów chciałem dokładniej opisać. Obiecuję, że nastepny artykuł będzie ostatnim z tej serii 🙂

Pozostałe rady możesz przeczytać tutaj:

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie.

Jak żyć? 25 porad na niesamowite życie cz. III