Menu Zamknij

Dlaczego warto prowadzić dziennik? 6 powodów

dziennik

Zawsze, gdy słyszałem lub czytałem o tym, że powinienem założyć dziennik, to myślałem sobie, że dziennik prowadzą tylko nastolatki, które zapisują w nim swoje najskrytsze myśli lub to, co jadły na obiad. Zresztą to samo przez długi czas myślałem o blogach 🙂

Dlatego do prowadzenia dziennika podchodziłem trochę sceptycznie, aleomyślałem: Spróbuję! W końcu, co mi szkodzi?

,,Słowa ulatują, pismo pozostaje.”

#1 Nigdy nie stracisz genialnego pomysłu

Zapisując swoje pomysły, nie przydarzy Ci się sytuacja, w której wpadłeś na genialne rozwiązanie, ale za chwilę o nim zapomniałeś. Zapominanie pomysłów było zawsze moją największą bolączką.

Mój proces twórczy jest bardzo niesforny i najlepsze pomysły przychodzą mi do głowy zawsze w nieodpowiednich porach. Często podczas rozmów z innymi ludźmi, nagle doznaję olśnienia, przestaję zwracać uwagę na to, co dzieje się dookoła, wyciągam swój notes i zapisuję swój pomysł.

#2 Zapisując pomysły, przetwarzasz je

Słowo pisane ma to do siebie, że jest bardziej konkretne niż myśl.

Zapisując pomysł jednocześnie przetwarzasz go, oceniasz i analizujesz. Spostrzegasz rzeczy, których na początku nie zauważyłeś i których byś nie dostrzegł.

#3 Wyciągniesz wnioski ze swoich sukcesów i porażek

Zapisując sukcesy i porażki w dzienniku z łatwością będziesz mógł wyciągnąć wnioski na przyszłość. Zauważysz co sprawiło, że udało Ci się osiągnąć sukces w danej sytuacji i będziesz mógł powtarzać takie same wzorce zachowania w przyszłości.

Analogiczna sytuacja jest z porażkami. Prowadzenie dziennika uchroni Cię od wielu błędów, które być może popełniałeś cyklicznie. Teraz będziesz miał szanse je dostrzec i poprawić.

#4 Będziesz mógł monitorować swoje postępy

Wyobraź sobie, że prowadzisz dziennik przez 10 lat. Wiem, że teraz to wydaję się dosyć odległe, ale spróbuj to zwizualizować. Gdy po 10 latach zasiądziesz do dziennika to będziesz się czuł, jakbyś rozmawiał z dziesięć lat młodszym Tobą.

Będziesz mógł porównać, jak wyglądało Twoje życie dziesięć lat temu, a jak wygląda teraz. Zobaczysz co udało Ci się osiągnąć, a czego nie.

Z niektórych rzeczy będziesz się śmiał, inne przypomnisz sobie na nowo, a inne będziesz przypominał sobie z sentymentem. Zorientujesz się, jak bardzo w ciągu tych lat się zmieniłeś.

Zobaczysz ewolucję swoich poglądów, postaw i przekonań. Czytając niedawno swój króciutki dziennik z liceum zauważyłem jak bardzo się zmieniłem jako człowiek.

#5 Podszlifujesz swój warsztat pisarski

Kolejną korzyścią z prowadzenia notatnika jest to, że doskonalisz swój warsztat pisarski. Pisanie będzie Ci przychodzić naturalnie, wypracujesz swoje metody pisarskie, będzie Ci łatwiej opisywać różne uczucia i zjawiska dzięki praktyce.

#6 Zgromadzisz pomysły na najróżniejsze tematy

Prowadzenie dziennika jest bardzo pomocne, gdy zamierzasz napisać książkę czy prowadzić własnego bloga. W dzienniku notujesz tematy, które Cię zainteresowały, ciekawe przemowy, cytaty, myśli, przemyślenia.

Wszystko to przyda Ci w przyszłości. Swoje przemyślenia będziesz mógł później rozwinąć, dzięki czemu stworzysz gotową bazę tematów.

Pisząc regularnie zgromadzisz sporo przemyśleń na temat życia, prowadzenia firmy, funkcjonowaniu rodziny czy inwestowania. Dziennik może być prowadzony nie tylko w celu zapisywania swoich pomysłów, ale także sukcesów, porażek, pomysłów biznesowych, doświadczeń, cytatów i innych rzeczy.

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
metoda smart
Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady

Metoda S.M.A.R.T. - definicja Trafiłeś tu pewnie dlatego, że chcesz się dowiedzieć czym jest metoda smart i jak ją wykorzystać...

Zamknij