Menu Zamknij

Metoda SMART i SMART cele – opis i przykłady

metoda smart

Metoda S.M.A.R.T. – definicja

Trafiłeś tu pewnie dlatego, że chcesz się dowiedzieć czym jest metoda smart i jak ją wykorzystać poniżej znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania 🙂 

Metoda SMART to metoda, która ma na celu skonkretyzować Twoje cele, dzięki czemu zwiększysz skuteczność swoje szanse, że uda Ci się dany cel zrealizować.Jest ona bardzo prosta i intuicyjna, a do tego niezwykle efektywna.

Smart to angielskie słowo oznaczające – bystry, sprytny i dokładnie takie mają być Twoje cele. Każda litera jest skrótem od określonej cechy i tak:

  1. S jak Szczegółowy,
  2. M jak Mierzalny,
  3. A jak Atrakcyjny,
  4. R jak Realistyczny,
  5. T jak Terminowy.

Jak działa metoda S.M.A.R.T.?

,,Połowa osiągnięcia celu to jego prawidłowe wyznaczenie”.

Zig Ziglar

Wychodzę z założenia, że najłatwiej jest zrozumieć daną metodę na przykładzie. Dlatego żeby w pełni zobrazować Ci działanie tej metody przekształcę pewien ogólny cel, tak by stał się smart celem.

Na potrzeby tego ćwiczenia założę, że chciałbyś napisać książkę. Trzeba zadać sobie sporo trudu, by to zrobić i myślę, że to będzie ciekawy cel do przekształcenia.

Przykład – Napiszę książkę

 

Taki cel jest bardzo ubogi w informacje. Bo co można dowiedzieć się z tak wyznaczonego celu? Jedyną informacją, jaką można z niego wyczytać jest to, że chcesz napisać książkę.

Ale jaką książkę? Na jaki temat? Do kiedy chciałbyś napisać tę książkę? Ten cel nie ma określonych żadnych ram czasowych i nie wiadomo też dlaczego chcesz tę książkę napisać? Co chcesz osiągnąć poprzez napisanie książki? Czy chcesz wydać tę książkę? Ile stron mniej więcej ma mieć książka? Czy jeśli napiszesz książkę na 10 stron to uznasz cel za zrealizowany?

Zadając powyższe pytania chciałem Ci pokazać, że problem nie leży w za trudnym celu, tylko w złym jego sprecyzowaniu. A właściwie braku jego precyzyjnego określenia.

Dzieje się tak, ponieważ zapisany w ten sposób cel, nigdy nie będzie zrealizowany. Nie wiadomo, jak się do niego zabrać, jak określić na jakim etapie jesteśmy i co ważne nie wiadomo, czy Ty naprawdę chcesz osiągnąć dany cel. Nie będziesz miał absolutnie żadnej motywacji, żeby go zrealizować ponieważ nie zastanowiłeś się nawet przez chwilę, w jaki sposób mógłbyś to zrobić.

Temu służy metoda SMART – urealistycznia Twoje cele i pomaga zamienić je w konkretne działania. Jeśli dobrze sformułujesz swój cel, to będziesz miał dużo większe szanse na wykonanie go.

Poniżej pokażę Ci jak to zrobić wykorzystując metodę SMART.

S jak Szczegółowy

 

Szczegółowy cel to taki, który jest dokładnie określony. Napisz precyzyjnie, co chcesz osiągnąć,  jakimi metodami oraz dlaczego chcesz zrealizować właśnie ten cel. Cel ma być tak opisany, by nie pozostawiać miejsca na żadne interpretacje.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów.

M jak Mierzalny

 

Cel powinien być łatwo mierzalny. Co to oznacza? Jeżeli zapytałbym Ciebie w jakim stopniu zrealizowałeś swój cel, to powinieneś z łatwością podać mi odpowiedź.

Nie chodzi o to żebyś podawał konkretne wartości, ale abyś umiał je oszacować. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy przy wykonywaniu danego celu udało Ci się zrobić jakieś postępy i jak blisko jesteś jego wypełnienia. Jeżeli nie wspomnisz, ile stron ma mieć książka to równie dobrze mógłbyś napisać 10 stron i uznać swój cel za wykonany.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów. Książka będzie składała
się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

A jak Atrakcyjny

 

Wybieraj takie cele, które będą dla Ciebie interesującym wyzwaniem, lub ich wykonanie będzie wiązało się z otrzymaniem atrakcyjnej nagrody np. spełnionego marzenia.

Jeżeli Twoje cele będą nudne i nie będziesz w pełni przekonany czy warto się za nie zabrać, to realizacja Twoich planów będzie szła Ci opornie oraz stanie się źródłem frustracji. W tym punkcie możesz wypisać wszystkie pobudki jakie Tobą kierują, by dążyć do osiągnięcia danego celu.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 100 słów by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała
się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

R jak Realistyczny

 

Cel realistyczny – to znaczy jaki?

Jeżeli chcesz by Twój cel był realistyczny, to ustal sobie poprzeczkę na takim poziomie, żeby cel był odrobinę powyżej Twoich możliwości.

Ale tylko odrobinę! Cel, który będzie za łatwy nie będzie przez Ciebie traktowany poważnie i nie poczujesz satysfakcji po jego osiągnięciu.

Cel za trudny może początkowo zmotywować Cię do wytężonej pracy, ale gdy nie zobaczysz spodziewanych wyników, przestaniesz się starać. Zniechęcisz się do niego i odłożysz na jutro.

A nie muszę chyba Ci mówić, że te jutro nigdy nie nadejdzie? 😛

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 500 słów by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała 
się  z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron.

T jak Terminowy

 

Cel, który nie ma daty realizacji, zawsze będzie niespełnionym marzeniem. Cel bez daty realizacji można wykonywać równie dobrze rok, jak i dziesięć lat. Oczywiście, jeżeli cel jest duży i wymaga wysiłku, to wtedy długi czas realizacji jest jak najbardziej zrozumiały. Ale tylko wtedy 😉

Pamiętaj, że każdy cel powinien mieć swoją datę realizacji. Nie bój się czy wyrobisz się w zakładanym czasie. Nie wszystko musisz perfekcyjnie oszacować, ale ważne jest by się nie poddawać i przełożyć deadline na kolejny realistyczny termin.

Przykład:

Napiszę książkę ,,Jak spełniać marzenia? Konkretne i sprawdzone metody.” pisząc codziennie po 800 słów, by pomóc innym ludziom spełnić ich marzenia. Książka będzie składała się z pięciu głównych rozdziałów i będzie miała około 200 stron. Napisanie książki nie powinno mi zająć dłużej niż rok.

 Metoda SMART – Inne przykłady

Metoda SMART to prosta, a zarazem niezwykle skuteczna metoda, która pomoże Ci realizować więcej wyznaczonych przez Ciebie celów. Sam używam jej do realizacji moich najważniejszych celów i całkiem nieźle mi to wychodzi.

Tworzenie celów przy użyciu metody SMART może wydawać się pracochłonne, ale efekty są tego warte, /zresztą zobaczcie sami na to jak mi idzie: 
Moja lista marzeń spełnionych i tych, które są jeszcze przede mną

Dodatkowo polecam Ci także wypróbowanie innych efektywnych metod:

Metodę SMARTER, która jest rozszerzeniem metody SMART.

Metodę 5 filarów opracowaną przez Briana Tracy’ego

Mam dla Ciebie jeszcze jedną radę: obierając cele postaraj się, aby wnosiły one wartość dodaną do Twojego życia. Jeżeli nie wnoszą korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich to nie są one prawdziwymi celami.

Daj sobie pomóc – messengerowe wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”

Jeśli chcesz sprawić by ten rok był wyjątkowy i by był, jak żaden poprzedni, to musisz dodać coś nowego do swojego planowania i spróbować czegoś, czego do tej pory nie robiłaś. Inaczej efekty będziesz miała takie same, jak co roku. Dlatego zapisz się na bezpłatne wyzwanie ,,14 dni do zrealizowania własnego celu”.

Wyzwanie jest przeniesieniem teorii realizowania celów do życiowej praktyki. Będziesz codziennie dostawał/a krótką wiadomość na facebooku z jakąś wskazówką odnośnie realizowania celów, działania, motywowania się i jednocześnie dostaniesz kopa w tyłek do działania.

marzeniawcele

Powiązane Wpisy

Dobra treść? Daj like'a :-)

Przeczytaj poprzedni wpis:
jak spełnić marzenia
Jak zacząć spełniać swoje marzenia? Rusz dupę i działaj!

Jak spełnić marzenia? Ile ludzi, tyle marzeń. Marzymy o sławie, bogactwie, idealnej sylwetce, sportowym samochodzie czy ogromnej willi, ale co...

Zamknij