Menu Zamknij

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów

Pamiętasz, jakie cele wyznaczałeś sobie ostatnio? W jakim obszarze życia? 

Podejrzewam, że były to cele związane głównie z karierą (dostanę podwyżkę) lub finansami (będę mniej wydawał). No może jeszcze wyznaczyłeś sobie cele zdrowotne (schudnę 10 kg).

Na tym najczęściej wyznaczanie celów się kończy. Tylko, że wtedy rozwijasz się bardzo nierównomiernie.

Jeżeli chcesz osiągnąć w życiu równowagę i szczęście, to swoje cele powinieneś równocześnie wyznaczać w pięciu obszarach:

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów
 1. Pragnienia osobiste
 2. Relacje z rodziną i przyjaciółmi
 3. Zdrowie
 4. Finanse osobiste
 5. Kariera zawodowa

,,Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”

Brian Tracy

Filar nr 1 – Pragnienie osobiste

 

Wyznaczając cele w tej grupie skupiasz się tylko na jednym – NA SOBIE. Nie myślisz o nikim innym. To nie jest tak egoistyczne, jak mogłoby Ci się wydawać.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeżeli poświęcamy się dla kogoś innego (dzieci, ukochana osoba), to zaniedbujemy samych siebie. Czy uważasz, że Twoi bliscy mogą być szczęśliwi, jeżeli Ty nie jesteś?

No właśnie. Dlatego od dzisiaj zajmujesz się również sobą!

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów

Przykłady celów związanych z pragnieniami osobistymi:

Szkolenia – nauczę się jeździć konno, walczyć wręcz, robić sushi, latać samolotem, nurkować.

Podróże – chcę napić się szampana we Francji, zjeść paelle w Hiszpanii, zobaczyć kwitnące wiśnie w Japonii, zwiedzić zakazane miasto w Chinach, wspiąć się na Mount Everest.

Ekscytujące doświadczenia – chcę zobaczyć Ziemię z kosmosu, skoczyć na bungee, przebiec maraton, wystąpić w telewizji.

Rzeczy materialne – chcę posiadać szablę husarską, szczotkę z włosia dzika, biżuterię z bursztynem, komputer, który pociągnie Wiedźmina 3 😛

Filar nr 2 – Relacje z rodziną i przyjaciółmi
 

Relacje w życiu każdego człowieka grają istotną rolę. A mimo to, przy wyznaczaniu celów, są one często pomijane. Ludzie traktują relacje jako pewnik i z czasem przestają o nie dbać. Tymczasem, relacje z przyjaciółmi, rodziną i ukochanymi są najważniejsze na świecie.

To z nimi dzielimy trudy życia, śmiech i płacz. To oni wspierają nas w trudnych decyzjach i pomagają rozwinąć skrzydła. To właśnie oni wypychają nas poza strefę komfortu. Dlatego nie pomijaj tych celów!

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów
Przykłady celów związanych z relacjami:

Utrzymywanie relacji z rzadko widzianymi znajomymi i rodziną – będę co tydzień dzwonił do znajomych z którymi dawno nie miałem kontaktu.

Silne relacje z najważniejszymi dla Ciebie osobami – będę chodził z moją partnerką na randki, będę spędzał godzinę czasu na zabawach z dziećmi w weekendy, zadzwonię do rodziców i zapytam, co u nich słychać.

Networking – będę nawiązywał i utrzymywał relacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi.

Uwaga!

Chciałbyś spełnić swoje nawet najbardziej egzotyczne marzenia? Przeczytaj wpisy:

Filar nr 3 – Zdrowie

Żyjemy w czasach, gdy zdrowe odżywianie i dbanie o siebie jest modne. Mamy coraz większą świadomość, tego co powinniśmy jeść, a czego unikać. Dzięki takim programom w stylu ,,Wiem, co jem” czytamy nawet etykiety produktów żywnościowych! To spora zmiana.

Jesteśmy świadomi tego, że zdrowie jest ważne. Gdyby zapytać przechodniów na ulicy czego by sobie w życiu życzyli, to jestem pewny, że zdrowie byłoby na wysokim miejscu. Niestety, samo życzenie sobie bycia zdrowym nic Ci nie pomoże (chyba, że wierzysz w afirmację). O zdrowie trzeba dbać i dlatego wyznaczanie celów w tym obszarze jest kluczowe.

Przykłady celów związanych ze zdrowiem:
 1. Zdrowie ogólne – przestanę palić papierosy, będę unikał stresujących sytuacji, będę co roku badał w jakim stanie jest moje zdrowie.
 2. Zdrowe odżywianie – zacznę pić smoothie, zmniejszę ilość zjadanych fast foodów, zacznę pić 2 litry wody dziennie, będę gotował mniej tłusto.
 3. Uprawianie sportu – zacznę biegać, grać w piłkę nożną, w tenisa, zacznę chodzić na siłownię, codziennie będę wychodzić na spacer, bawić się z dziećmi.

Filar 4 – Finanse osobiste

Pieniądze pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu. Ich brak może powodować przymusowe wyrzeczenia, ciągłe kłótnie i inne nie rzadko patologiczne sytuacje.

Często brak pieniędzy wiąże się z ich nieumiejętnym zarządzaniem. To w jakiej sytuacji finansowej się znajdujesz, jest odbiciem Twoich wcześniejszych decyzji oraz Twoich nawyków finansowych.

Jeżeli jesteś niezadowolony z Twojej sytuacji finansowej, to zdecydowanie powinieneś przejść do ofensywy i zacząć wyznaczać sobie cele finansowe.

Wyznaczanie celów – Metoda 5 filarów

Przykłady celów związanych z finansami osobistymi:

Wartość netto – policzę swoją wartość netto, zredukuję długi, zacznę oszczędzać 100 zł miesięcznie, zacznę inwestować.

Nawyki finansowe – zacznę prowadzić budżet domowy, zredukuję niepotrzebne wydatki,

Inwestowanie – poszukam sposobu na inwestowanie, będę trzymał nadwyżkę środków na koncie oszczędnościowym, zacznę inwestować w spółki, dowiem się więcej o giełdzie, będę odkładał miesięcznie 200 zł na inwestycje. 

Filar nr 5 – Kariera

Spędzamy w pracy ponad 40 lat i nie da się ukryć, że to co robimy, ma olbrzymi wpływ na naszą satysfakcę z życia. Możemy, co poniedziałek modlić się, by jak najszybciej przyszedł piątek, a możemy nie czuć, że pracujemy i kochać to, co robimy. Dlatego cele w tym obszarze są bardzo istotne.

Przykłady celów związanych ze karierą:
 1. Zarabianie na hobby – będę zarabiał na swojej pasji, będę chodził na szkolenia związane z moim hobby, będę się dokształcał.
 2. Cele dotyczące obecnej pracy – podniosę swoje kwalifikacje, udowodnię szefowi, że należy mi się podwyżka lub awans, zdobędę umiejętności potrzebne do rozwoju w pracy.
 3. Zwiększanie jakości swojego CV i umiejętności prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych – stworzę profesjonalne CV (bez błędów, z odpowiednim zdjęciem, prawdziwymi informacjami), przygotuję się na każdą rozmowę kwalifikacyjną, odpowiednio się na nią ubiorę i nastawię psychicznie.

Dlaczego warto?

Człowiek, który za bradzo rozwija się tylko w jednym lub dwóch obszarach nigdy nie będzie szczęśliwy. Co z tego, że rozwijasz karierę w zawrotnym tempie, jeśli jesz tylko zupki chińskie, a na randce byłeś ostatnio rok temu.

Dzięki podziałowi celów poczujesz się bardziej spełniony, poprawisz swoje relacje z bliskimi, nauczysz się świadomie dbać o zdrowie, zmienisz swoje nawyki finansowe i zaplanujesz rozwój swojej kariery zawodowej. Osiągniesz równowagę życiową potrzebną do tego by być szczęśliwym.

Mój pomysł jak można zastosować tę metodę w życiu codziennym zawarłem w tym poście.

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
prezenty
Marzenia pod choinkę – 5 prostych pomysłów jak skupić idealny prezent.

Cześć, Jest początek grudnia i w powietrzu coraz bardziej czuć atmosferę świąt. Okres przedświąteczny, zawsze kojarzy mi się z aurą powszechnej...

Zamknij